با فرزند پرتوقع خود اینگونه برخورد کنید

شاید بارها این جمله را شنیده باشید که کودکان بمانند ضبط صورت می مانند و هر آنچه را که می بینند اجرا می کنند. در واقع کودکان در مقابل رفتار پدر و مادر خود مانند آینه عمل می کنند. از این رو در روانشناسی کودک، رفتار والدین با فرزندان از جایگاه مهمی برخوردار است.

همانطور که فرزندان در مقابل والدینشان نمی توانند هر رفتاری را انجام دهند، متقابلا والدین نیز نباید و نمی توانند هر رفتاری با فرزندانشان داشته باشند. اما نکته ای قابل بحث در این مقاله این است که با فرزند پر توقع چگونه بخورد کنیم؟

در این مقاله سعی شده است که نوع رفتار والدین با فرزندانشان را مخصوصا در زمانی که فرزندان توقع زیادی از والدین دارد مورد بحث قرار دهد. در ادامه توضیحات دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه را بخوانید.

با فرزند پر توقع چه کنیم؟
با فرزند پر توقع چه کنیم؟

چرا بعضی از فرزندان پر توقع هستند؟

شاید برخی از والدین از این مسئله شکایت داشته باشند که فرزندشان پر توقع است و این دغدغه را دارد که فرزند من تا این حد قدر نشناس است و هرکاری برای فرزندم انجام می دهم به چشم او نمی آید و توقع بیشتری دارد.

گاهی اوقات نیز این سوال در ذهنتان پیش می آید که چرا بعضی از کودکان هم سن و سال او کم توقع هستند و با کوچکترین محبتی از سمت والدین، قدردان آنها هستند. با اینکه بیشتر خرج می کنید، بیشتر محبت می کنید مراعات حال فرزند خود را می کنید و بیشتر وقت می گذارید.

اما چرا فرزند شما قدران محبت ها و مهربانی های شما نیست و همیشه ناسازگاری می کند و قدردان این محبت ها نیست؟ ریشه این رفتارها چیست؟

قبل از هر توضیحی باید گفت که این رفتارها نتیجه تربیت نادرست و رفتارهای اشتباه والدین است. در واقع این والدین هستند که فرزند را اینگونه پرورانده اند. اما کدامیک از رفتار والدین باعث شده که فرزند آنها پرتوقع باشد؟

بیشتر بخوانید: اختلال های روان پریشانه و درمان آن ، اختلال اضطرابی در کودک و نوجوان

در ادامه به علت پرتوقع بودن فرزندان پرداخته می شود.

علت پرتوقع بودن فرزندان

پر توقع بودن والدین

پر توقع بودن والدین قطعا یکی از دلایل پر توقع شدن فرزندان است. وقتی فرزندان شاهد رفتارهای والدین خود هستند پر توقع بودن را یاد می گیرند و آنها را الگوی خود قرار می دهند. به طور مثال وقتی پدر خانواده از غذای تدارک دیده همسرش ایراد می گیرد و مدام غر می زند، و تشکر و قدر دانی نمی کند، یا مادر خانواده از لوازم و میوه های خرید کرده همسرش ایراد می گیرد، همه این مسائل به صورت غیر مستقیم بر روی فرزند تاثیر گذاشته و پر توقع بودن و ناسپاسی را در او می پروراند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

محبت زیاد و حمایت افراطی

اینکه باید به فرزندانتان محبت کنید امری طبیعی است و والدین باید حامی فرزندانشان باشند. اما باید مراقبت این مسئله باشید که محبت و حمایت از فرزندان به صورت افراطی انجام نشود. به طور مثال فرزندان باید بدانند که کارهای شخصی خودشان را باید انجام دهند. اما ممکن است والدین از سر دلسوزی باعث شوند که فرزندان کارهای شخصی خود را انجام نداده و بی مسئولیت بار بیایند. رابطه والدین با فرزندان باید به گونه ای باشد که حس مسئولیت در فرزندان تقویت شود.

گاهی اوقات نیز والدین به خاطر درس و کنکور فرزندانشان هیچ مسئولیتی را به آنها نمی دهند و حتی برای فرزندشان سینی میوه و چای و … می آورند. این کار علاوه بر این که اعتماد به نفس فرزندشان را کم می کند، اینگونه محبت های افراطی و بی جا، آنها را وابسته کرده و کم کم انتظارات و توقعات آنها را بیشتر کرده و توقع دارند دیگران کارهای آنها را انجام دهند.

