درمان اوتیسم کودکان در کرمانشاه

اوتیسم در کودکان

اوتیسم، اختلالی است که با الگوهای رفتاری تکراری همراه است و معمولا باعث می شود رفتار فرد با محیط اطراف تغییر کند. علائم این اختلال اغلب در کودکان زیر سه سال تشخیص داده می شود.

در برخی کودکان، علائم اوتیسم از همان بدو تولد مشخص می شود، در حالی که در برخی دیگر از کودکان، علائم به مرور زمان ظاهر خواهند شد.

اوتیسم هم چنین می تواند با سایر شرایط پزشکی مانند صرع همراه باشد.

توصیه می شود توضیحات دکتر پریسا یاسمی نژاد را در مورد درمان اوتیسم کودکان در کرمانشاه را دنبال کنید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

 مشخصات و علائم اوتیسم

اوتیسم، روابط کودک را تحت تاثیر قرار می دهد و با مشخصه های زیر همراه می باشد:

 • الگوهای گفتاری نامتعارف
 • عدم برقراری ارتباط چشمی با دیگران
 • واکنش نشان ندادن به صدا کردن شان
 • تاخیر در کسب مهارت های گفتاری
 • تکرار جملات و عبارات
 • مشکل در دریافت کلام دیگران و ابراز احساسات شان

علاوه بر آن که این کودکان در برقراری ارتباط با دیگران به مشکل بر می خورند، الگوهای رفتاری غیر عادی و تکراری را نیز از خود نشان خواهند داد.

کودکان مبتلا به اوتسم با یک برنامه روتینی بزرگ می شوند و هر گونه تغییر در این برنامه می تواند باعث بروز رفتارهای پرخاشگرانه در آن ها شود.

تست تشخیصی خاصی برای اوتیسم وجود ندارد. در مقابل، پزشک با بررسی علائم و الگوهای رفتاری به تشخیص این اختلال پی خواهد برد.

اوتیسم در کودکان
اوتیسم در کودکان

علت بروز اوتیسم

علت اصلی بروز اوتیسم به طور قطعی مشخص نیست، اما برخی اختلالات ژنی می توانند در بروز این بیماری دخیل باشند. در برخی موارد، ژن ها خود به خود دستخوش جهش می شوند، در برخی دیگر این اختلال زمینه ارثی دارد.

در دو قلوها، در صورتی که یکی از قل ها مبتلا به اوتیسم باشد، شانس ابتلای قل دیگر در حدود 36 تا 95 درصد خواهد بود.

در کودکان مبتلا به اوتیسم قسمت هایی از مغز که مسئول گفتار و رفتار هستند، درگیر می شود. فاکتورهای محیطی نقش مهمی را در بروز این اختلال بر عهده دارند.

درمان اوتیسم

درمان واحدی برای اوتیسم وجود ندارد، چرا که این اختلال در هر کودکی به گونه ای خاص تظاهر می کند.

درمان هایی جهت کنترل مواردی از قبیل صرع، افسردگی و یا اختلال خواب که در بروز اوتیسم دخیل هستند، وجود دارد. با این که ممکن است تمامی این اقدامات مفید و موثر نباشند، اما می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

از جمله اقدامات درمانی موثر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آنالیز رفتارها. ابتدا باید سعی کرد الگوهای رفتاری کودک مبتلا به اوتیسم را درک کرد. تاثیر محیط اطراف بر روی این رفتارها نیز باید مورد بررسی قرار بگیرد. هدف از دنبال کردن این اقدام درمانی، ایجاد رفتارهای مناسب و کاهش رفتارهای نادرست و غلط می باشد.

این روش درمانی هم چنین به بهبود ارتباطات، تقویت حافظه و عملکردهای آموزشی نیز کمک می کند. با آنالیز و بررسی رفتارها و آموزش رفتارهای جدید آن هم مرحله به مرحله، کودک مبتلا به اوتسم، تحت حمایت قرار خواهد گرفت.

