رابطه والدین با فرزندان

رابطه والدین با فرزندان

والدینی که با فرزندشان ارتباط صمیمی با فرزندان خود برقرار می کنند و بیشتر آنها را حمایت می کنند، فرزندشان کمتر به مواد مخدر و الکل گرایش پیدا می کنند. نتایج پژوهش ها نشان داده وجود روابط صمیمانه بین فرزندان و والدین بخصوص در دوران نوجوانی از اهمیت بسزایی بخوردار است. .

با این حال، باید حد و مرزی در رابطه والدین با فرزندان وجود داشته باشد. اگر والدین  بیش از اندازه به فرزندشان نزدیک شوند و رفتارها و اعمال شان را تحت کنترل خود بگیرند، فرزندانشان اعتماد به نفس خود را از دست خواهند داد.

نتایج بررسی ها نشان داده، فرزندانی که از سمت والدین تنبیه می شوند و مدام مشاجره دارند بین آنها روبطی سرد و پر از خشم دیده می شود.. خطر اعتیاد به مواد مخدر و الکل فرزندان در چنین روابطی افزایش می یابد.

در این رابطه می توانید بخوانید: افسردگی در نوجوانان، درمان سریع استرس و اضطراب

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه در مورد رابطه والدین با فرزندان و موارد مربوط به آن توضیحاتی را ارائه کرده است:

ارتباط والدین با فرزندان

ارتباط والدین با فرزندان

توصیه های مهم برای داشتن روابط صمیمانه با فرزندان

هفت توصیه برای برقراری و حفظ روابط گرم و صمیمانه با فرزندتان:

  1. در فعالیت هایی مثل ورزش، موسیقی، هنر، تکنولوژی، سینما و … که فرزندتان به آنها علاقه دارد مشارکت کنید. برای نزدیک شدن به فرزندتان سعی کنید سرگرمی هایی که فرزندتان به آنها می علاقه دارد را کشف کنید.
  2. به فرزندتان اجازه مستقل بودن بدهید تا آن را تجربه کند. سعی کنید فرزندتان را در مواجه با مشکلات یاری کنید و او را به خانه علاقه مند کنید. اجازه دهید فرزندتان همراه دوستان اش به گردش برود و تفریح کند اما حفظ حد و مرزها اهمیت زیادی دارد. به او اجازه دهید اظهار نظر کند و درباره توقعات والدین اش حرف بزند. با این کار به او می آموزید هنگامی که از خانه و خانواده دور است اظهار نظر و از خود محافظت کند.
  3. برای برقرار کردن ارتباط صمیمانه و صحیح با فرزندتان تلاش کنید. سعی کنید درباره مواد مخدر و الکل توصیه های مناسبی برای گفت و گو بیابید.
  4. خشم خود را در هنگام گفت و گو با فرزندتان کنترل کنید. به عنوان مثال به آرامی گفت و گو کنید، سعی کنید رفتار تدافعی نداشته باشید و به حرف های فرزندتان واکنش مثبت نشان دهید.
  5. برای مشارکت فرزندتان در فعالیت های فوق برنامه، او را تشویق کنید. مشارکت در فعالیت های فوق برنامه، در حفظ تندرستی فرزندتان موثر است.
  6. برای حل و فصل مشکلات و چالش ها به فرزندتان کمک کنید.
  7. فرزندتان را پس از کسب موفقیت تشویق کنید و به او پاداش دهید. فعالیت های او را کنترل کنید و با طرح سوالات گوناگون سعی کنید از اتفاقاتی که برایش افتاده آگاه شوید. اگر چنین نکنید، مشکلات نمایان می شوند.
شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

 توصیه های کاربردی برای برخورد صحیح با کودکانی که دروغ می گویند

انواع دروغ های کودکان

برخی از پدر و مادرها، فکر می کنند دروغ گفتن فرزندشان طبیعی است. این رفتار شاید در یک دوره سنی طبیعی باشد اما این دروغ گویی برای همیشه اخلاق و رفتار درستی نیست.