خصوصیات اخلاقی فرزند خود را بشناسید

پیش از هر چیزی والدین باید خصوصیات اخلاقی و شخصیتی فرزند خود را بشناسند. به اینصورت که بدانند چه چیزی بیشتر از موجب خوشحالی و ناراحتی، تنبیه و تشویق فرزندتان می شود. شناخت کافی از کودک می تواند در تربیت وی نقش عظیمی داشته باشد. چراکه ممکن است شما به اشتباه کاری را انجام دهید که تصور کنید مفید بوده در صورتی که باعث ایجاد توقع زیاد در کودک می شود. البته مراجعه به یک روانشناس کودک در بهبود روند تربیتی بسیار موثر می باشد.

برای فرزند خود الگوی مناسبی باشید

کودکان در سنین پایین از اولین افرادی که الگو برداری می کنند پدر و مادر می باشد. بنابراین نوع رفتار والدین تاثیر مستقیم روی تربیت کودک دارد. اگر خانواده و والدین افرادی شکر گذاری باشند کودک نیز از آنها الگو برداری کرده و توقعات اضافی و بی دلیل را کاهش می دهد.

ارتباط با خانواده های سطح بالاتر

ارتباطات اجتماعی روی سلایق و دائقه های روانی افراد تاثیر گذار است. هر فردی در هر سن و سالی که باشد از معاشرت ها و ارتباطات جدی خود تاثیر می گیرد.

معمولا افرادی که با خانواده هایی که هم سطح یا پایین تر از خودشان باشند، رفت و آمد کنند، حس شکرگذاری و تشکر در آنها و خانوادشان تقویت می شود و حس رضایتمندی بیشتری دارند. اما در صورتی که با افرادی که مرفه تر و در سطح بالاتری قرار داشته باشند، معاشرت کند، انتظارات و توقعات فرزندانشان بالاتر رفته و حس رضایت کمتری دارند و از امکانات و شرایط فعلی خود راضی نیستند.

بنابراین والدین باید دقت کنند که با چه کسانی معاشرت می کنند و با مدیریتی که در روابط خانوادگی انجام می دهند، حس رضایت و سپاسگزاری را در فرزندانتان تقویت کنید.

علت پرتوقع بودن فرزندان
علت پرتوقع بودن فرزندان

پاداش های بیجا

تشویق کردن فرزندان و پاداش دادن به آنها یکی از رفتارهای مثبتی است که والدین به جهت تربیت فرزندانشان انجام می دهند. برای اینکه یک رفتار خوب را در فرزندانتان تقویت کنید باید او را مورد تشویق قرار دهید و پاداش کار خوب او را بدهید. اما لازم است چند نکته را در این باره بدانید.

در گام اول باید بدانید که پاداش باید متناسب با کاری که فرزندتان انجام داده باشد. اگر رفتار و پاداش با یکدیگر همخونی نداشته باشد باعث می شود که بچه پرتوقع می شود. به طور مثال وقتی به فرزندتان می گویید اگر نمره خوب در درس ریاضی بیاوری، به عنوان جایزه به او کامپیوتر شخصی می دهید و یا اینکه در قبال غذا خوردن، او را به شهربازی می برید و به او اجازه می دهید که از همه وسایل های بازی استفاده کند، پاداشی بیشتر از کاری که او انجام داده به او می دهید و تناسبی با کار او ندارد.

همیشه نباید از پول یا خرید به عنوان پاداش استفاده کنید. گاهی وقت ها رفتن به مهمانی، بازی کردن، خوراکی و اسباب بازی را می توانید به عنوان پاداش در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

تربیت کردن فرزندان از اهمیت ویزه ای برخوردار است و والدین باید از سنین کودکی در تربیت فرزندانشان دقت لازم را انجام دهند زیرا بعد از شکل گیری شخصیت کودک اصلاح کردن آن به سختی صورت می گیرد و والدین را دچار مشکل می کند. مراجعه به روانشناس کودک و نوجوان برای پیدا کردن مسیر تربیتی فرزندان توصیه می شود و می تواند والدین را در این زمینه راهنمایی کند.

در صورتی که ساکن کرمانشاه هستید می توانید به بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه مراجعه کنید تا مشاوره های لازم را در این خصوص کسب کنید.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button