تاثیر طلاق والدین در سرنوشت فرزندان

طلاق والدین و سرنوشت فرزندان طلاق

متاسفانه در سال های اخیر طلاق در بین زوج های ایرانی افزایش چشم گیری داشته و به طبع آن تعداد فرزندان طلاق نیز افزایش پیدا کرده است.

در ادامه این نوشتار در مورد این موضوع صحبت های دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه را دنبال کنید.

در این نوشتار ابتدا به این مسئله پرداخته می شود که فرزندان طلاق ممکن است چه آسیب های روحی روانی را پیدا کنند و والدین باید چه برخوردی برای کاهش آسیب های ناشی از طلاق با فرزندانشان داشته باشند.

آسیب روحی روانی فرزندان بعد از طلاق

آسیب روحی روانی فرزندان بعد از طلاق

آسیب های روحی روانی فرزندان طلاق

به گفته دکتر پریسا یاسمی نژاد خیلی از زوجین از مدتها قبل از طلاق کشمکش ها و مشاجراتی را با هم دارند که متاصفانه بیشتر اوقات فرزندان خانواده شاهد این مشاجره هستند. حتی بعد از طلاق هم این جدال ها ادامه دارد.

همین جدال ها یکی از مواردی است که آسیب های روانی زیادی را به فرزند یا فرزندانشان وارد می کند. کودکان و نوجوانانی که در دعوای های والدینشان حضور دارند، مستعد پرخاشگری، اضطراب، افسردگی و بسیاری دیگر از اختلالات روانی- رفتاری هستند. پس عجیب نیست که فرزندان طلاق پرخاشگری، اضطراب یا افسرده باشند که در بسیاری از موارد ممکن است بعد از طلاق نیز همچنان این اختلالات روحی روانی ادامه پیدا کند.

این ها اختلالاتی نیستند که بعد از طلاق به یکباره بخواهد ناپدید شود. در بعضی از موارد نیز ممکن است ناپدید شود. در خیلی از موارد ممکن است شدید تر نیز شود.

یکی دیگر از آسیب های طلاق به فرزندان، احساس طرد شدن کودک از جانب والدی است که حضانت او را ندارد. این احساس وقتی بیشتر است که یکی از والدین و یا متاسفانه گاهی وقت ها هر دو والد علنا بیان کنند که فرزند را بعد از طلاق نمی خواهند.

احساس طرد شدن باعث صدمات روحی از جمله افسردگی در کودکان و نوجوانان می شود.

مسئله دیگر دلتنگی کودک و نوجوان به خاطر دوری از والدی است که حضانت او را ندارد. گاهی وقت ها این دلتنگی می تواند فرزند را به مرز افسردگی هم برساند.

همینطور بسیاری از فرزندان طلاق از طلاق والدین خودشان شرمسار هستند و در خیلی از موارد این مسئله را از دوستان و اطرافیان خودشان پنهان می کنند. وقتی مسئله طلاق والدین آنها لو می رود پیش دوستان خودشان احساس شرمساری دارند و همین مسئله می تواند باعث کاهش عزت نفس آنها شود.

پس دیده می شود که طلاق می تواند آسیب های جدی را به روان بچه ها وارد کند. البته این نکته هم قابل ذکر است که خیلی از پژوهش ها نشان داده است که در خانواده هایی که زوجین به طور مرتب با یکدیگر درگیر هستند، طلاق می تواند گاهی وقت ها برای کودکان بهتر باشد.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

والدین برای اینکه آسیب ها را کاهش دهند چکار کنند؟

یکی از بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه عنوان می کند: والدین می توانند با رعایت یکسری از موارد تا حد زیادی آسیب های روانی فرزندشان را بعد از طلاق کاهش دهند. اگر فردی هستید که جدا شده اید یکی از مهم ترین کارهایی که باید بعد از طلاق انجام دهید، همدلی با فرزندتان است. سعی کنید احساساتش را بپذیرید و او را درک کنید.

