روانشناسی کودک چیست و چرا اهمیت دارد؟

کودکان در طول تاریخ به عنوان بزرگسالان کوچک در نظر گرفته می شدند – تا جایی که در گذشته لباس های مشابه بزرگسالان می پوشیدند و مجبور بودند در کنار بزرگسالان در مشاغل اصلی کار کنند. در این زمینه روانشناسی کودک یک مفهوم خارجی بود. ژان پیاژه را بنیانگذار روانشناسی کودک مدرن می دانند. آثار او، از دهه 1920 به بعد، از این ایده حمایت می کرد که کودکان و بزرگسالان متفاوت از یکدیگر فکر می کنند. یکی از کمک های عمده او این بود که کودکان در طول دوران کودکی خود مراحل مشخصی از رشد عاطفی و ذهنی را پشت سر می گذارند. او همچنین پیشنهاد کرد که رشد فکری ارتباط نزدیکی با رشد عاطفی، اجتماعی و فیزیکی دارد. رویدادهایی که در جوانی اتفاق می‌افتند – حتی اتفاقات کوچک و به ظاهر بی‌اهمیت – می‌توانند تأثیر مستقیمی بر احساس و رفتار ما در بزرگسالی داشته باشند.

روانشناسی کودک شاخه ای تخصصی از روانشناسی رشد

روانشناس کودک متخصص رشد دوران کودکی است که با کودکان و نوجوانان برای تشخیص و حل مسائلی که باعث مشکلات عاطفی یا رفتاری می شود کار می کند. روانشناسی کودک بسیار مهم است زیرا می تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از نحوه تیک زدن بچه ها و همچنین بهترین روش حمایت از آنها برای تبدیل شدن به افراد خوب داشته باشیم. بنابراین برای کمک به والدین و معلمان برای درک بهتر و کمک به کودکان در مراقبت از آنها مفید است.

بیشتر بخوانید: تربیت جنسی کودکان

روانشناسی کودک به والدین و معلمان کمک می کند تا کودکان را بهتر درک کنند و چگونه از آنها حمایت کنند.

در روانشناسی کودک 5 حوزه اصلی تحت پوشش قرار می گیرد: مراحل رشد، رفتار، احساسات، اجتماعی شدن، 5 حوزه اساسی روانشناسی کودک چه چیزی می توانند به ما بیاموزند.

روانشناسی کودک

رشد

 سه حوزه رشد کودک: رشد فیزیکی به تغییرات فیزیکی بدن اشاره دارد. اینها معمولاً در یک توالی نسبتاً پایدار و قابل پیش بینی رخ می دهند. همچنین شامل کسب مهارت‌های خاص، مانند هماهنگی درشت حرکتی و حرکتی ظریف است.

رشد شناختی یا فکری، به فرآیندهایی اشاره دارد که کودکان برای کسب دانش از آنها استفاده می‌کنند. این شامل زبان، فکر، استدلال و تخیل می شود. رشد اجتماعی و عاطفی آنقدر به هم مرتبط هستند که اغلب با هم گروه بندی می شوند. یادگیری ارتباط با دیگران بخشی از رشد اجتماعی کودک است، در حالی که رشد عاطفی شامل احساسات و بیان احساسات است.

اعتماد، ترس، اعتماد به نفس، غرور، دوستی و شوخ طبعی بخشی از رشد اجتماعی-عاطفی فرد هستند. در حالی که ممکن است به منظور درک آسان تر، حوزه های فیزیکی، شناختی و اجتماعی-عاطفی رشد کودک به دسته هایی تقسیم شوند. همه به طور ناگسستنی به هم مرتبط هستند. توسعه در یک حوزه می تواند به شدت بر آن در حوزه دیگر تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال، نوشتن کلمات هم به مهارت های حرکتی ظریف و هم به مهارت های زبان شناختی نیاز دارد. علاوه بر حوزه های مختلف توسعه، تحقیقات نشان داده است که توسعه از الگوها یا اصول کلیدی پیروی می کند. درک این اصول تأثیر زیادی بر نحوه مراقبت، رفتار و آموزش کودکان امروزی داشته است.

چالش های رفتاری رایج ترین دلیل برای مشورت با روانشناس کودک است.

نقاط عطف

 نقاط عطف رشد راهی مهم برای روانشناسان برای سنجش پیشرفت کودک در چندین زمینه کلیدی رشد است. آنها به عنوان نقاط بازرسی در رشد کودک عمل می کنند تا مشخص کنند که یک کودک معمولی در یک سن خاص چه کاری می تواند انجام دهد. دانستن نقاط عطف برای سنین مختلف، به روانشناسان کودک کمک می کند تا رشد طبیعی کودک را درک کنند و به شناسایی مشکلات احتمالی با تاخیر در رشد کمک می کند.

به عنوان مثال، یک کودک 12 ماهه معمولاً می تواند بایستد و وزن خود را با گرفتن چیزی تحمل کند. برخی از کودکان در این سن حتی می توانند راه بروند. اگر کودکی به 18 ماهگی برسد اما هنوز نمی تواند راه برود، ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

نواحی رشدی به هم پیوسته اند و بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

4 دسته اصلی نقاط عطف رشد: نقاط عطف فیزیکی: که به رشد مهارت های حرکتی درشت و ظریف مربوط می شود. نقاط عطف شناختی یا ذهنی: که به استعداد رشد کودک برای تفکر، یادگیری و حل مشکلات اشاره دارد. نقاط عطف اجتماعی و عاطفی: که به توانایی کودک در ابراز احساسات و پاسخ به تعامل اجتماعی مربوط می شود. نقاط عطف ارتباط و زبان: که شامل رشد مهارت های ارتباط کلامی و غیرکلامی کودک می شود.

