راه های کاهش استرس و اضطراب نوجوانان

نوجوانی پر از چالش های جدید است و اضطراب یک واکنش طبیعی در برابر این چالش ها است.

بیشتر نوجوانان گاهی احساس اضطراب می کنند. اضطراب در نوجوانان معمولاً خود به خود برطرف می شود.

شما می توانید به کودک کمک کنید تا اضطراب روزمره را مدیریت کند. اگر فکر می کنید فرزندتان به حمایت بیشتری نیاز دارد، با بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه صحبت کنید.

اضطراب چیست؟

اضطراب می تواند شامل سیگنال های بدن شامل، احساس فرو رفتن، احساسات تنش زا یا ناراحت کننده، یا “تنش های عصبی” باشد.

هر فردی گاهی اوقات احساس اضطراب می کند، خصوصاً در مواجهه با موقعیت های ناآشنا، خطرناک یا استرس زا. اضطراب یک واکنش طبیعی در برابر شرایط چالش برانگیز است.

اختلال اضطراب نوجوانان

اختلال اضطراب نوجوانان

اضطراب در نوجوانان

اضطراب در سالهای نوجوانی بسیار شایع است.

این به این دلیل است که نوجوانان از تجربیات، فرصت ها و چالش های جدیدی برخوردار هستند. آنها خواهان استقلال بیشتر هستند و مغز آنها تغییر می کند.

به عنوان مثال، نوجوانان ممکن است نگران شروع دبیرستان، دنبال راهی خاص، برگزیدن دوستان مناسب ، نشستن در جلسه امتحانات، اجرای نمایش در مدرسه یا رفتن به مدارس باشند. حتی گاهی ممکن است نگرانی های غیر منطقی نسبت به پایان جهان داشته باشند.

همچنین، با افزایش استقلال، نوجوانان ممکن است نگران باشند که مسئول اعمال خود و شغل انتخابی خود باشند.

احساس اضطراب بخشی از محدوده طبیعی احساسات است، درست مثل احساس عصبانیت یا خجالت. برای بیشتر نوجوانان، اضطراب دوام ندارد و خود به خود برطرف می شود. اما برای برخی از نوجوانان از بین نمی رود یا آنقدر شدید است که آنها را از انجام کارهای روزمره باز می دارد.

مدیریت اضطراب: کمک به نوجوانان

مدیریت اضطراب یک مهارت مهم در زندگی است.

اگر کودک و نوجوان شما احساس اضطراب می کند، بهترین راه برای کمک به او در مدیریت آن و  کاهش استرس و اضطراب نوجوانان این است که به او بگویید احساس اضطراب در بعضی مواقع طبیعی است. به فرزند خود بگویید که احساس به مرور از بین می رود و این نباید مانع انجام کارهایی شود که باید انجام دهند، مانند ارائه سخنرانی در کلاس.

در اینجا چند روش دیگر وجود دارد که می توانید به کودک در کنترل اضطراب روزمره کمک کنید.

کمک به نوجوان خود در مواجهه با اضطراب

ترس فرزند خود را بپذیرید – آن را رد یا نادیده نگیرید. برای کودک شما مهم است که احساس کند آنها را جدی می گیرید و معتقد هستید که آنها می توانند بر ترسشان غلبه کنند. فرزند شما همچنین باید بداند که شما او را حمایت خواهید کرد.

به آرامی کودک خود را به انجام کارهایی که مضطرب هستند تشویق کنید. اما کودک خود را مجبور نکنید که با موقعیت هایی روبرو شود که نمی خواهد با آن روبرو شود.

به كودك خود كمك كنید، اهداف كوچكی برای مواردی كه كمی احساس اضطراب دارند، تعیین كند. فرزند خود را برای رسیدن به اهداف تشویق کنید، اما خیلی زود وارد عمل نشوید و کنترل آن را را در دست نگیرید. به عنوان مثال، ممکن است کودک شما از اجرای نمایش در مقابل دیگران مضطرب باشد. به عنوان اولین قدم، می توانید به فرزندتان پیشنهاد دهید که نمایش خود را در مقابل خانواده تمرین کند.

اگر فرزندتان به دلیل اضطراب از موقعیتی جلوگیری می کند، سر و صدا نکنید. به کودک خود بگویید که شما اعتقاد دارید در آینده، با گام به گام پیش بردن مسائل، می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. سعی کنید تمام قدم هایی را که کودک شما بر می دارد، تصدیق کنید، مهم نیست که این مراحل چقدر کوچک هستند.

راه های درمان اضطراب در نوجوانان

راه های درمان اضطراب در نوجوانان

کمک به کودک در کشف و درک احساسات

از دوران نوجوانی نگرانی های خود را به کودک بگویید و به فرزند خود یادآوری کنید که بسیاری دیگر از نوجوانان نیز احساس اضطراب می کنند.

