اختلال وسواس در کودکان

اختلال وسواس در کودکان

وسواس فکری یا OCD در کودکان به شکل های مختلفی بروز می کند. شناخت این نشانه ها توسط والدین از اهمیت فراوانی برخوردار است. گاهی ممکن است کودک به صورت ناخواسته دچار احساسات و یا ترس هایی شود و یا اینکه رفتارهایی را انجام دهد باعث احساس نگرانی در والدین شود. انجام رفتارهایی که به شکل وسواس گونه در کودک دیده می شود.

گاهی اعمال، تصاویر و افکار مزاحم در ذهن کودک شکل می گیرد و نمی تواند آن را کنترل کند. به این افکار اختلال وسواس در کودکان گفته می شود. این افکار وسواسی مدام در ذهن کودک تکرار و باعث اضطراب وی می شود.

افکار وسواسی

تکرار کردن کلمات یا عبارات، نگرانی از رخ دادن اتفاق ناگوار، تمیز کردن بیش از اندازه، چک کردن های متوالی چیزی، عدم خودباوری و اعتماد، شستن مرتب دست ها، کندن موها و یا پوست، این موارد برخی از افکار وسواسی هستند.

ممکن است این افکار وسواسی برای کودکان آزار دهنده باشد و زمینه نگرانی و استرس آنها را فراهم کند. کودکان گاهی از دلیل این وسواس ها و افکار و عادت ها آگاه نیستند، اما در ذهن خود نگران این موضوع هستند که اگر این عادت را ترک کنند، کنترل ذهنشان را از دست می دهند و اتفاق بدی برایشان رخ دهد.

اختلال وسواس در کودکان

اختلال وسواس در کودکان

وسواس در کودکان و ترس های آنان

ترس های کودکان دچار وسواس فکری، شامل موارد زیر می باشد:

آن ها قوانین را می شکنند، کار بد انجام می دهند، گناه می کنند.

چیزی تمیز، کثیف یا جرم گرفته است.

چیزی صاف است، یا به شکل دقیق چیده شده است.

خودشان یا شخص دیگری بیمار یا مجروح شده است و یا خواهد مرد.

بد شانسی یا خوش شانسی، خوب یا بد، مضر یا ایمن

حرف بد می زنند، فکر بد می کنند یا یا مرتکب اشتباه می شوند.

در این رابطه می توانید بخوانید: درمان سریع استرس و اضطراب، رابطه والدین با فرزندان

چه کودکانی در معرض اختلالات وسواسی هستند؟

کودکانی که در زندگیشان دچار تغییرات ناگوار و بزرگ می شوند بیشتر در معرض اختلال وسواس قرار می گیرند. این تغییرات می تواند استرس امتحان، از دست دادن یکی از اعضای خانواده، اختلافات خانوادگی، انزوای اجتماعی و … می باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

 علائم وسواس در کودکان

وسواس کودکان معمولا نشانه های موقعیتی دارد. معمولا والدین در این زمان توجهی به کودک نمی کنند و فکر می کنند که با بزرگ شدن فرزندشان این رفتارها در او از بین خواهد رفت. اما با گذشت زمان این علائم رفتاری بیشتر شده و موجب نگرانی والدین می شود. علائمی که کودکان مبتلا به وسواس دارند در روز به مدت یک ساعت یا حتی بیشتر ادامه خواهد داشت.

این علائم شامل موارد زیر است:

 • تمیز کاری و شستن
 • تکرار بیش از حد یک کلمه یا عبارت یا سوال
 • در یک زمان چندین بار به داخل یا خارج از خانه می روند.
 • چک کردن قفل بودن در، چک کردن دوباره تکالیف، چک کردن خاموش بودن چراغ ها

دلایل وسواس در کودکان

وسواس در کودکان از ساختار مغزی آنها ناشی می شود. مطالعات نشان می دهد این اختلال از کمبود ماده ای بنام سروتونین در مغز رخ می دهد و می توان گفت عامل ایجاد وسواس در کودکان است.

استرس نمی تواند باعث ایجاد وسواس شود اما می تواند علائم این اختلال را افزایش دهد. وسواس و استرس رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. هر چقدر میزان استرس در کودک بیشتر باشد، میزان ابتلا به وسواس در او بیشتر خواهد شد.

سندرم عصبی روانی کودکان یک نوع اختلال وسواسی اجباری است که به ندرت ولی با سرعت و علائم شدید در کودکان ظاهر شود. گلودرد استرپتوکوکی، عفونت هایی مانند بیماری لایم و مونوئوکلئوزیس می تواند باعث بوجود آمدن این بیماری شوند.

