درمان اختلال های روان پریشانه در کرمانشاه

اختلال های روان پریشانه

علاوه بر اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی، چندین اختلال دیگر در بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های روان پزشکان مشاهده می شود. بعضی از این بمیاران یکی از اختلالات طبقه روان پریشی را دارند و به درمان های جدی نیازمند هستند.

اختلالاتی که در زیر به آن اشاره می شود در طبقه اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روان پریشانه در DSM-IV-TR قرار می گیرند.

 

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

اختلال اسکیزوفرنی- شکل

همانطور که از نام اش پیداست، اختلال اسکیزوفرنی– شکل شبیه اسکیزوفرنی است. در گذشته، اختلال اسکیزوفرنی در طبقه بندی انجمن روان پزشکی آمریکا، جزء طبقه اسکیزوفرنی قرار می گرفت. با اینکه علائم این دو اختلال شبیه به هم است، اما اختلال اسکیزوفرنی- شکل، به خاطر دوره کوتاه تر و علائم حادتر، با اسکیزوفرنی متفاوت است. ممکن است در طول عمر بیمار فقط یک دوره یا چندین دوره از اختلال اسکیزوفرنی- شکل روی دهد، اما بیشتر بیماران، در بین دوره ها علامتی ندارند. درمان این اختلال شبیه به درمان اسکیزوفرنی است.

اختلال روان پریشی گذرا

اختلال روان پریشی گذرا به علت یک رویداد ناگهانی که سبب نشانه های روان پریشی می شود رخ می دهد. آسیب هایی نظیر از دست دادن فرد مورد علاقه، یک فاجعه بزرگ یا یک تصادف شدید می توانند عامل وقوع بیماری شوند.

اگرچه اختلال شروعی ناگهانی دارد، اما مدت کوتاهی از چند روز تا یک ماه طول می کشد. هذیان ها، توهم ها، گیجی و افکار پریشان ممکن است مشاهده شوند. مشخص شده که این اختلال اغلب در افرادی با اختلال شخصیت مرزی و اختلال شخصیت نمایشی ظاهر می شود.

گمان می رود که اختلال روان پریشی گذار بیشتر توسط عوامل هیجانی ایجاد می شود تا عوامل زیستی یا جسمانی.

اختلال های روان پریشانه

اختلال های روان پریشانه

اختلال اسکیزونی عاطفی

برخی بیماران نشانگان خالص اسکیزوفرنی با اختلال دوقطبی را تجربه نمی کنند، بلکه نشانه هایی از هر دو را دارند. یعنی در طول دوره های اسکیزوفرنی، بیمار ممکن است دوره های افسردگی، یا دوره های مانیک، و یا هر دو را داشته باشد. توهم، هذیان، اختلال در تفکر و اختلال خلقی در اسکیزوفرنی عاطفی مشاهده می شود. روان پزشکان عموما تلاش می کنند، علائم غالبی که به وجود آمده را درمان کنند. پیش آگهی در اسکیزوفرنی عاطفی، از سایر شکل های اسکیزوفرنی بهتر و از اختلال های خلقی بدتر است.

اختلال هذیانی

علامت اصلی اختلال هذیانی، تفکرات پارانوئید است. این تفکرات ممکن است شامل ترس از آسیب- دیدن یا کشته شدن، ترس از فاجعه قریب الوقوع، اعتقاد به اینکه دیگران بر علیه شخص توطئه کرده اند، یا دیگر افکار پارانویا، گونه باشد. این هذیان ها همچنین ممکن است به شکل حسادت بیثمار گونه، خود بزرگ بینی یا حس تحت تعقیب بودن ظاهر شوند. اختلال هذیانی یا عاطفه نامناسب اسکیزوفرنی متمایز است که در آن نشانه هایی مثل توهم، اختلال فکر، رفتار عجیب یا عاطفه نامناسب وجود ندارد.

بیمار مبتلا  به اختلال هذیانی بسیار حساس است. عزت نفس پایینی دارد، به سختی به دیگران اعتماد می کند. این بیماران منزوی هستند و دیگران را مقصر مشکلات شان می دانند.

در گذشته، یکی از اشکال اختلال هذیانی، پارنویا نامیده می شد. در این اختلال، بمیار، هذیانی درباره یک موضوع خاص دارد. عملکرد این بیماران در زمینه های دیگر بهنجار است. درمان اختلال هذیانی مشکل است و در مواردی سال ها طول می کشد.

اختلال روان پریشی مشترک

اختلال روان پریشی مشترک در صورتی تشخیص داده می شود که فردی که با یک شخص پارانوئید زندگی می کند، دچار همان هذیان ها شود. اختلال روان پریشی مشترک می تواند بین دوستان، بستگان یا گروه ها رخ دهد. اما در اغلب موارد بین خواهرانی که با هم زندگی می کنند اتفاق می افتد. شخصی که از قبل دچار اختلال بوده، بیمار اصلی، و غالب است، شخص یا اشخاص دیگر، در زمینه های مختلف، وابسته به رفتار او هستند.

درمان روان پریشی

درمان روان پریشی

درمان اختلال های روان پریشی

اختلال روان پریشانه بر اساس علائم بیماری درمان می گردد. بیماران روان پریش، نیازمند داروهای آنتی سایکوتیک و احتمالا بستری کوتاه مدت در بیمارستان هستند. داروهای تجویز شده برای کم کردن علائم و کنترل رفتارها است. روان پزشکان اغلب بیمار مبتلا به اختلال روان پریشی را در روان درمانی حمایتی هم وارد می کنند.

اختلال اسکیزوفرنی عاطفی، اختلال روان پریشی مشترک و برخی از اختلال های هذیانی، اغلب مزمن هستند و پاسخ خوبی به درمان نمی دهند. اما اختلال اسکیزوفرنی- شکل و اختلال روان پریشی گذرا دوره کوتاهی داشته و پیش آگهی مساعدی دارند.

از دیگر خدمات دکتر پریسا یاسمی نژاد

افسردگی در نوجوانان

بیش فعالی کودک

شب ادراری کودک

اوتیسم در کودکان

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button