به کودک خود کمک کنید درک کند که عبور از طیف وسیعی از احساسات طبیعی است و گاهی اوقات این احساسات شدید است.

با کودک خود در مورد احساسات دیگر او صحبت کنید.

به طور فعال به فرزند خود گوش دهید. با گوش دادن می توانید به کودک خود کمک کنید تا افکار و احساسات خود را شناسایی کند، که اولین قدم خوب برای مدیریت او است.

به کودک خود محبت و حمایت بدهید

محبت خودتان را به فرزندتان نشان دهید – به عنوان مثال، او را بغل کنید و مرتباً به او بگویید که او را دوست دارید. عشق شما باعث می شود فرزندتان بداند شما آنجا هستید تا به او کمک کنید وقتی احساس اضطراب می کند، با آن کنار بیاید.

از برچسب زدن کودک خود به عنوان “خجالتی” یا “مضطرب” خودداری کنید.

به روشی که استرس خود را کنترل می کنید و با اضطراب خود کنار می آیید، سعی کنید الگوی خوبی برای فرزندتان باشید.

نقش والدین و اطرافیان در درمان اضطراب

نقش والدین و اطرافیان در درمان اضطراب

به زندگی خانوادگی و روزمره خود فکر کنید

برای کارهای شخصی که فرزندتان از آنها لذت می برد و به او آرامش می بخشد، در برنامه خانوادگی خود وقت بگذارید. این موارد می تواند موارد ساده ای مانند پخش یا گوش دادن به موسیقی، خواندن کتاب یا پیاده روی باشد.

با افرادی که فرزندتان آنها را دوست دارد، به آنها اعتماد دارد و احساس راحتی می کند، وقت بگذارید.

با داشتن فعالیت بدنی فراوان، خواب و غذا و نوشیدنی سالم، یک سبک زندگی سالم را برای کودک خود مهیا کنید.

کمک برای اضطراب نوجوانان

اگر فکر می کنید کودک شما برای مقابله با اضطراب به کمک نیاز دارد، هر چه زودتر از یک روانشناس کودک خوب کمک بخواهید.

ممکن است احساس راحتی نکنید که با کودک خود در مورد اضطراب یا سایر مشکلات بهداشت روانی صحبت کنید. اما با صحبت در مورد اضطراب با فرزند خود، به او اجازه می دهید با شما صحبت کند. فرزند شما همچنین برای دریافت پشتیبانی به کمک شما نیاز دارد.

گزینه های کمک و پشتیبانی عبارتند از:

 • مشاوران مدرسه
 • روانشناسان و مشاوران
 • روانشناس تخصصی کودک و نوجوان – گاهی اوقات نوجوانان با یک روانشناس که والدین او را همیشه نمی بیند، راحت تر صحبت می کنند.

مشکلات و اختلالات اضطرابی

بیشتر اضطراب های طبیعی به سرعت از بین می روند – شاید در عرض یک روز یا چند ساعت. احساس اضطراب در افرادای که اختلال اضطرابی دارند:

 •  بسیار شدید هستند
 •  هفته ها، ماه ها یا حتی بیشتر ادامه دارد
 •  مانع توانایی یک جوان برای یادگیری، معاشرت و لذت بردن از زندگی روزمره می شود.

اختلال اضطراب یک مشکل بهداشت روان است که یک روانشناس خوب می تواند آن را تشخیص دهد.

علائم اضطراب در نوجوانان

علائم اضطراب در نوجوانان

سخن پایانی

والدین ، ​​معلمان و هر کس دیگری که با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار می کند چه کاری می تواند انجام دهد؟

از علائم اضطراب آگاه باشید. بعضی اوقات کودکان ممکن است بگویند مضطرب هستند ، اما در بعضی مواقع این مسئله کمتر روشن است … مخصوصاً که ممکن است حتی خودشان هم متوجه این موضوع نشوند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • ترسها و نگرانیهای مکرر در مورد قسمتهای معمول زندگی روزمره
 • تغییر در رفتار
 • پرهیز از فعالیتها، رفتن به مدرسه یا تعاملات اجتماعی
 • افت نمرات یا دلزدگی از مدرسه
 • مشکل خواب یا تمرکز
 • استفاده از رفتارهای مخاطره آمیز
 • شکایت های جسمی مزمن مانند خستگی، سردرد یا معده درد.

این مشکلات را جدی بگیرید و به دنبال راه حل برای رفع آن باشید و حتما از یک روانشناس تخصصی کودک و نوجوان کمک بگیرید.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه
Call Now Button