همه چیز درباره دوران نوجوانی و بلوغ

دوران نوجوانی و بلوغ یکی از دوره های حساس و با اهمیت زندگی هر فرد می باشد که این مرحله از نظر رشد شخصیتی او بسیار مهم است و دورانی می باشد که فرد از مرحله کودکی خارج شده و با مسئولیت های جدید خود در جامعه و خانواده روبرو می شود و از نظر جسمی و روانی تغییراتی در او به وجود می آید.

دوران نوجوانی و بلوغ، دورانی بحرانی می باشد زیرا در این مرحله رشد جسمی از رشد روانی بیشتر می باشد و جسم بر روان مسلط است.

بلوغ، مجموعه ای از تغییرات رشد جسمانی و روانی در فرد می باشد که دارای اهمیت و ویژگی های خاصی می باشد و همان گونه که تغییرات بدنی اتفاق می افتد رفتار ها و دیدگاه های نوجوانان نیز تغییر پیدا می کند.

بلوغ از سن 9 تا 19 سالگی در دختران و سن 13 تا 19 سالگی در پسران اتفاق می افتد.

اهمیت دوران نوجوانی و بلوغ

دوران نوجوانی و بلوغ اهمیت بالایی دارد و اگر نوجوان توسط خانواده به درستی تحت تربیت قرار نگیرد سبب به وجود آمدن مشکلات زیادی برای او در دوران بزرگسالی می شود. شیوه های تربیتی والدین و برخورد آن ها با نوجوان در اعتماد به نفس و رشد شخصیت او تاثیر بسزایی دارد.

نوجوان باید به شناخت کامل از ویژگی های دوران بلوغ و تغییراتی که در او رخ می دهد برسد تا بتواند بر آن ها تسلط پیدا کند و آن ها را مدیریت کند.

والدین می بایست دانش خود را در مورد نحوه تربیت و برخورد درست با نوجوانان و درک احساسات آن ها بالا ببرند تا نوجوانان رو به سمت زندگی موفق سوق دهند.

دوران بلوغ

دوران بلوغ

خصوصیت های دوران نوجوانی و بلوغ

نوجوانی به معنای انتقال از دوران کودکی به دوران بزرگسالی می باشد و خصوصیات مشابهی بین همه نوجوانان دارد.

نوجوانی دورانی است که فرد به شناخت از خود و آنچه در پیرامون او وجود دارد می رسد. در این مرحله نوجوان خودش را با نیازها و احساسات جدید روبرو می بیند که هدف آن ها آماده کردن انسان برای به عهده گرفتن مسئولیت های خانوادگی و اجتماعی می باشد.

  • در دوره نوجوانی و بلوغ، نوجوانان در پی شناخت و هویت خودشان هستند و برای آینده خود برنامه ریزی می کنند.
  • در دوران بلوغ، نوجوانان تمایل بیشتری به برقراری ارتباط با دیگران دارند و با دوستان و همکلاسی های خود ارتباط بیشتری را برقرار می کنند و به دنبال تایید از طرف آن ها هستند.
  • در نوجوانان میل و رغبت گسترش پیدا می کند. اکثر نوجوانان رغبت بیشتری برای شرکت در جمع های دوستانه، فعالیت های ورزشی و هنری و … دارند .
  • در این سن نوجوانان به ارزش های معنوی گرایش زیادی پیدا می کنند. یادگیری ارزش ها یکی ازمهم ترین یادگیری ها در سن بلوغ می باشد.
  • نوجوانان در دوران بلوغ قدرت تحلیل مسائل و نتیجه گیری درست را پیدا می کنند.
  • نوجوانان در این دوره از نظر جسمانی و عقلانی تغییر می کنند و اگر از این تغییرات آگاهی داشته باشند می توانند این دوران را با موفقیت سپری کنند و با تغییرات پیش آمده کنار بیایند.
خصوصیت های دوران نوجوانی و بلوغ

خصوصیت های دوران نوجوانی و بلوغ

مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ

در دوران نوجوانی و بلوغ، نوجوان با مشکلاتی نظیر مخالفت با خانواده در موضوعات مختلف، تعارض بین وابستگی و استقلال، نیاز های جنسی و نحوه ارضای آن ها و … روبرو شود .

در این دوره، نوجوانان دچار نوسان عاطفی شده وحساس و زود رنج می شوند. رفتار های ضد و نقیض از چالش هایی است که در دوران بلوغ اتفاق می افتد و اکثرا نوجوانان بابت این رفتارها با برخورد والدین مواجه می شوند.

برخی از نوجوانان در این دوره گرایش به رفتارهای ناهنجار مانند سیگارکشیدن، خشونت، انزوا و دعوا پیدا می کنند. نوجوانان به حالت های احساسی و هیجاناتی مانند عشق به جنس مخالف، حسادت، خشم، ترس و … دچار می شوند.

والدین برای برقراری ارتباط درست با نوجوانان و شناخت علائق آن ها، باید اطلاعات خود را در مورد مسائل مربوط به دوران نوجوانی و بلوغ بالا ببرند. این کار با مراجعه به روانشناس انجام پذیر است.

مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ

مشکلات دوران نوجوانی و بلوغ

تغذیه در دوران نوجوانی وبلوغ

توجه به رژیم غذایی در دوران نوجوانی و بلوغ بسیار مهم می باشد. داشتن رژیمی ناسالم می تواند در پایان دوران بلوغ باعث اضافه وزن شود و مشکلات زیادی را ایجاد کند. سن بلوغ، دورانی است که سوخت و ساز بدن افزایش پیدا کرده و نیازهای تغذیه ای در نوجوان تغییر پیدا می کند و بیشتر از گذشته می شود، زیرا سلول ها در این مرحله در حال رشد می باشند.

نیاز به دریافت انرژی در دوران بلوغ بیشتر می شود. به دلیل رشد عضلات و استخوان ها، نیاز بدن به مصرف پروتئین بیشتر می شود.

به سبب افزایش حجم خون، نیاز بدن به عنصر آهن بیشتر می شود. مصرف مواد غذایی حاوی آهن و مصرف مکمل های آهن در دوران بلوغ به ویژه در دختران که مسائل قاعدگی را دارند بسیار مهم می باشد.

مصرف لبنیات، میوه، سبزیجاتی مانند کاهو و سبزی خوردن، منابع حاوی فولیک اسید برای نوجوان بسیار مفید می باشند.

مصرف فست فود و چیپس و پفک و غذاهای چرب در دوران نوجوانی و بلوغ، باعث بیماری های مختلف و چاقی در دوران بزرگسالی می شود.

رژیم های سخت و غیر اصولی در نوجوانان بسیار نادرست است و کمبود مواد غذایی در این دوران سبب اختلالات در بدن نوجوانان و عدم تامین نیازهای تغذیه ای آن ها می شود.

سخن پایانی

اگر شما هم از آن دست از والدینی هستید که فرزندانی در سنین بلوغ دارید و با مشکلات عدیده ای روبرو هستید می توانید با مراجعه به مطب بهترین روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه می توانید راهنمایی های لازم را کسب کرده و روابط خوبی با فرزندانتان داشته باشید و به فرزندتان کمک کنید تا این دوران را به خوبی سپری کند.

 

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button