درمان ترس و فوبیا در کودکان

در این مقاله می خواهیم که در خصوص فوبیا و ترس های مرضی در کودکان، انواع فوبیا و ترس های مرضی در کودکان و همچنین در خصوص علائم و نشانه های آن مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم.

اگر شما جزء والدینی هستید که به سلامت روانی کودک تان اهمیت زیادی می دهید حتما این مقاله را مطالعه کنید. زیرا در آن به مطالبی اشاره خواهیم کرد که می تواند در افزایش آگاهی شما تاثیر چشمگیری داشته باشد.

فوبیا یا ترس مرضی

فوبیا یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که ترس مرضی نیز خوانده می شود. افرادی که دچار ترس مرضی یا فوبیا هستند ترس های شدید و غیر قابل توجیهی را در خصوص برخی از شرایط و نیز اشیاء تجربه می کنند.

کودکان نیز گاهاً ترس هایی را در زمینه های مختلف تجربه می کنند و به دلیل این که آن ترس ها، فوبیا و یا ترس مرضی است باید روند درمانی برای آن ها طی شود. ترس های طبیعی نیازی به روند درمانی ندارند.

فوبیا یا ترس مرضی زندگی عادی را تحت تاثیر قرار داده و موجب می شود افراد نتوانند روال عادی زندگی شان را ادامه دهند. برای مثال ترس از آسانسور موجب می شود که افراد هرگز از آن استفاده نکنند یا این که در زمان تنهایی استفاده نکنند. در نتیجه طی کردن پله های زیاد را بر استفاده از آسانسور و ترسیدن های شدید ترجیح می دهند.

یکی از ویژگی های فوبیا این است که افراد می دانند که منشا ترس آنها و میزان ترسی که تجربه می کنند منطقی نیست اما قادر به کنترل آن نیستند.

فوبیا

فوبیا

فوبیا یا ترس مرضی در کودکان

کودکان به دلیل شرایط سنی و نیز به دلیل عدم تجربه های زیاد و آگاهی های سطحی احتمال دارد که نسبت به بزرگسالان ترس های بیشتری داشته باشند و عوامل زیادی آن ها را دچار ترس کند.

بسیاری از ترس های کودکان طبیعی است و والدین و متخصصین آنها را بابت این ترس ها سرزنش و مورد سرزنش قرار نمی دهند. بالعکس در حضور منشاء های ترس، از کودکان شان حمایت می کنند و تلاش می کنند که آن ها را آرام کنند.

اما در مواردی شاهد هستیم که کودکان دچار فوبیا شده اند و ترس های شدیدی را تجربه می کنند.

انواع فوبیا در کودکان

فوبیا یا ترس مرضی بر حسب منشاء ترس در کودکان دسته بندی می شوند که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

آگروفوبیا

این ترس یا فوبیا در مواردی آشکار می شود که کودک در یک فضای باز قرار می گیرد. فضای باز به دلیل احساس عدم امنیتی که به همراه دارد کودک را دچار ترس و واکنش نسبت به ترس می کند. برای مثال کودکی که در فضای مدرسه یا بازار قرار می گیرد به محض این که کمی از مادر فاصله بگیرد دچار فوبیا شده و سریعاً با واکنش گریه به اضطراب حاصل از فوبیا پاسخ می دهد.

فوبیا خاص

 • کودکی که نسبت به یک شی خاص یا مکان خاص واکنش نشان می دهد و دچار علائم ترس می شود به این فوبیا دچار است.

ترس از صحبت کردن در یک جمع چند نفره یا مهمانی های شلوغ

 • این کودکان دچار ترس و فوبیا هستند که بتوانند در یک جمع صحبت کنند. به همین دلیل از پاسخ دادن به پرسش های بزرگسالان از جمله عمه، خاله و دایی طفره می روند.

اضطراب جدایی

 • این ترس به نوعی چسبندگی ایجاد می کند و مانع از آن می شود که کودک حتی به مدت کوتاه از مادر یا نزدیکان خود که در حضور آن ها احساس امنیت می کند جدا شود.
انواع فوبیا در کودکان

انواع فوبیا در کودکان

علائم و نشانه های فوبیا و ترس در کودکان

مهم ترین نشانه هایی که در اثر فوبیا کودکان بروز و ظهور پیدا می کنند موارد زیر هستند:

 • افزایش تعداد ضربان قلب
 • تعریق دست ها یا بدن
 • لرزش اندام
 • تنگ شدن نفس
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • سرگیجه
 • احساس ضعف بدنی
 • داغ شدن یا گر گرفتن

انواع روش های درمانی ترس یا فوبیا در کودکان

روش های مختلفی در جهت درمان فوبیا و ترس کودکان وجود دارد که مهم ترین آن ها موارد زیر هستند:

درمان با روش شناختی- رفتاری

 • در این تکنیک درمانی، درمانگر به کودک دچار فوبیا آموزش هایی را ارائه می کند تا کودک بتواند در هنگام مواجهه با منشاء فوبیا به نحو صحیحی برخورد کند. این تکنیک ها موجب می شود که کودک آگاهی بیشتری نسبت به موقعیت خود و نیز منبع ترس پیدا کند. در نتیجه این آگاهی در عمل نمایان خواهد شد. به نوعی کودک یاد می گیرد که چگونه می تواند اضطراب خود را کنترل کند و بر آن غالب شود.

خانواده درمانی

 • در مواردی شاهد هستیم که رفتار های والدین و یا سایر اعضای خانواده از جمله خواهر و برادر سبب می شود که ترس و فوبیا کودکان تشدید گردد. به همین دلیل نیاز است که خانواده کودک نیز در روند درمان دخیل شوند و با تکنیک های خانواده درمانی تمامی عوامل سبب ساز ترس کودک از بین برود.

دارو درمانی

استفاده از انواع داروها نیز در جهت کاهش علائم فوبیا و نیز از بین رفتن اضطراب در کودکان نقش پر رنگی خواهد داشت. این داروها شامل داروهای کنترل کننده استرس و اضطراب است. البته نوع دارو و میزان دوز مصرفی دائماً باید از سوی بهترین روانشناس کودک بررسی شود تا کودکان با عارضه های خطرناک و پیامد های منفی روبرو نباشند.

ترس و فوبیا در کودکان

ترس و فوبیا در کودکان

عوارض عدم درمان فوبیا و ترس در کودکان

توصیه می شود در صورتی که شاهد علائم ترس مرضی در کودک تان هستید، سریعاً برای روند تشخیص و درمان به بهترین متخصصین و روان درمانگران مراجعه کنید. زیرا که به موازات اقدام سریع برای درمان کودکان شاهد هستیم که میزان علائم و نشانه های ناشی از فوبیا در کودکان کاهش پیدا می کند. از سوی دیگر زمانی که در مراحل ابتدایی روند درمانی انجام می شود میزان موفقیت روند درمان افزایش می یابد. از سوی دیگر نیز درمان بهنگام سبب می شود که کودک آسیب های روانی کمتری را تجربه کند.

گزارش ها حاکی از آن است که عدم توجه به فوبیاهای کودکان و عدم درمان آن ها موجب شده است که میزان ترس های مرضی آن ها در سنین بزرگسالی تشدید گردد و گاها زمینه را برای بروز سایر اختلالات روانی فراهم می کند.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button