1- دروغ بازی

در این نوع دروغ کودک سعی می کند تخیلات خود را به دیگران بقبولاند. مثلا کودکی که تحت تاثیر تماشای یک فیلم، یک داستان دروغی را تعریف می کند و هدف از این کار تنها سرگرم شدن است.

2- دروغ مبهم

کودک این دروغ را زمانی می گوید که از به پیشنهاد و تشویق فردی یک مسئله را خوانده باشد و از گزارش دادن جزئیات آن ناتوان است. مثلا وقتی یک کودک 4 ساله از اتفاقی که دیشب در اتاقش افتاده است و باعث ترس او شده، صحبت می کند ولی ممکن است تعریف جزئیات آن با دروغ همراه باشد.

3- دروغ پوچ

در این حالت کودک برای جلب توجه دیگران دروع می گوید. مثلا وقتی مادر و براردش در حال بازی کردن است برای جلب توجه مادرش شروع به تعریف حادثه ای دروغی در مدرسه اش می کند.

4- دروغ انتقام جویانه

این نوع دروغ از ناراحتی کودک ناشی می شود. مثلا کودکی که وقتی پدر به منزل بر می گردد برای انتقام از برادرش که او را دعوا کرده است ، داستانی را به دروغ علیه برادر به پدر می گوید.

5- دروغ محدود

در این حالت کودک به خاطر اینکه مورد تنبیه واقع نشود و از ترس تنبیه شدن و قوانین سختگیرانه والدین، دروغ می گوید. مثلا کودکی که شکستن ظروف را از ترس تنبیه مادر، به گردن دیگری می اندازد.

6- دروغ خودخواهانه

دروغی که برای فریب دادن دیگران استفاده می شود و معمولا حساب شده است تا کودک آنچه را که می خواهد بدست بیاورد. مثلا کودکی که هنگام رفتن به بازار به مادرش می گوید که دوستش برای کادوی تولد، یک ماشین بزرگ هدیه گرفته است و سعی می کند مادر را مجاب کند تا مادر آن ماشین را بخرد.

7- دروغ وفادارانه

کودک برای حفظ و مراقبت از شخصی که دوستش دارد از این دروغ استفاده می کند، مثلا شکسته شدن ظرف توسط خواهرش را به گردن می گیرد تا برای او مشکلی ایجاد نشود.

حمایت والدین از فرزندان

حمایت والدین از فرزندان

راهکارهای جلوگیری از دروغگویی کودکان

نداشتن اعتماد به نفس، جلب توجه به دلیل کمبود عاطفه، ترس بیش از حد، الگوگیری و تاثیرپذیری از رفتارهای والدین، آزمودن والدین خود، سرکوب کردن احساس حقارت و محرومیت، تلافی جویی و انتقام، پایین بودن آستانه تاب آوری در برابر مشکلات و فرار از آنها و در نهایت فرار از یک موقعیت اضطراب آمیز است.

راه های زیادی برای جلوگیری از دروغ گویی فرزندان وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می شود:

1- والدین باید برای فرزندان خود تبدیل به الگوی صداقت و راستگویی شوند.

2- والدین نباید فرزندان خود را در موقعیت دروغ گویی قرار دهند.

3- والدین باید صداقت و راستگویی فرزندانشان را تحسین کنند.

4- والدین باید فرزندان خود را از پیامدهای دروغ گفتن آشنا کنند.

5- والدین باید سعی کنند رفتارهای فرزندانشان را به جای شخصیت آنها زیر سئوال ببرند.

6- پذیرش بی قید و شرط شخصت کودک و محبت کردن به آنها و تحمل و صبر در برابر خطاهای آنها می تواند به راستگویی فرزندان کمک کند.

از دیگر خدمات دکتر دکتر پریسا یاسمی نژاد

شب ادراری کودک

مقابله با بدرفتاری کودکان بیش فعال

راه های ارتباط با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

پیج اینستاگرام:

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه ۴ 

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button