مثلا اگر کودک شما برای پدرش یا مادرش دلتنگ است این احساس را نادیده نگیرید یا تمسخر نکنید. نشان دهید که برای احساسش ارزش قائل هستید و به او حق می دهید که دلتنگ باشد.به فرزندتان این اطمینان را بدهید که او مقصر طلاق نیست و شما به خاطر مسائل بین خودتان جدا شده اید. خیلی از بچه های خردسال فکر می کنند به خاطر کار بدی که انجام داده اند والدین ناراحت شده اند و با هم دعوا کرده اند و باعث طلاق شده اند.

به فرزندتان این اطمینان را بدهید که همچنان به او علاقه دارید و طلاق از علاقه شما به او چیزی کم نخواهد کرد و رابطه والدین با فرزندان باید حفظ شود.

همینطور به او اطمینان دهید که هر زمان که بخواهد می تواند شما را ببیند یا حداقل می تواند ارتباطی تلفنی برقرار کند و صحبت کند. یعنی اگر والدی هستید که حضانت بچه را ندارید و نمی توانید هر زمانی که او بخواهد فرزند را ببینید، اما اینطور باشد که همیشه در دسترس بچه باشید تا بتواند تلفنی با شما صحبت کند.

به هیچ عنوان فرزند خود را وسیله گروکشی از طرف مقابل نکنید. مثلا چون از دست همسر قبلی خود ناراحت هستید یا اینکه شما را خیلی اذیت کرده است، کودک را از دیدن همسر سابق خود محروم نکنید مگر اینکه همسر سابق شما علاقه ای به دیدن فرزند شما نداشته باشد.

طلاق به معنی جدایی شما از همسرتان است نه جدایی از فرزند. پس بعد از طلاق هم سعی کنید رابطه را با بچه حفظ کنید و نشان دهید که به او علاقه دارید و همیشه در صورت نیاز در کنار او خواهید بود.

بیشتر بخوانید: درمان سریع استرس و اضطراب ، درمان افسردگی در نوجوانان

نکاتی برای کاهش آسیب به فرزندان بعد از طلاق

نکاتی برای کاهش آسیب به فرزندان بعد از طلاق

متاسفانه در خیلی از موارد والدی که حضانت بچه را ندارد خیلی راحت کودک را کنار می گذارد و هیچ وقت با کودک تماس نمی گیرد. این بسیار آسیب زیادی را می تواند به روان بچه شما وارد کند.

اگر والدی هستید که حضانت بچه را دارید سعی کنید یک روال و برنامه ثابت مثلا ساعت خواب و بیداری ثایت، یا ساعتی که بچه باید تکالیف خود را انجام دهد را داشته باشید.

اگر والدی هستید که حضانت بچه را ندارید و در روزهای هفته بچه را ملاقات می کنید حتما در این روزها روال ثابت را از همسر سابقتون جویا شوید و سعی کنید شما هم آن نکات را رعایت کنید.

اگر شما والدی هستید که بعد از طلاق کودک را کم می بینید سعی کنید در زمان های ملاقات محبت افراطی نداشته باشید. زیرا این محبت های افراطی می تواند مشکلات زیادی را در آینده ایجاد کند.

به هیچ عنوان پیش فرزند خود بدگویی همسر سابق خود را نکنید. همینطور دلایل طلاق را با توجه به سن او به وی شرح دهید. نیاز نیست برای بچه هایی که سن و سال پایینی دارند با جزئیات کامل همه چیز را بیان کنید.

نتیجه گیری

موضوعاتی که بیان شد یکسری از مواردی است که بسیار کمک می کند که آسیب های طلاق کاهش پیدا کند. و نکته آخر این که امیدواریم والدین که به هر دلیلی نتوانستند قبل از طلاق با هم کنار بیایند حداقل بعد از طلاق به خاطر حمایت روانی از فرزندانشان با یکدیگر مدارا کنند.

دکتر پریسا یاسمی نژاد به عنوان روانشناس کودک در کرمانشاه آماده ارائه مشاوره به صورت حضوری و تلفنی می باشد.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام:

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button