شرایط و عوامل محیطی خاص می تواند خطر ابتلا به اختلال وسواس را در کودکان افزایش دهد. این موقعیت های محیطی عبارتند از:

 • بیماری های عفونی
 • مرگ عزیزان
 • طلاق والدین
 • تغییرات شدید در محیط زندگی
 • آزار عاطفی یا فیزیکی
 • تغییرات یا مشکلات در محیط مدرسه
 • حوادث و تجربیات آسیب پذیر

تاثیرات منفی وسواس

وجود وسواس در رفتار کودکان باعث می شود کودک عزت نفس و خودباوری خود را از دست داده و حتی با گذشت زمان اطرافیان و خانواده او را فردی تنبل و مایه زحمت می دانند. کودکانی که با این اختلال مواجه هستند، دوران مهمی از رشد خود را از دست داده و وسواس، مانع از کسب مهارت های متفاوت این کودکان در دوره های مختلف رشد خواهد شد.

ترس، افسردگی، استرس، احساس خجالت و شرمندگی، مشکلات اجتماعی، خواب ناکافی، میل به تنها بودن و کندی در انجام تکالیف و افت تحصیلی از تاثیرات منفی وسواس در کودکان می باشد.

اکثر مواقع این کودکان توسط همسالان خود مورد تمسخر قرار گرفته و در صورت کنترل آنها توسط والدین پرخاشگری می کنند.

چگونه بفهمیم کودک دچار افکار وسواسی شده است؟

کودکانی که دچار اختلال وسواس می شوند معمولا علائم زیر را دارند:

 • وقت زیادی برای انجام تکالیف مدرسه صرف می کنند.
 • برای انجام فعالیت های عادی روزانه مثل شستن دست یا لباس پوشیدن وقت زیادی صرف می کنند.
 • رفتار خاصی مثل لمس کردن کلید برق یا دسته در را بیش از اندازه تکرار می کنند.
 • به نظم و تقارن بیش از اندازه اهمیت می دهند.
 • نگران مرتب کردن و گذاشتن اشیا سر جای خود هستند.
 • کارهای خود را چندین بار بررسی و چک می کنند.
 • برای شروع یک کار وقت زیادی را صرف می کنند.
وسواس در شستن دستها

وسواس در شستن دستها

با وسواس کودکان چه کنیم؟

در صورتی که کودک دچار وسواس است والدین اون باید بدانند که کودک هیچ تقصیری ندارد و باید فرزند خود را مورد حمایت قرار دهند. والدین باید نسبت به این موضوع آگاهی خود را افزایش داده و در حد توان فرزندشان از آنها توقع داشته و تا حد امکان شرایط را برای او عادی و آرام سازند و کودک را تشویق کنند. محیط خانه نباید اضطراب آلود و پر تنش باشد در این صورت نمی توان به او کمکی کرد.

در موارد خفیف تا متوسط اختلال وسواس کودکان می توان از درمان شناختی- رفتاری استفاده کرد. در موارد شدیدتر نیاز به درمان های دارویی وجود دارد اما درمان دارویی باید در کنار درمان شناختی- رفتاری صورت گیرد. در صورت علت وسواس بیماری های عفونی باشد می تواند با داروهای آنتی بیوتیک آن را درمان کرد.

درمان شناختی- رفتاری باید با مشارکت اعضای خانواده انجام شود. در این روش درمانی، اطلاعاتی درباره این اختلال و نحوه مدیریت آن توسط  اعضای خانواده متشکل از پدر، مادر، خواهر و برادر آموزش داده می شود. به کودک نیز نحوه روبرو شدن با ترس هایش و کنترل اضطراب در مقابل این ترس، آموزش داده می شود.

نتیجه گیری

اگر کودکانی که دچار این اختلال هستند را به خوبی همراهی کنیم روند درمانی آنها سرعت گرفته و روز به روز افکار و رفتارهای آزار دهنده های آنها کاهش پیدا خواهد کرد. در این راستا والدین باید کوچک ترین بهبودی در کودکان را تشخیص داده و او را مورد تشویق و تحسین قرار دهند.

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در کرمانشاه با برگزاری کارگاه روانشناسی آماده ارائه مشاوره و روانشناسی به شما عزیزان می باشد.

راه های ارتباطی

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه ۴

پیج اینستاگرام:

شماره تماس: 09180167005 – 09189969825- 08337296769

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button