با فرزند پرخاشگر چگونه باید برخورد کرد؟

با فرزند پرخاشگر چگونه باید برخورد کرد؟

صحبت های دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه درباره این موضوع را بخوانید:

یکی از سوالاتی که به صورت مکرر از من پرسیده می شود این است که با فرزندی که پرخاشگری دارد باید چطور رفتار کنیم؟

مبحث پرخاشگری و درمان آن یک مبحث بسیار گسترده است به همین خاطر تصمیم گرفته شد در این نوشتار مقدار بیشتری در مورد پرخاشگری کودکان برای شما عزیزان توضیحاتی داده شود.

اول اینکه شما باید به دنبال علت این رفتار یا بهتر بگویم علت این بد رفتاری بگردید. چرا کودک پرخاشگری می کند؟ آیا شما و همسرتان در منزل افراد آرامی هستید، یعنی خود شما افراد پرخاشگری نیستید؟ اگر شما افراد پرخاشگری هستید، ممکن است شما یک الگو برای کودک بوده باشید. پس در این موارد شما باید در ابتدا پرخاشگری خودتان را کنار بگذارید.

بجز شما بچه با چه کسانی در تعامل است، پدر بزرگ، مادر بزرگ و … امروزه دوره ای شده است که بچه های در خیلی از اوقات نزد پدر بزرگ، مادر بزرگ، خاله یا دایی و … هستند. اگر آنها نیز افراد پرخاشگری باشند و بچه به صورت مکرر این پرخاشگری را ببیند پس احتمال اینکه فرزند شما پرخاشگر شود خیلی زیاد است.

پس اینکه شما پرخاشگر باشید و نخواهید در رفتار خود تغییری ایجاد کنید و انتظار داشته باشید بچه شما پرخاشگر نباشد، یک انتظار غیر منطقی است و رفتار کودک همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

با فرزند پرخاشگر چگونه باید برخورد کرد؟

با فرزند پرخاشگر چگونه باید برخورد کرد؟

در این باره بخوانید: رابطه والدین با فرزندان 

پرخاشگری در کودکان خاص

پرخاشگری در کودکانی که اختلالات خاصی مثل ناتوانی ذهنی، اوتیسم، بیش فعالی و … دارند به نسبت سایر کودکان بیشتر است. شما به جای تمرکز روی پرخاشگری در این موارد باید روی درمان مشکل اصلی بچه تمرکز کنید.

مثلا اگر بچه شما بیش فعال است باید در درجه اول روی درمان بیش فعالی تمرکز کنید. زیرا در حین درمان این اختلال، پرخاشگری نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

در این باره بخوانید: مقابله با بدرفتاری کودکان بیش فعال

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

برخی از علل پرخاشگری کودکان

نکته بعدی اینکه بچه ها در زمان های خاصی پرخاشگری بیشتری دارند. مثل مواقعی که گرسنه یا بیمار هستند که در این مواقع شما باید پیشگیری کنید.

مثلا اگر می دانید بچه به یک محیط خاص، گرسنگی و مسائل دیگر، حساس است، پیشگیری کنید و نگذارید این اتفاقات رخ دهد.

محیط هایی که بچه دوست ندارد و واجب نیست شما هم به این مکان ها بروید، به طور مکرر این کار را انجام ندهید یعنی به آن مکان ها مراجعه نکنید.

یا بچه خاص دیگری وجود دارد که در اصلاح عامیانه دستِ بزن دارد یا باعث ایجاد حساسیت هایی در فرزند شما می شود. لزومی ندارد که شما همیشه آن بچه را ببینید و خانه آنها بروید، این موارد را پیشگیری کنید و اجازه ندهید که بچه پرخاشگر شود.

دیدن کارتون های خشن، در افزایش پرخاشگری کودکان بسیار موثر است. وقتی بحث کارتون خشن می شود، لزوما کارتون یا فیلم هایی نیست که در آن قتل و جنایت رخ بدهد.

مثلا همین کارتون هایی که قهرمان دارد و در واقع خشونت را تشویق می کند و در آن به قول معروف بزن، بزن دارد، این دسته از کارتون ها تاثیر منفی در رفتار بچه ها می گذارد.

پس این کارتون ها و فیلم ها را در اختیار کودک قرار ندهید و اجازه ندهید که کودک این فیلم ها را ببیند.

مراوده با دوستان خشن نیز باید محدود شود. اکثر اوقات بچه ها، دوستانی دارند که بسیار پرخاشگر است. ممکن است این دوست در مدرسه، مهد و یا در بین اقوام باشد. اگر بچه شما دوست پرخاشگر دارد، حتما باید ارتباط فرزند خود را یا این شخص محدود کنید.

قبلا هم گفته شده که یکی از دلایل مهم پرخاشگری الگو برداری است. گاهی اوقات این الگوبرداری از والدین، دوستان یا پدر بزرگ و مادر بزرگ است. این الگوها باید حذف شوند و اگر قابل حذف شدن نیستن تا حد امکان ارتباط با این افراد کم شود.

تله تشدید فشار

تله تشدید فشار

تله تشدید فشار

مورد بعدی بحث تله تشدید فشار است یعنی کودک با استفاده از پرخاشگری به قدری به خانواده فشار می آورد که به خواسته اش می رسد و بعد ها این پرخاشگری ادامه پیدا می کند.

در مواردی که فرزند شما خواسته نامعقولی دارد و با پرخاشگری می خواهد به خواسته خود برسد، لطفا کوتاه نیایید و اجازه ندهید به خواسته خود برسد. زیرا بعدها فرزند شما به طور مرتب برای رسیدن به خواسته های خود از پرخاشگری استفاده می کند.

اما اگر بچه شما یک خواسته معقولی دارد، حتما در این موارد سعی کنید آن خواسته را برآورده کنید. اگر فرزند خواسته معقولی داشته باشد و شما مقاومت کنید یا پشت گوش بیاندازید، خود این موضوع باعث ناراحتی و به دنبال آن پرخاشگری بچه می شود. پس سعی کنید خواسته های معقول بچه ها را برآروده کنید.

سخن پایانی

در آخر اینکه اگه با رعایت این موارد باز هم همچنان فرزند شما پرخاشگری داشت در این مواقع نیاز است که از یک متخصص، روانشناس کودک یا روانپزشک کودک کمک بگیرید.

در صورتی که ساکن کرمانشاه هستید می توانید با بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه به صورت حضوری یا غیر حضوری با شماره های داخل سایت تماس گرفته و مشورت نمایید.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.parisa.yasemi.nejad/

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button