همه چیز درباره دوران نوجوانی و بلوغ

دوران نوجوانی و بلوغ یکی از دوره های حساس و با اهمیت زندگی هر فرد می باشد که این مرحله از نظر رشد شخصیتی او بسیار مهم است و دورانی می باشد که فرد از مرحله کودکی خارج شده و با مسئولیت های جدید خود در جامعه و خانواده روبرو می شود و از نظر جسمی و روانی تغییراتی در او به وجود می آید.

دوران نوجوانی و بلوغ، دورانی بحرانی می باشد زیرا در این مرحله رشد جسمی از رشد روانی بیشتر می باشد و جسم بر روان مسلط است.

بلوغ، مجموعه ای از تغییرات رشد جسمانی و روانی در فرد می باشد که دارای اهمیت و ویژگی های خاصی می باشد و همان گونه که تغییرات بدنی اتفاق می افتد رفتار ها و دیدگاه های نوجوانان نیز تغییر پیدا می کند.

بلوغ از سن 9 تا 19 سالگی در دختران و سن 13 تا 19 سالگی در پسران اتفاق می افتد.

اهمیت دوران نوجوانی و بلوغ

دوران نوجوانی و بلوغ اهمیت بالایی دارد و اگر نوجوان توسط خانواده به درستی تحت تربیت قرار نگیرد سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای او در دوران بزرگسالی می شود. شیوه های تربیتی والدین و برخورد آن ها با نوجوان در اعتماد به نفس و رشد شخصیت او تاثیر بسزایی دارد.

نوجوان باید به شناخت کامل از ویژگی های دوران بلوغ و تغییراتی که در او رخ می دهد برسد تا بتواند بر آن ها تسلط پیدا کند و آن ها را مدیریت کند.

والدین می بایست دانش خود را در مورد نحوه تربیت و برخورد درست با نوجوانان و درک احساسات آن ها بالا ببرند تا نوجوانان رو به سمت زندگی موفق سوق دهند.

دوران بلوغ

دوران بلوغ

خصوصیت های دوران نوجوانی و بلوغ

نوجوانی به معنای انتقال از دوران کودکی به دوران بزرگسالی می باشد و خصوصیات مشابهی بین همه نوجوانان دارد.

نوجوانی دورانی است که فرد به شناخت از خود و آنچه در پیرامون او وجود دارد می رسد. در این مرحله نوجوان خودش را با نیازها و احساسات جدید روبرو می بیند که هدف آن ها آماده کردن انسان برای به عهده گرفتن مسئولیت های خانوادگی و اجتماعی می باشد.

  • در دوره نوجوانی و بلوغ، نوجوانان در پی شناخت و هویت خودشان هستند و برای آینده خود برنامه ریزی می کنند.
  • در دوران بلوغ، نوجوانان تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با دیگران دارند و با دوستان و همکلاسی های خود ارتباط بیشتری را برقرار می کنند و به دنبال تایید از طرف آن ها هستند.
  • در نوجوانان میل و رغبت گسترش پیدا می کند. اکثر نوجوانان رغبت بیشتری برای شرکت در جمع های دوستانه، فعالیت های ورزشی و هنری و … دارند .
  • در این سن نوجوانان به ارزش های معنوی گرایش زیادی پیدا می کنند. یادگیری ارزش ها یکی ازمهم ترین یادگیری ها در سن بلوغ می باشد.
  • نوجوانان در دوران بلوغ قدرت تحلیل مسائل و نتیجه گیری درست را پیدا می کنند.
  • نوجوانان در این دوره از نظر جسمانی و عقلانی تغییر می کنند و اگر از این تغییرات آگاهی داشته باشند می توانند این دوران را با موفقیت سپری کنند و با تغییرات پیش آمده کنار بیایند.
خصوصیت های دوران نوجوانی و بلوغ

خصوصیت های دوران نوجوانی و بلوغ

مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ

در دوران نوجوانی و بلوغ، نوجوان با مشکلاتی نظیر مخالفت با خانواده در موضوعات مختلف، تعارض بین وابستگی و استقلال، نیاز های جنسی و نحوه ارضای آن ها و … روبرو شود .

در این دوره، نوجوانان دچار نوسان عاطفی شده وحساس و زود رنج می شوند. رفتار های ضد و نقیض از چالش هایی است که در دوران بلوغ اتفاق می افتد و اکثرا نوجوانان بابت این رفتارها با برخورد والدین مواجه می شوند.

برخی از نوجوانان در این دوره گرایش به رفتارهای ناهنجار مانند سیگارکشیدن، خشونت، انزوا و دعوا پیدا می کنند. نوجوانان به حالت های احساسی و هیجاناتی مانند عشق به جنس مخالف، حسادت، خشم، ترس و … دچار می شوند.

والدین برای برقراری ارتباط درست با نوجوانان و شناخت علائق آن ها، باید اطلاعات خود را در مورد مسائل مربوط به دوران نوجوانی و بلوغ بالا ببرند. این کار با مراجعه به روانشناس انجام پذیر است.

مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ

مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ

تغذیه در دوران نوجوانی وبلوغ

توجه به رژیم غذایی در دوران نوجوانی و بلوغ بسیار مهم می باشد. داشتن رژیمی ناسالم می تواند در پایان دوران بلوغ باعث اضافه وزن شود و مشکلات زیادی را ایجاد کند. سن بلوغ، دورانی است که سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و نیازهای تغذیه ای در نوجوان تغییر پیدا می کند و بیشتر از گذشته می شود، زیرا سلول ها در این مرحله در حال رشد می باشند.

نیاز به دریافت انرژی در دوران بلوغ بیشتر می شود. به دلیل رشد عضلات و استخوان ها، نیاز بدن به مصرف پروتئین بیشتر می شود.

به سبب افزایش حجم خون، نیاز بدن به عنصر آهن بیشتر می شود. مصرف مواد غذایی حاوی آهن و مصرف مکمل های آهن در دوران بلوغ به ویژه در دختران که مسائل قاعدگی را دارند بسیار مهم می باشد.

مصرف لبنیات، میوه، سبزیجاتی مانند کاهو و سبزی خوردن، منابع حاوی فولیک اسید برای نوجوان بسیار مفید می باشند.

مصرف فست فود و چیپس و پفک و غذاهای چرب در دوران نوجوانی و بلوغ، باعث بیماری های مختلف و چاقی در دوران بزرگسالی می شود.

رژیم های سخت و غیر اصولی در نوجوانان بسیار نادرست است و کمبود مواد غذایی در این دوران سبب اختلالات در بدن نوجوانان و عدم تامین نیازهای تغذیه ای آن ها می شود.

سخن پایانی

اگر شما هم از آن دست از والدینی هستید که فرزندانی در سنین بلوغ دارید و با مشکلات عدیده ای روبرو هستید می توانید با مراجعه به مطب بهترین روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه می توانید راهنمایی های لازم را کسب کرده و روابط خوبی با فرزندانتان داشته باشید و به فرزندتان کمک کنید تا این دوران را به خوبی سپری کند.

 

dryasaminejad

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button