روابط اجتماعی در کودکان اوتیسمی

روابط اجتماعی در کودکان اوتیسمی

اوتیسم

اوتیسم در کودکان معمولا نشانه هایی از بی توجهی به محیط اطراف، سکوت دائمی، توجه نکردن به احساسات و عواطف دیگران به خود، دوری کردن از اطرافیان، سرگرم نشدن با وسایل بازی خود و … را دارند.

یکی از عارضه هایی که در کودکان شنیده می شود ابتلای آنها به اوتیسم می باشد. ولی هنوز تعریف مشخصی برای آن وجود ندارد.

در زیر به برخی از علائم و نشانه های کودکان اوتیسمی اشاره می شود:

هیجان در کودکان اوتیسمی

لازم است کودکان اوتیسمی بتوانند تمایل یا عدم تمایل خود را ابراز کنند. کودکانی که تاخیرهای رشدی دارند، ممکن است متوجه نباشند به چه چیزهایی علاقه دارند یا از چه چیزهایی بیزارند. برای اینکه آنان متوجه شوند از نظر هیجانی چه احساسی در مورد چیزهای خاص دارند، باید متوجه شوند چه چیزی برایشان مهم و یا از نظرشان بی اهمیت است.

این قاعده را می توان به صورت انفرادی یا در گروه همسالان به کودک آموزش داد. گاهی اوقات موقعیت گروهی به واسطه ایجاد حرفه در ذهن فرد از این نظر که به چه چیزهای دیگری علاقه دارد یا ندارد، فرصت گفتگوی بیشتری را فراهم می آورد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

گنجینه ی واژگان

  • پس از بازنگری این مفهوم، این گونه سرنج ارائه دهید: “تو این …. ( نام وسیله) را دوست داری/ نداری؟ قیافه ات نشون می ده خیلی در موردش (هیجان مورد نظر را مطرح کنید) “.
  • سپس بگویید “صورتت نشون می ده این …. (نام وسیله) خیلی برات مهمه/ اصلا ازش خوشت نمیاد”.
  • در نهایت بگویید، “چه احساسی در مورد (آن شیء / موقعیت) داری؟”
  • با کاربرد نشانه “انگشت شصت به سمت بالا یا پایین” سرنخ را مختصرتر کنید.

 نکته های در مورد تنظیم هیجان

می توانید روی فهرستی از چیزهای مورد علاقه یا نفرت کودک کار کنید.

در کودکان خردسال استفاده از حرکت انگشت شست به سمت بالا یا پایین کمک کننده است.

پیشنهادهایی مانند رنگ ها، غذاها، ورزش ها، شخصیت های کارتونی یا نمایشی به کودکان ارائه دهید.

در کودکان بزرگ تر، درست کردن گروهی یک کلاژ می تواند فعالیت سودمندی باشد. بزرگ ترها هم می توانند یک کلاژ  برای خودشان درست کنند تا نشان دهند مردم تمایلات یا نفرت های متفاوتی دارند. وقتی که این ایده آموزش داده شد، در گروه همسالان روی موضوع کار کنید.

این تمرین به کودک اجاره می دهد متوجه شود که بسیاری از افراد علایق یا نفرت های متفاوتی دارند، اما ممکن است کودکان هم سن تمایلات یا بیزاری های مشترکی نیز داشته باشند.

روابط اجتماعی در کودکان اوتیسمی

روابط اجتماعی در کودکان اوتیسمی

لحن صدا در کودکان اوتیسمی

کودکان باید یاد بگیرند لحن مناسبی را برای صحبت با همسالان به کار ببرند.

عدم کاربرد لحن صدا برای ارتباط با همسالان در تنظیم هیجانی مشکل عمده ای ایجاد می کند. گرچه این قاعده خاص را می توان به عنوان زیر مجموعه ای از درک دیدگاه دیگران هم در نظر گرفت. هنگامی که کودک یک بحران هیجانی را تجربه می کند و درگیر نشانه های ذهنی و جسمی خود است.

در واقع در جمع حضور کامل ندارد، بنابراین درک دیدگاه دیگران در حاشیه قرار می گیرد. مربیگری اجتماعی به صورت نظام مند این موضوع را آموزش می دهد که چگونه لحن صدا متناسب با اینکه با چه کسی و در کجا صحبت می کنیم تغییر می کند.

گنجینه واژگان

  • هنگامی که کودک صحبت می کند، اغلب تشخیص نمی دهد که صحبتش چه لحنی دارد و چگونه این لحن توسط دیگران ادراک می شود. مثلا ممکن است کودک وقتی چیزی می خواهد، فقط بگوید “بده !”. چنین موقعیت هایی فرصتی برای یادگیری هستند و نباید نادیده گرفته شوند.
  • در این موقعیت خود را به گیجی بزنید و به آرامی بگویید، “بده؟ یعنی چی؟ من نمی فهمم”. این کار ممکن است باعث احساس ناکامی و به هم ریختن تنظیم هیجانی کودک شود، مثلا به گریه بیفتد یا جیغ بزند. او را راهنمایی کنید، “لطفا … را به من بده” و سپس منتظر شوید تا او این جمله شما را تکمیل کند.
  • زمانی که کودک به مرحله ای رسیده که دیگر می تواند انتظار شما را تشخیص دهد (منظور این است که اگر درخواستی دارد باید جمله کاملی را با لحن صحیح ادا کند)، مهم است که راهنمایی های خود را کمتر کنید. اگر جمله هنوز مورد قبول نیست، خیلی ساده بگویید، “دوباره سعی کن” تا زمانی که آن را به شیوه مناسب انجام دهد، سپس او را مورد تقویت مثبت قرار دهید. این راهنمایی نیازمند درک شخصی کودک از مشکل و چگونگی اصلاح آن است.
درباره اوتیسم چه می دانید

درباره اوتیسم چه می دانید

نکته هایی در مورد لحن صدا

این سرنخ کلامی خاص برای بسیاری از کودکان مفید است. به عنوان افراد بزرگسال، می دانیم هنگامی که کودک آگاه است که چه کارهایی را باید به صورت کلامی و اجتماعی انجام دهد، استفاده از عبارت “دوباره سعی کن” به او اجاره می دهد بیندیشد، پردازش کند، و خودش آن کارها را به صورت موفقیت آمیز تصحیح کند.

پیگیری این موقعیت ها با اعمال تقویت های مثبت از سوی مربی اجتماعی امری حیاتی است. این تقویت را می توان به صورت تحسین کلامی آشکار یا به ظرافت با یک لبخند، سرتکان دادن، حرکت “انگشت شست به سمت بالا” یا حرکت “بزن قدش” انجام داد.

از دیگر خدمات دکتر پریسا یاسمی نژاد

شب ادراری کودک

افسردگی در نوجوانان

بیش فعالی کودک

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد:

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام:

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه ۴

 

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button