بازی هایی برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

تصور داشتن کودکی با عزت نفس پایین دشوار است، اما به دلیل فشار وارد شده بر روی کودکان این مشکل رو به افزایش است. مقایسه مداوم و رقابت سخت می تواند منجر به مشکلات عزت ‌نفس در کودکان شود. مهم است که یک کودک بداند که ارزش شخصی خودش چقدر مهم است. این امر نه تنها برای رشد عاطفی، بلکه برای رشد فکری و اجتماعی وی نیز ضروری است. فعالیت های بازی گونه عزت نفس، روش های عالی تشویق کودکان برای دیدن نکات مثبت در خودشان است.

افزایش عزت نفس کودکان

افزایش عزت نفس کودکان

در حالی که کودکان زیر پنج سال هیچ مشکلی در لیست کردن هر آنچه را که در آن مهارت دارند، ندارند اما کودکان بزرگتر اغلب از توانایی های خود آگاه هستند و به طور مداوم در توانایی های خود شک دارند. و این به دلیل آن است که شرکت کردن در فعالیت ‌های مختلف برای ایجاد عزت نفس برای کودکان بسیار اهمیت دارد. این بازی ها با تمرکز بر ویژگی های مثبت بچه ها و افزایش آگاهی آن ها در مورد توانایی هایشان کمک کننده هستند

انتخاب ویژگی مثبت کودکان هم بازی

با داشتن هر کارت به نام یک بچه، کارت های شاخص ایجاد کنید. اکنون تمام کارت های شاخص را به ترتیب مشخصی در یک ظرف قرار دهید. ظرف را دور اتاق بچرخانید. به طوری که هر بچه ای یک کارت انتخاب می کند و سپس لیستی از تمام خصوصیاتی را در بچه ای که نامش را انتخاب کرده است، تهیه می کند. تاکید کنید که هیچ نوع نظر منفی وجود ندارد. وقتی همه بچه ها لیستی تهیه کردند، اجازه دهید آن را به شما تحویل دهند. شما می توانید خصوصیاتی را که همسالان کودک عنوان کرده اند را بخوانید. این می تواند کاملا اثرات نشاط بخشی بر کودک داشته باشد.

دفتر خاطرات روزانه

بازی دیگری که می تواند برای بهبود تصویر کودک از خود مورد استفاده قرار گیرد این است که او را مجبور به نگهداری دفترچه خاطرات روزانه کنید. در پایان هر روز، از کودک بخواهید یکی از خصوصیات مورد علاقه خود را ذکر کند. آن ها می توانند این کار را با ایجاد یک داستان یا ساختن یک نقاشی انجام دهند. فقط اطمینان حاصل کنید که نحوه انجام آن ها ماهیت خلاقانه دارد. این تمرین را حداقل برای سی روز ادامه دهید. در پایان ماه از کودک بخواهید که دفتر خاطرات را مرور کند تا توجه او را به تمام ویژگی های موجود در خود جلب کند که از آن بی اطلاع بوده است. به آن ها کمک کنید تا نکات خوب متفاوت خود را درک کنند.

 طرز تهیه عزت نفس

برای اینکه کودکان عزت نفس خود را بالا ببرند، مهم است که بچه ها از عزت نفس خود آگاه باشند. در مورد عزت نفس و اعتماد به نفس در کلاس بحث و تبادل نظر کنید. همچنین در مورد فعالیت های مختلف ایجاد عزت نفس صحبت کنید. از هر کودک بخواهید که بنویسد بهترین دستورالعمل برای عزت نفس خوب چیست. از آن ها بخواهید این را به گونه ای بنویسند مثل اینکه دستورالعمل یک ماده غذایی را می نویسند. مواد تشکیل دهنده را لیست کرده و دستورالعمل ها را ارائه دهند. این کار باعث می‌ شود ذهن آن ها را درگیر خود کند و آن ها را مجبور می کند به این فکر کنند که چگونه می توانند عزت نفس خود را بهتر کنند.

عزت نفس کودکان

افزایش عزت نفس کودکان

 کوکی های اعتماد به نفس: سوالات عزت نفس

کوکی های اعتماد به نفس را در یک جعبه دستمال خالی یا شیشه پلاستیکی قرار دهید تا برچسب کوکی ها نشان داده شوند. کودک سوال های عزت نفس را که از ظرف کوکی که کشیده می شود، می خواند و به آن ها پاسخ می دهد. این کار باعث تشویق در ابراز احساسات، تایید شدن و تقویت مثبت می شود.

از کوکی های اعتماد به نفس ممکن است برای بسیاری از نیازهای مختلف، مانند زمان استراحت، مشاوره فردی، یا گروه درمانی استفاده شود.

یک مجموعه از 90 سوال با رنگ های تک رنگ برای خوانا بودن، همراه با کوکی های سیاه و سفید برای چاپ رنگی است. کوکی های خالی نیز برای سوالات شخصی در نظر گرفته می شود.

شیشه ابراز ویژگی های مثبت

1) یک شیشه با یک در پیدا کنید، چیزی به اندازه ای که انگشتان بتوانند به داخل آن وارد شوند.

2) اختیاری: درب ها را با عکس، روبان، کارت های قدیمی تزیین کنید. از تیکه های تزیینی که در دسترس دارید استفاده کنید.

3) بر روی شیشه یک برچسب بچسبانید: “شما … هستید”.

4) یک دسته صفت مثبت درون شیشه قرار دهید. می توانید آن ها را روی کاغذهای تزیینی چاپ کنید، آن ها را روی کارت های خالی 3 در 5 بنویسید، نوارهای کاغذ بسته بندی را برش دهید.

یک برچسب پیام را با یک یادداشت شخصی و ابراز عشق همراه با دستورالعمل ها پیوست کنید. در اینجا چند مثال آمده است:

دستورالعمل ها: شیشه را تکان دهید، کارت را بیرون بیاورید و با صدای بلند بگویید … ” من (کلمه روی کارت) هستم”. “هرگز فراموش نکن که شما … برای مامان دوست‌ داشتنی هستید.

افزایش اعتماد به نفس کودکان

افزایش اعتماد به نفس کودکان

یا لطفا یک بار در روز در ظرف را بگیرید، کارت را بیرون بیاورید و با صدای بلند بگویید، “من (کلمه روی کارت) هستم”. شما واقعا یکی از عزیزترین دوستان من هستید و من می خواهم به شما یادآوری کنم که چقدر خاص هستید.

این یک پروژه عالی برای بچه های شما نیز هست! پیدا کردن کلمات توصیفی برای کارت ها یک فرصت عالی برای یادگیری صفت است … تزیین شیشه ها، یک پروژه هنری … و دادن یک شیشه “شما … هستید”، ابراز قدردانی و عشق به دیگری است.

کار کردن با کودکان برای بهبود عزت نفس آن ها بسیار آسان تر از کار با بزرگسالان است. اغلب بزرگسالان بیشتر در شیوه کار و نحوه درک خود تنظیم می شوند. اما عزت نفس پایین می تواند ترسناک باشد و به صورت عصبی بودن، مهارت های اجتماعی توسعه نیافته، اضطراب و غیره به نمایش در می آید. برای بسیاری از افراد آگاهی از مسائل عزت نفس آن ها کافی نیست. برای آن ها مهم است که برای غلبه بر مشکلات خود از فعالیت های مختلفی برای عزت نفس استفاده کنند.​

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button