 • کار درمانی. این روش درمانی به افراد مبتلا به اوتیسم کمک می کند تا مهارت های زندگی و مستقل بودن را فرا بگیرند. این مهارت ها می تواند شامل پوشیدن لباس بدون کمک گرفتن از دیگران و یا رعایت اصول بهداشتی باشد.

این قبیل مهارت ها باید غیر از زمان حضور در جلسات مشاوره انجام داده شوند.

 • آموزش پاسخ محور. این اقدام درمانی انگیزه و توان بیشتری را در کودکان مبتلا به اوتیسم ایجاد می کند. این روش با استفاده از ابزارهای طبیعی انجام می شود.
 • مداخله رشد ارتباط. این روش درمانی تمرکز خود را بر اهمیت فکر پویا، توانایی تنظیم افکار و در نهایت بهبود کیفیت زندگی قرار می دهد. هدف از دنبال کردن این روش درمانی، فهم دیگران و دریافت اطلاعات یک پارچه از چندین منبع می باشد.
 • گفتار درمانی. این روش درمانی، چالش های ارتباطی را مورد هدف قرار می دهد که می تواند شامل بیان احساسات با صورت، یادگیری استفاده از زبان بدن و واکنش نشان دادن به سوالات باشد.
 • روش تیچ (TEACCH). این برنامه درمانی، به هماهنگ شدن نیاز کودک در محیط کلاس کمک می کند و تاکید آن بر روی یادگیری بصری می باشد.
درمان اوتیسم در کودکان
درمان اوتیسم در کودکان

مصرف دارو

مصرف دارو معمولا زمانی تجویز می شود که هدف، درمان سایر اختلالات مانند صرع، افسردگی و یا مشکلات خواب باشد.

کودکان مبتلا به اوتیسم رفتارهایی را از خود نشان می دهند که می تواند باعث گوشه گیری آن ها شود. معمولا کودکان این رفتارها را برای محافظت از خودشان در برابر محرک نشان می دهند. گاهی این رفتارها می تواند به این دلیل باشد که کودک می خواهد سطحی از منطق را وارد زندگی خود کند.

این رفتارها می توانند نتایج زیر را در پی داشته باشند:

 • منزوی شدن کودک و عدم برقراری ارتباط با اطرافیان
 • انجام الگوهای تکراری حتی هنگام بازی کردن
 • صحبت کردن با خودشان
 • دلبستگی به اشیای مورد علاقه شان

آن چه که اهمیت دارد این است که کودک نباید از انجام این رفتارها ناامید و دلسرد شود، بلکه باید یک سری استراتژی های جدید به کار گرفته شود. برخی از این اقدامات موثر عبارتند از:

 • فهم این مساله که ممکن است صحبت کردن کودک با تاخیر آغاز شود.
 • محدود کردن سر و صدا و حرکات، تا کودک راحت تر بتواند بر روی یک مساله تمرکز کند.
 • آموزش مسائل به کودک با استفاده از ساختارهای ترتیبی مانند ابتدا، سپس، بعد.
 • اطمینان حاصل شود که اطلاعاتی که در اختیار کودک قرار می گیرد طبق همان فعالیت های روتین است. هر گونه فعالیت اضافی می تواند باعث ناراحتی کودک شود.

رعایت موارد گفته شده می تواند به بهبود کیفیت زندگی مبتلا به اوتیسم کمک کند.

اوتیسم، اختلال عصبی و رشد پیچیده ای است که می تواند منجر به بروز مشکلاتی در برقراری ارتباط با دیگران شود و کودک سعی در تکرار الگوهای رفتاری خاص خواهد داشت.

علت اصلی بروز اوتیسم در کودکان به طور قطع مشخص نیست، اما آن چه که می دانیم این است که واکسن نمی تواند علت برورز این اختلال باشد.

دنبال کردن اقدامات درمانی و رعایت موارد گفته شده، به بهبود کیفیت زندگی کودک مبتلا به اوتیسم کمک خواهد کرد.

از دیگر خدمات دکتر پریسا یاسمی نژاد

افسردگی در نوجوانان

بیش فعالی کودک

شب ادراری کودک

اختلال های روان پریشانه

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button