زمان مناسب برای جداکردن اتاق کودک

زمان مناسب برای جداکردن اتاق کودک

یکی از مسائل مهمی که ذهن بیشتر والدین را به خود درگیر کرده است، زمان مناسب برای جدا کردن اتاق کودک می باشد. خیلی از والدین نگران این هستند که مبادا مشکلی برای فرزنشان پیش بیاید و آنها متوجه این مسئله نشوند و به همین علت کودک را کنار خود نگه می دارند.

اما بهتر است والدین اطلاعات لازم را درباره سن جدا شدن کودک بدانند و زمان مناسب را برای جدا کردن اتاق کودک انتخاب کنند تا هم نگرانی خودشان کم شود و هم به کودشان آسیبی نرسد.

در چه سنی می توان اتاق کودک را جدا کرد؟

به گفته دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه، سن و زمان مناسب جدا کردن اتاق کودک که در بیشتر منابع علمی به آن اشاره شده است، شش ماهگی است. بنابراین شما می توانید در سن شش ماهگی اقدام به این کار کنید و اتاق کودک خود را جدا کنید.

جدا کردن اتاق خواب کودک

جدا کردن اتاق خواب کودک

دلایل جدا کردن کودک در سن شش ماهگی

یکی از دلایلی که سن شش ماهگی را انتخاب کرده اند این است که اضطراب جدا خوابیدن از والدین برای فرزند شما هنوز شروع نشده است. پس این جدایی را راحت تر می تواند تحمل کند و همچنین کودک هنوز درک و فهمی از تاریکی و تنهایی ندارد و به همین علت جدایی برای او راحت تر خواهد بود.

اما اگر در این سن به هر دلیلی از جمله این که خیلی از والدین به فرزندشان وابستگی دارند، یا ترس از تنها بودن کودک در این سن و یا اینکه که والدین نگران هستند که بچه در خواب بچرخد و راه تنفسی او مسدود شود و همچنین شیر شبانه کودک و دلایل متفاوت دیگر، والدین نتوانستند موفق به جدا کردن اتاق خواب کودک شوند و یا بهتر است بگوییم اقدامی برای این کار نکردند، بعد از این سن دیگر اینکار را انجام ندهند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

 آیا شما هم از این دست از والدین هستید که تا این سن اتاق خواب کودک خود را جدا نکرده اید؟

پس مطلب زیر را دنبال کنید.

اگر شما هم از این دست از والدینی هستید که اتاق خواب کودکتان را در سن شش ماهگی جدا نکرده اید، در این حالت بهتر است تا سن سه سالگی صبر کنید. حالا این سئوال مطرح می شود که چرا سه سالگی؟

تا قبل از سه سالگی کودک هنوز در مسیر طی کردن دوران اضطراب جدایی بسر می برد و جدا کردن کودک می تواند آسیب های روحی و روانی را برای او به دنبال داشته باشد. مخصوصا در محدوده یک و نیم تا دو سالگی بهتر است هیچگونه اقدامی برای جدا کردن فرزندتان نکنید. پس توصیه می شود والدین صبر کنند تا سه سالگی.

چطور باید اتاق خواب کودک را جدا کنید؟

بهتر است قبل از جدا کردن اتاق کودک، یکسری کارها انجام دهید که این جدایی برای کودکتان خوشایند باشد. مثلا جشنی برای فرزندتان بگیرید، تخت خواب مورد علاقه او را تهیه کنید، فرش مورد علاقه او را برای اتاقش بگیرید، چراغ خوابی که دوست دارد را برایش تهیه کنید و خیلی کارهای دیگر که باعث می شود این جدایی برایش خوشایند باشد.

برخی از کودکان مشکلی با این جدایی ندارند و بعد از اینکه برایش جشن گرفتید یا اتاقش را مرتب و آماده کردید، خیلی راحت جدا می شوند و به اتاق خودشان می روند.

ولی کودکانی هم هستند که این جدایی برایشان سخت است. می توانید برای این دست از کودکان از روش تدریجی استفاده کنید. مثلا هفته اول را پدر یا مادر در اتاق کودک بخوابد. به این شکل که کودک روی تخت خودش بخوابد و شما پایین تخت کودک بخوابید.

بعد از اینکه کودک به این مسئله و موقعیت جدید عادت کرد، فاصله خودتان را با تخت کودک زیاد کنید. مثلا هفته بعد به جای اینکه کنار تخت بخوابید به سمت در اتاق متمایل شوید. یعنی کنار در اتاق بخوابید. آنقدر در این موقعیت باقی بمانید تا کودک به موقعیت جدید عادت کند. بعد از آن می توانید به اتاق خواب خودتان بروید.

چگونه اتاق خواب کودک را جدا-کنیم؟

چگونه اتاق خواب کودک را جدا-کنیم؟

حتی اگر کودک شما باز هم در مقابل جدایی اتاق خوابش مقاومت کرد، می توانید در اتاق خواب را باز بگذارید و شما بیرون از اتاق خواب بخوابید. بعد از اینکه به این مرحله نیز عادت کرد شما می توانید به اتاق خود بروید.

حتما بعد از جداسازی در صورت مشکل نداشتن کودک، همیشه یک چراغ خواب با نور ملایم داخل اتاق خواب فرزندتان روشن باشد. یا اینکه می توانید چراغ راهرویی که به اتاق فرزندتان ختم می شود روشن بگذارید، طوری که کودک به خاطر تاریکی دچار وحشت نشود و یا اینکه شب برای رفتن به دستشویی ترسی نداشته باشد.

می توانید در اتاق کودک را باز بگذارید زیرا باز بودن در اتاق ترس کودک را کمتر می کند و تحمل جدایی را کم تر می کند. بعد از اینکه جدایی اتفاق افتاد، ممکن است هر از گاهی کودک به اتاق شما بیاید.

باید همیشه کودک را به اتاق خودش برگردانید و اجازه ندهید شب را در اتاق شما سر کند. زیرا عادت خواهد کرد و بعدها به طور مرتب این رفتار تکرار خواهد شد. و بالطبع جداسازی درست رخ نمی دهد و کودک به اتاق خود عادت نخواهد کرد.

نکته آخر

اگر با رعایت تمام این موارد باز هم فرزند شما حاضر نیست در اتاق خواب خودش بخوابد حتما به یک روانشناس کودک مراجعه کنید.

مقالات مرتبط با این مطلب

شب ادراری کودک

بیش فعالی کودک

روابط اجتماعی در کودکان اوتیسمی

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد:

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام:

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه ۴

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button