آنچه درباره افسردگی دوران کودکی باید بدانیم

اگرچه اکثر مردم افسردگی را یک بیماری برای بزرگسالان می دانند، اما کودکان و نوجوانان نیز می توانند دچار افسردگی شوند. متأسفانه، بسیاری از کودکان مبتلا به افسردگی تحت درمان قرار نمی گیرند زیرا بزرگسالان تشخیص نمی دهند که آن ها افسرده هستند. برای والدین، ​​معلمان و سایر بزرگسالان مهم است که با افسردگی دوران کودکی آشنا شوند. هنگامی که علائم افسردگی در کودکان و دلایل ایجاد آن در کودکان را درک می کنید، می توانید به شیوه ای مفید مداخله کنید.

علائم افسردگی در کودکان و نوجوانان

افسردگی در کودکان و نوجوانان اغلب با بزرگسالان متفاوت است. تحریک پذیری وعصبانیت علائم شایع افسردگی در کودکان و نوجوانان است. علاوه بر این، کودکان اغلب توضیح احساسات خود را دشوار می دانند، در حالی که نوجوانان ممکن است از ترس قضاوت دیگران سعی کنند درد عاطفی خود را پنهان کنند.

اولین قدم برای کمک به فرزندتان در مبارزه با افسردگی، یادگیری نحوه تشخیص آن است.

هر کسی ممکن است دچار افسردگی شود و این نشانه ضعف نیست. همچنین اگر فرزند شما افسرده است، شما مقصر نیستید.

طبق گزارش آکادمی روانپزشکی کودکان و نوجوانان آمریکا، علائم شایع افسردگی در کودکان و نوجوانان بیش از دو هفته طول می کشد و شامل موارد زیر است:

 • تغییر در اشتها یا وزن
 • احساس افسردگی، اندوه، اشک ریختن یا تحریک پذیری
 • خستگی یا کمبود انرژی
 • احساس گناه یا شرمندگی
 • مشکل تمرکز
 • از دست دادن علاقه یا لذت به فعالیت هایی که قبلا مورد علاقه اش بوده است
 • افکار مکرر خودکشی در دوران کودکی و نوجوانی
 • اختلال خواب: بی خوابی یا پرخوابی تقریباً هر روز

علاوه بر علائم فوق، برخی از کودکان مشکلات جسمی مانند معده درد و سردرد، مصرف مواد و عملکرد ضعیف در مدرسه دارند.

عوامل متعددی می توانند در افسردگی دوران کودکی نقش داشته باشند از جمله:

در حالی که رویدادهای پر استرس زندگی، مانند طلاق، ممکن است به افسردگی کمک کند که تنها یک قطعه کوچک از این پازل است، بسیاری عوامل دیگر از جمله ژنتیک نیز در توسعه آن نقش دارند.

عملکرد مغز: عدم تعادل در برخی از انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها می تواند در نحوه عملکرد مغز نقش داشته باشد ، که می تواند بر خلق و خو و احساسات تأثیر بگذارد و خطر ابتلا به افسردگی را افزایش دهد.

عوامل محیطی: یک محیط استرس زا، آشفته یا ناپایدار در خانه نیز می تواند کودکان را بیشتر در معرض افسردگی قرار دهد. طرد شدن و قلدری در مدرسه نیز ممکن است یکی از عوامل موثر باشد.

سابقه خانوادگی: کودکان دارای اعضای خانواده که دارای اختلالات خلقی مانند افسردگی هستند نیز بیشتر در معرض علائم اختلالات افسردگی هستند.

استرس یا ضربه: تغییرات ناگهانی مانند جابجایی یا طلاق، یا حوادث آسیب زا مانند سوءاستفاده یا تعرض نیز می تواند به احساس افسردگی کمک کند.

تشخیص افسردگی کودکان

اگر فکر می کنید کودک شما علائم افسردگی را نشان می دهد، به یک دکتر روانشناس خوب در کرمانشاه مراجعه کنید تا نگرانی های شما را مورد بحث قرار دهد. قبل از رسیدن به تشخیص، فرزند شما باید یک ارزیابی جامع فیزیکی و پزشکی را انجام دهد.

در حالی که هیچ آزمایش خاصی برای افسردگی وجود ندارد، پزشک ممکن است از یک یا چند ارزیابی روانشناختی برای ارزیابی بیشتر نوع و شدت افسردگی فرزند شما استفاده کند.

طبقه بندی افسردگی

هنگامی که کودک شما مبتلا به اختلال افسردگی تشخیص داده می شود، معمولاً بر اساس شدت طبقه بندی می شود:

 • خفیف
 • در حد متوسط
 • شدید

بر اساس DSM-5، این طبقه بندی بر اساس تعداد ، نوع و شدت علائم و میزان تداخل آنها با زندگی روزمره شما است.