بیشتر بخوانید: راه های کاهش استرس و اضطراب نوجوانان

نقاط عطف رشد به عنوان نقاط بازرسی در رشد کودک عمل می کند.

رفتار

همه کودکان می توانند هر از گاهی شیطون، سرکش و تکانشی باشند. درگیری‌های بین والدین و فرزندان اجتناب‌ناپذیر است زیرا کودکان از «دو نفر وحشتناک» تا دوران نوجوانی برای ابراز استقلال و توسعه هویت خود تلاش می‌کنند. این رفتارها بخشی طبیعی از روند رشد هستند. با این حال، برخی از کودکان بسیار دشوار هستند، با رفتارهای چالش برانگیز که خارج از هنجار سن آنها است. در واقع مسائل رفتاری شایع ترین دلیلی است که والدین از روانشناس کودک کمک می گیرند.

روانشناسی کودک شامل بررسی همه ریشه های احتمالی مسائل رفتاری، از جمله اختلالات مغزی، ژنتیک، رژیم غذایی، پویایی خانواده و استرس و سپس درمان آنها می شود. مسائل رفتاری می توانند مشکلات موقتی باشند که معمولاً با موقعیت های استرس زا مرتبط هستند. به عنوان مثال: تولد یک خواهر یا برادر، طلاق یا مرگ در خانواده.

از سوی دیگر، مسائل رفتاری شامل الگوی رفتارهای خصمانه، پرخاشگرانه یا مخرب مداوم است که برای سن کودک مناسب نیست. معمول ترین اختلالات رفتار مخرب شامل اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD)، اختلال سلوک (CD) و اختلال نقص توجه بیش فعالی (ADHD) است. این سه اختلال رفتاری علائم مشترکی دارند و می‌توانند با مشکلات عاطفی و اختلالات خلقی تشدید شوند.

احساسات

 رشد عاطفی شامل یادگیری احساسات و عواطف است. درک چگونگی و چرایی وقوع آنها، و همچنین شناخت احساسات خود و دیگران، سپس ایجاد راههای مؤثر برای مدیریت آنها. این فرآیند پیچیده از دوران نوزادی شروع می شود و تا بزرگسالی ادامه می یابد. اولین احساساتی که در نوزادان قابل تشخیص است عبارتند از شادی، خشم، غم و ترس. بعداً، هنگامی که کودکان شروع به ایجاد حس خود می کنند، احساسات پیچیده تری مانند خجالت، تعجب، شادی، خجالت، شرم، گناه، غرور و همدلی ظاهر می شوند. چیزهایی که واکنش های عاطفی را تحریک می کنند نیز تغییر می کنند، همانطور که راهبردهای مورد استفاده برای مدیریت آنها تغییر می کند.

یادگیری تنظیم احساسات برای برخی از کودکان دشوارتر از سایرین است.

یادگیری تنظیم احساسات برای برخی از کودکان دشوارتر از سایرین است. این ممکن است به دلیل خلق و خوی عاطفی خاص آنها باشد – برخی از کودکان به سادگی احساسات را شدیدتر و راحت تر احساس می کنند. آن‌ها از نظر احساسی واکنش‌پذیرتر هستند و آرام شدن برایشان سخت‌تر است. کودکان دارای واکنش عاطفی نیز نسبت به سایر کودکان سریعتر و راحت تر مضطرب می شوند. یک روانشناس کودک ابتدا دلایلی را که کودک در بیان یا تنظیم احساسات خود مشکل دارد را شناسایی می کند. سپس آنها راهبردهایی را توسعه خواهند داد تا به او کمک کنند تا احساسات را بپذیرد و پیوندهای بین احساسات و رفتار آنها را درک کند.

اجتماعی شدن

رشد اجتماعی ارتباط نزدیکی با رشد عاطفی دارد. جامعه پذیری شامل به دست آوردن ارزش ها، دانش و مهارت هایی است که کودکان را قادر می سازد تا به طور مؤثر با دیگران ارتباط برقرار کنند و به شیوه های مثبت به خانواده، مدرسه و جامعه کمک کنند. در حالی که این یک فرآیند مستمر است، دوران کودکی یک دوره حیاتی برای اجتماعی شدن است.

یکی از اولین و مهمترین روابطی که کودکان تجربه می کنند با والدین یا مراقبان اصلی خود است. کیفیت این رابطه بر رشد اجتماعی بعدی تأثیر بسزایی دارد. در روابط با همسالان، کودکان یاد می گیرند که چگونه تعاملات اجتماعی را با کودکان دیگر آغاز و حفظ کنند. آنها مهارت هایی را برای مدیریت تعارض کسب می کنند، مانند نوبت گرفتن، سازش و چانه زنی. بازی همچنین شامل هماهنگی متقابل، گاهی اوقات پیچیده، اهداف، اقدامات و درک است. از طریق این تجربیات، کودکان روابط دوستانه‌ای ایجاد می‌کنند که منابع بیشتری از امنیت و حمایت را برای کسانی که توسط والدین یا مراقبان اصلی آنها ارائه می‌شود، فراهم می‌کند.

عواملی که می‌توانند در ایجاد ناتوانی در توسعه مهارت‌های اجتماعی مناسب با سن نقش داشته باشند شامل همه چیز از میزان عشق و محبت کودک می‌شود. به وضعیت اجتماعی-اقتصادی خانواده می رسد. کودکانی که نمی توانند به درستی اجتماعی شوند، در ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش با دیگران مشکل دارند – محدودیتی که بسیاری از آنها تا بزرگسالی دارند.

بازی بخش مهمی از رشد مهارت های اجتماعی است.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه
Call Now Button