آیا شما هم در محل کار خود استرس دارید؟

مقابله با استرس در محل کار

کسانی که با آنها کار می کنید و نحوه ارتباط شما با آنها می تواند منبع مهمی از استرس در محیط کاری شما باشند. در اینجا به راه های کاهش میزان استرس با آزمودن این روابط و برداشتن گام هایی در جهت اطمینان از کارآیی آنها نگاه می کنیم. در این مقاله سعی می شود تا به شما نشان دهد که چگونه:

برخوردی سازنده با افرادی که در رأس قدرت هستند داشته باشید.

حقوق قانونی خود را بدست بیاورید.

برای رسیدن به هدف هایتان حمایت شوید.

با خواسته های غیر منطقی یا غیر ممکن دیگران کنار بیایید.

ساختار تیمی و یا کاری را مرور کنید.

در ادامه اطلاعاتی را در مورد بعضی از موارد در اختیار شما قرار خواهیم داد:

مقابله با استرس در محل کار

مقابله با استرس در محل کار

چگونگی برخورد با افراد مافوق

همیشه کسانی هستند که قدرت تاثیرگذاری روی شما و اهدافتان را دارند. تاثیر مدیریتان، مشتریان، ساستمداران و دیگران در داخل یا بیرون سازمان می تواند منبعی از استرس شدید باشد.

درگیری های بالقوه را مدیریت کنید

گاهی افراد شما را کم اهمیت تقلی کرده یا مانعتان می شوند، وظایف استرس زا به شما محول می کنند یا درخواست های غیر منطقی از شما دارند. مشتریان ممکن است دیدگاهی کوتاه مدت داشته باشند و بدون در نظر گرفتن عواقب دراز مدت آن برای شما سعی می کنند تا جایی که می توانند از شما امتیاز بگیرند. هنگامی که سعی می کنید بین زمان کار و وقت آزاد خود توازن ایجاد کنید، بار کاری خود را مدیریت کنید و آشکارا رفتارها و خواسته های غیر منطقی و اضافی را اداره کنید. روابط شما با مدیرتان اهمیت بسیاری پیدا می کند.

ارتباطی شفاف داشته باشید

برخورد با افراد مافوق، خواه مشتری خواه مدیر، تمام مربوط به نحوه ارتباط شما می باشد. قبل از اینکه مشکلات بالقوه از کنترل خارج شوند درباره آنها گفتگو کنید.

خود را باور کنید

اگر به خوبی از مدیریت زمان و مهارتهای طراحی استفاده کنید می توانید اطمینان داشته باشید که به شکلی کارآمد و موثر کار می کنید. اگر با ابزار تحلیل شغل خود حرفه تان را کاملا واضح کنید و عملکردی صحیح داشته باشید تلاش های خود را روی فعالیت های درست متمرکز خواهید کرد. اگر هنوز بار کاری شما زیاد یا شرایط کارتان غیر منطقی است لازم است موقعیت را تغییر دهید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

برخورد با تضادها

به نحو موثری کار کنید تا احتمال درگیری را کاهش دهید.

کار خود را مشخص کنید تا احتمال درخواست های اضافی از شما کاهش پیدا کند.

تلاش خود را روی مدیریت موثر زمان متمرکز کنید.

به جای تلنبار کردن مشکلات وجود آنها را به دیگران اطلاع دهید.

بیشتر بخوانید: رابطه والدین با فرزندان ، اختلال اضطرابی در کودک و نوجوان

موقعیت پر استرس را حل و فصل کنید

این روند شش مرحله ای به شما کمک خواهد کرد تا منابع استرس ناشی از فرد مافوق را به روشی قطعی درمان کنید. از توصیه های ذیل استفاده کنید تا راهنمای این روند باشد.

