برای درمان اختلال دو قطبی چه باید کرد؟

 اختلالات خلقی طیف گسترده ای از اختلالات را شامل می شوند که یکی از مهم ترین و شاخص ترین های آن اختلال دو قطبی می باشد.

اختلال دو قطبی از جمله اختلالاتی است که می توان گفت مبتلایان به این اختلال شرایط خاصی را در زندگی تجربه کرده و گاها منجر به اتفاقات بسیار منفی در زندگی شان شده است. از جمله مسائلی که تحت تاثیر این اختلال هستند می توان به تصمیمات و نیز اقداماتی که در زندگی شخصی و یا در فضای شغلی و تحصیلی انجام می شود اشاره کرد.

بنابراین روشن است که یک فرد دو قطبی بیمار است و در دوران بیماری صلاحیت تصمیمات جدی را ندارد. از سوی دیگر نیز در اغلب موارد تشخیص بیمار دو قطبی صرفا از سوی متخصص امکانپذیر است و حتما باید یک روانپزشک و روان شناس این اختلال را تشخیص داده و روند درمان برای وی انجام شود.

اختلال دو قطبی چیست؟

نام دیگر اختلال دو قطبی اختلال افسردگی _شیدایی است. همانطور که از نام این اختلال برمی آید باید بگوییم که مبتلایان به این اختلال خلقی دوره های متناوبی از افسردگی و شیدایی را تجربه می کنند که طول مدت افسردگی و شیدایی موجب دسته بندی کردن انواع اختلالات دو قطبی می شود.

اختلال دو قطبی چیست؟

اختلال دو قطبی چیست؟

در واقع دو نوع عمده اختلال دو قطبی، نوع اول و نوع دوم است که هر کدام بسته به میزانی که فرد در دوران افسردگی قرار می گیرد و یا در دوران شیدایی قرار می گیرد می توان نوع ان را تشخیص داد.

اختلال دو قطبی نوع اول

در این نوع اختلال دوره شیدایی بسیار جدی و شدید است اما افراد دوره افسردگی شان کامل نمی باشد.

اختلال دو قطبی نوع دوم

در اختلال دوقطبی نوع دوم برخلاف نوع اول افراد دور هایی نمیه شیدایی را تجربه می کنند که علائم ان خفیف تر از شیدایی است اما در این نوع افسردگی به طور شدید تجربه می شود.

علائم دوره های شیدایی

مهم ترین نشانه های دوره شیدایی

  • پر انرژی بودن
  • پرحرفی های غیرعادی؛ به همین جهت می بینید که مبتلایان به این بیماری سریع صحبت می کنند و به مدت زمان طولانی حرف برای گفتن دارند. البته این صحبت ها معمولا پراکنده است و ارتباطی بین موضوعات گفتگو دیده نمی شود.
  • انجام کارهای مختلف بدون احساس خستگی
  • کاهش نیاز به خواب
  • عدم تمرکز

علائم دور های افسردگی

در دوران افسردگی مهم ترین نشانه هایی که مشاهده می شود:

  • کاهش انرژی
  • خواب زیاد
  • احساس گناه
  • احساس غم
  • تفکرات مربوط به خودکشی

بیشتر بخوانید: درمان افسردگی نوجوانان در کرمانشاه

زمینه های بروز اختلالات دو قطبی

از مهم ترین سوالاتی که مراجعین می پرسند این است که اختلال دو قطبی چرا ایجاد می شود؟. برای پاسخ بدین سوال باید بگوییم که همچنان علت اصلی و اساسی این  اختلال مشخص نیست اما محققین و متخصصین در این حوزه این فرضیه را مطرح می کنند که احتمالا مساله اختلال دو قطبی ارتباط اساسی با ژنتیک و نیز تربیت دارد.

در واقع ریشه های ژنتیک و نوع تربیت می تواند در بروز اختلال دو قطبی نقش داشته باشد.

زمینه های بروز اختلالات دو قطبی

زمینه های بروز اختلالات دو قطبی

درمان اختلال دو قطبی

اختلال دو قطبی از آن جایی که از جمله بیماری هایی است که شدت و ضعف دارد روش های درمانی در نسبت با شدت و ضعف بیماری تغییر می کند.

مهم ترین روش درمانی برای این بیماران دارو درمانی است. در واقع داروهایی که برای این بیماران تجویز می شود دارو هایی است که در تثبیت خلق نقش دارند و به همین عنوان شناخته می شوند.

در مواردی که دو قطبی بودن شدید باشد بیماران باید حتما در مراکز درمانی بستری شوند. بستری شدن کمک می کند که آسیب های کمتری به خودشان و به اطرافیان شان وارد کنند. به همین منظور تحت مراقبت های جدی روان پزشکان قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال اضطرابی در کرمانشاه

نتیجه گیری

تمامی مشکلات و اختلالات روانی می تواند تا حد زیادی چرخه عادی زندگی را مختل کند و بسیاری از تصمیماتی که برای زندگی گرفته می شود را با غیر واقع بینی و مشکلات بعدش اش همراه سازد.

از این رو اهمیت بسیار بالای درمان تمامی اختلالات خلقی و دو قطبی مشاهده می شود.

خوش بختانه بسیاری از روان پزشکان می توانند با تشخیص بهنگام روند درمانی موفقی را رقم بزنند و از بروز مشکلات جدی تر در زندگی خود بیماران و اطرافیان شان جلوگیری کنند.

توصیه می شود در صورت بروز علائم افسردگی به دکتر روانشناس خوب در کرمانشاه مراجعه کنید.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.parisa.yasemi.nejad/

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button