درمان افسردگی دوران کودکی و نوجوانی

اگر کودک شما مبتلا به افسردگی خفیف تشخیص داده شود، پزشک او قبل از توصیه به هر نوع درمانی ، علائم او را به طور فعال کنترل می کند. اگر علائم آنها پس از 6 تا 8 هفته ادامه یابد، برای روان درمانی ارجاع داده می شوند. اگر در ابتدا تشخیص داده شود که کودک شما دارای افسردگی متوسط ​​تا شدید است، احتمالاً پزشک از این مرحله صرف نظر کرده و فوراً درمان را آغاز می کند.

روان درمانی و داروها یا ترکیبی از این دو نشان داده است که به جوانان مبتلا به افسردگی کمک می کند. نوع درمان توصیه شده برای فرزند شما بستگی به ماهیت و شدت افسردگی او دارد

روان درمانی

اگر کودک شما مبتلا به افسردگی خفیف تشخیص داده شود، متخصص روان درمانی را به عنوان درمان خط اول توصیه می کند. برای نوجوانان مبتلا به افسردگی متوسط ​​تا شدید، تحقیقات نشان داده است که ترکیبی از روان درمانی و دارو بهترین کار را می کند.

در روان درمانی، یک متخصص بهداشت روان به فرزند شما کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز برای مدیریت علائم افسردگی خود را توسعه دهد تا بتواند هم در خانه و هم در مدرسه به خوبی عمل کند. دو نوع روان درمانی به عنوان درمان انتخابی کودکان مبتلا به افسردگی شناخته شده است:

درمان شناختی رفتاری(CBT) :  با شناسایی الگوهای فکری و رفتاری منفی و جایگزینی آنها با الگوهای مثبت، به بهبود خلق و خوی کودک کمک می کند.

درمان بین فردی (IPT ) : رویکردی که در آن درمانگران به نوجوانان کمک می کنند تا بیاموزند چگونه با مشکلات روابطی که ممکن است در افسردگی آنها نقش داشته باشد یا ناشی از آن باشد، کنار بیایند.

توصیه می شود که روان درمانی همیشه جزء درمان افسردگی دوران کودکی و نوجوانی باشد.

داروها

مهارکننده های بازجذب سروتونین به عنوان اولین گزینه ضد افسردگی برای جوانان مبتلا به افسردگی در نظر گرفته می شوند.

راههای جلوگیری از افسردگی کودکان

برای موارد خفیف افسردگی، تغییر شیوه زندگی اغلب می تواند راهی موثر برای مقابله با افسردگی باشد. مواردی مانند یافتن راه هایی برای مدیریت استرس، انجام تمرینات بدنی منظم، استفاده از تکنیک های آرام سازی و ایجاد یک سیستم حمایت اجتماعی قوی تر می تواند به بهبود احساس کودک کمک می کند.

موارد زیر برخی از اقدامات پیشگیرانه ای است که می توانید برای تشویق مهارت های مقابله سالم و حمایت از سلامت روان انجام دهید:

در مورد اینکه چگونه مراقبت از بدن به ذهن نیز کمک می کند صحبت کنید. توضیح دهید که چگونه خوردن غذاهای مغذی و ورزش زیاد برای سلامت روان آنها مفید است.

اطمینان حاصل کنید که فرزند شما برنامه خواب ثابتی دارد. قبل از خواب دستگاه ها را خاموش کنید و مطمئن شوید که فرزند شما هر روز در ساعت مشخصی به رختخواب می رود و از خواب بیدار می شود.

به فرزند خود کمک کنید تا برنامه ریزی روزانه داشته باشند. مسئولیت ها را تعیین کنید و به خاطر مسئولیت پذیری به آنها پاداش دهید.

به فرزند خود بیاموزید که چگونه مشکلات را حل کند، احساسات خود را به شیوه های سالم مدیریت کند و استراتژی هایی را تدوین کند که به او کمک می کند با شکست ها کنار بیاید.

در نهایت، این به عهده سرپرستان است که از چه گزینه های درمانی استفاده کنند. برای والدین و فرزندان مهم است که خود را در مورد درمان و خطرات و مزایای احتمالی هر گزینه آموزش ببینند.

افسردگی دوران کودکی می تواند تأثیر جدی بر زندگی کودک داشته باشد، بنابراین همیشه مراقب علائم هشداردهنده افسردگی فرزند خود باشید. با کودک خود در مورد احساساتش صحبت کنید و مراقب باشید که حمایت کننده و بدون قضاوت باقی بمانید.

خوشبختانه، مداخلات اولیه می تواند به بچه ها کمک کند تا قبل از اینکه علائم افسردگی بر زندگی و توانایی عملکرد آنها تأثیر جدی بگذارد، به راه خود بازگردند.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button