 • به حقوق خود و هر آنچه می خواهید نگاه کنید و سعی کنید بفهمید که چرا چنین حسی درباره موقعیت دارید. تا جایی که ممکن است جدایی از عواطف و احساسات تحلیل کنید که چرا فکر می کنید حقوق شما نقض شده است.
 • ملاقاتی رسمی با مافوق خود داشته باشید تا درباره موقعیت با او صحبت کنید. این مسئله نشان خواهد داد که موقعیت چقدر برایتان مهم است. توجه داشته باشید که زمان کافی برای گفتگو در این باره اختصاص داده شود.
 • مشکل را به صورت خاص تعریف کنید. اطلاعات را هدفمند حفظ کنید و رنگ عواطف به آن ندهید دقت کندی
 • حس های خود را به گونه ای توصیف کنید که فرد دیگر به طور کامل چگونگی احساس شما و میزان اهمیت حل این موقعیت برای شما را به درستی درک نماید.
 • آنچه می خواهید را به وضوح و با دقت بیان کنید. قبل از دیدار پیشنهادهای منطقی آماده کنید. محترمانه صحبت کنید اما مراقب باشید که پیامتان را واضح بیان کنید.
 • پیام خود را در هنگام انتقال به فرد دیگر تقویت کنید و منافع دوره عملکرد را برایش شرح دهید و نشان بدهید که راه حل شما چگونه موقعیت را بهبود می بخشد.

نکته قابل توجه اینکه در صورتی که درخواستی دارید که ممکن است از آن استقبال نشود بهترین رویکرد مطرح کردن نیازهایتان به نحوی قاطع است.

موقعیت خود را تغییر دهید

می توانید این کار را به شکلی درست یا نادرست انجام دهید. داشتن موضعی مطیعانه در هنگام برقراری ارتباط، به امید کم کردن هرگونه درگیری ناشی از خواسته تان رویکردی ضعیف است، زیرا شما خود را در موضع “خواهش کردن” از دیگران قرار می دهید، “لطفی” که به راحتی ممکن است از شما دریغ شود. رویکرد بد دیگر، داشتن حالت تهاجمی و تلاش برای مجبور کردن دیگری به خواسته شماست. در حالی که این روش می تواند در کوتاه مدت موفقیت آمیز باشد اما در دراز مدت به روابط آسیب می زند. این برخورد بخصوص وقتی با مدیر خود برخورد می کنید مشکل ساز خواهد بود.

قاطع باشید

با برخوردی عادلانه، منطقی و مثبت، خواسته خود را بخواهید و درخواست خود را واضح و بی پرده بیان کنید و علت خواستن آن را به شکلی منطقی شرح دهید. بدون اینکه سعی کنید از اهرم عواطف برای این کار استفاده کنید. درخواست خود را کوتاه، مستقیم و بدون ابهام بیان نمایید. تهاجمی نباشید و دیگری را به دلیل مشکل موجود متهم نکنید. این موثرترین راه برای دفاع از حقوق خودتان در یک زندگی متعادل است. خواسته خود را مستقیم و مانند یک بزرگسال مطرح کنید.

چگونه به خواسته خود برسید

چیزهایی که تاثیر مثبت دارند عبارتند از:

 • نقش فعال داشته باشید.
 • مانند یک بزرگسال ارتباط برقرار کنید.
 • قاطعانه حق خود را بخواهید.
 • درخواستی منطقی داشته باشید.

چیزهایی که تاثیر منفی دارند عبارتند از:

 • نقش منفعل داشته باشید.
 • موضع حقیرانه بگیرید.
 • خواستار لطف و عنایت دیگران باشید.
 • به شکل تهاجمی خواسته خود را مطرح کنید.
چگونه به خواسته خود برسید

چگونه به خواسته خود برسید

نتیجه گیری

اگر قصد دارید وارد یک محیط کاری شوید در ابتدای امر نیاز است که کلیه خواسته های منطقی خود را به دور از هرگونه تعارفی مطرح کنید و برنامه کاری خود را توضیح دهید و از مافوق خود نیز بخواهید شرایط کاری محل کار را به شما دقیقا توضیح دهد. زیرا در صورت مطرح نکردن این خواسته ها ممکن است شرایط به شما تحمیل شود و در طول مدت کار کردن استرس داشته باشید و به مرور انگیزه خود را از دست بدهید.

اگر در بیان کردن خواسته خود مشکل دارید می توانید به بهترین روانشناس مراجعه کرده و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

دکتر پریسا یاسمی نژاد به عنوان روانشناس در کرمانشاه آماده ارائه مشاوره به صورت حضوری و تلفنی در خصوص راهنمایی برای کاهش استرس در محیط کار می باشد.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام:

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
Call Now Button