بازی درمانی چیست؟

بازی درمانی نوعی روان درمانی است و می تواند در کمک به کودکان از طریق مسائل عاطفی و روانی موثر باشد. این نوع درمان عمدتا برای کودکان استفاده می شود. معمولاً برای کودکان بین 3 تا 12 سال استفاده می شود. اگرچه، می توان آن را برای بزرگسالان نیز استفاده کرد. هدف اصلی در این درمان این است که به کودکانی که ممکن است با بیان خود یا احساسات خود مشکل داشته باشند کمک کند تا خود را از طریق بازی بیان کنند.

در بازی درمانی فرد را در یک محیط ایمن راهنمایی می کند که در آن بیشترین احساس راحتی را دارد. درمانگران بازی از فعالیت ها و بازی هایی که ممکن است کودک از آن لذت ببرد مانند نقاشی، رقص، بازی های روی میز و … استفاده می کنند. گاهی اوقات درمانگر از سایر اعضای خانواده یا والدین و سرپرستان می خواهد که در فعالیت های هنگام بازی شرکت کنند.

انواع بازی درمانی

دو نوع اصلی بازی درمانی وجود دارد که توسط درمانگران استفاده می شود:

بازی درمانی مستقیم: با بازی درمانی مستقیم، درمانگر رویکردی عملی را در پیش می گیرد و کودک را در فعالیت های بازی هدایت شده راهنمایی می کند تا به او در بیان خود کمک کند. آنها معمولاً دستورالعمل های خاصی را ارائه می دهند و در حین انجام بازی کودک را نظارت می کنند.

بازی درمانی غیرمستقیم: بازی درمانی غیرمستقیم از محیطی کمتر کنترل شده استفاده می کند. درمانگر کودک را رها می کند تا در هر بازی ای که از آن لذت می برد، شرکت کند و با دخالت محدود خود را بیان کند.

بازی درمانی

تکنیک های بازی درمانی

بسیاری از تکنیک های مختلف را می توان در طول بازی درمانی استفاده کرد. تکنیکی که در طول جلسه مورد استفاده قرار می گیرد تا حد زیادی به نیازهای فرزند شما بستگی دارد و اینکه از چه وسایلی برای بازی راحت تر استفاده می کند. یک جلسه معمولی بازی درمانی معمولاً بین 30 تا 45 دقیقه طول می کشد. در طول یک جلسه بازی درمانی، درمانگر یک محیط راحت و ایمن را برای بازی کودک ایجاد می کند. سپس درمانگر تعامل کودک با اسباب بازی های ارائه شده را مشاهده می کند.

برخی از رایج ترین تکنیک های مورد استفاده توسط درمانگران بازی در سراسر جهان عبارتند از:

 • استفاده از بلوک های ساختمانی
 • استفاده از هنر
 • شن بازی
 • بازی های تخته ای
 • عروسک بازی
 • نمایش عروسکی
 • بازی های کارتی
 • بازی های استراتژیک مانند شطرنج یا چکرز
 • بازی LEGO

در حالی که یک درمانگر در طول بازی درمانی پیش قدم می شود، والدین یا سرپرست کودک نیز نقش مهمی را ایفا می کنند.درمانگر بازی معمولاً با والدین و سرپرست و کودک مشورت مشترک و همچنین مشورت های جداگانه دارد. این کار برای درک کامل نیازهای کودک انجام می شود. هنگامی که به دنبال بازی درمانی برای فرزند خود هستید، مهم است که از تجربه و تخصص مربوطه اطمینان حاصل کنید. این درمان معمولاً در چندین جلسه انجام می شود، همچنین مهم است که با کسی کار کنید که کودک شما کاملاً احساس راحتی می کند. برای پیشبرد این روند درمانی می توانید به یک دکتر روانشناس خوب در کرمانشاه مراجعه کنید.

بازی درمانی چه کمکی می تواند بکند؟

بازی درمانی به ویژه برای افرادی مفید است که با برقراری ارتباط و بیان خود به شیوه ای مثبت و سالم مبارزه می کنند.

کودکانی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند یا حوادث استرس زا را تجربه کرده اند، ممکن است از بازی درمانی برای به دست آوردن احساس عادی در زندگی خود سود ببرند. کودکان مبتلا به اختلالات خاصی که مانع بیان عاطفی و اجتماعی آنها می شود، معمولاً از بازی درمانی بسیار سود می برند.

این موارد می تواند شامل کودکان مبتلا به اختلالات رفتاری یا اختلالات یادگیری باشد. برخی تحقیقات درباره اثربخشی بازی درمانی بر روی کودکان با شرایط زیر انجام شده است:

 • اوتیسم
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی
 • افسردگی
 • اختلالات اضطرابی
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • ضربه جسمی و روحی
 • سوء استفاده جنسی
 • سوء استفاده جسمی یا عاطفی

مزایای بازی درمانی

مردم اغلب بازی درمانی و مزایای آنها را نادیده می گیرند. والدین نگران اغلب نمی توانند درک کنند که فرزندانشان از “فقط بازی” چه سودی می برند. با این حال، واقعیت این است که با راهنمایی یا بدون راهنمایی درمانگر، کودکان دوست دارند از طریق بازی ارتباط برقرار کنند، چه شما متوجه شده باشید یا نه. کودکی که با خشونت با اسباب بازی بازی می کند، ممکن است به عنوان پرخاشگر شناخته شود در حالی که در واقعیت، او ممکن است یک وضعیت داخلی خشونت آمیز را که شاهد آن بوده است، منعکس کند.

برخی از مزایای بازی درمانی عبارتند از:

 • بازی درمانی به کودکانی که در برقراری ارتباط کلامی مشکل دارند برای ابراز وجود خود از طریق فعالیت های بازی کمک می کند. به عنوان مثال، کودکی که از صحبت کردن امتناع می کند، ممکن است افکار یا نیازهای او را ترسیم کند.
 • این فضایی را ایجاد می کند که در آن کودک احساس راحتی می کند به جای دیگر اشکال سنتی روان درمانی.
 • این به کودک اجازه می دهد تا فرایند درمان خود را به عهده بگیرد. بازی درمانی موثر به کودک اجازه می دهد از اسباب بازی ها و وسایلی که با آنها راحت تر است بازی کند و با سرعت دلخواه خود حرکت کند.
 • این به کودکان کمک می کند تا احساسات خود را درک کنند، به ویژه اگر قبلاً با این کار مشکل داشته اند.
 • این به کودکان کمک می کند تا مهارت های ارتباطی و اجتماعی خود را با گذشت زمان تقویت کنند. پس از چندین جلسه، کودکی که صحبت نمی کرد ممکن است چندین عبارت را بیان کند.

اثربخشی بازی درمانی

در مطالعه ای در سال 2009 در مورد اثربخشی بازی درمانی با کودکان پرخاشگر، محققان گروهی از دانش آموزان با سابقه رفتار پرخاشگرانه را به دو گروه تقسیم کردند. گروهی در معرض بازی درمانی قرار گرفتند و گروه دیگر به عنوان گروه کنترل مورد استفاده قرار گرفت.

تجزیه و تحلیل سال 2005 از 93 مطالعه انجام شده بین 1953 تا 2000 در مورد اثربخشی بازی درمانی با کودکان نیز از این نظریه حمایت می کند که این یک روش درمانی موثر برای کودکان است. همچنین مشخص شد که سن و جنس در این نوع درمان موثر است.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button