پرسش و پاسخ روانشناسی

بسیاری از والدین با دارای بودن یک یا چند فرزند، این دغدغه را دارند که چه مواردی را باید در رابطه با تربیت فرزندانشان رعایت کنند و چه الگو و مسیری را پیش بگیرند.

برخی از والدین نیز دارای فرزندانی با مشکلات مختلف مانند اوتیسم، بیش فعالی، اختلالات یادگیری و … هستند و به دنبال این هستند که چه رفتاری را باید با آنها انجام دهند.

در ادامه برخی از سئوالات متداول روانشناسی که ممکن است در زندگی هر فردی مطرح شود، توسط دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک در کرمانشاه، پاسخ داده می شود.

۱– از چه سنی اتاق خواب فرزندمون رو جدا کنیم؟

بهترین سن جدا کردن اتاق خواب کودکان ۶ ماهگیه و نوزاد خیلی راحت تر این مساله رو می پذیرد اما چنانچه به هر دلیلی والدین در این سن اقدام به این کار نکردن بهتر است تا سه سالگی صبر کنند و در سن سه سالگی اتاق خواب کودک را جدا کنند.

۲- بهترین درمان برای شب ادراری کودک چیست؟

درمانهای متعدد روان شناختی برای شب ادرای وجود دارد. اما از موثرترین درمان ها درمان شرطی سازیه که بسبار پاسخگو است.

۳- با بچه ی که خیلی به مادر وابسته چه باید کرد؟

حتما در درجه اول باید این وابستگی ارزیابی شود خیلی اوقات وابستگی ناشی از اختلالی به نام اضطراب جدایی است که توسط روان شناس کودک با بازی درمانی طی چندین جلسه حل خواهد شد.

۴- از چه سنی آموزش توالت رفتن را باید شروع کرد؟

معمولا اکثر کودکان در ۲ سالگی آمادگی آموزش توالت رفتن و کنار گذاشتن پوشک را دارند . البته حتما باید قبل از شروع آموزش یک سری آمادگی ها رو کسب کرده باشند . مثلا کودک توانایی نشستن روی لگن را داشته باشد یا حداقل ۱ تا ۲ ساعت خشک باشد.

۵- با درس نخواندن فرزندمان چه کنیم؟

در س نخواندن کودکان علت های مختلفی دارد. باید حتما این علت ها مشخص شوند. مثلا برخی کودکان به دلیل ابتلا به اختلالات رفتاری مثل بیش فعالی یا اضطراب در درس خواندن مشکل دارند برخی هم شیوه درس خواندن درست را نمی دانند و برخی انگیزه ی لازم را ندارند برای حل مشکل باید علت را برطرف کرد.

۶- از کجا بفهمم کودکم بیش فعال است؟

تشخیص درست بیش فعالی کاملا تخصصی است و حتما باید توسط روانشناس یا روانپزشک انجام گیرد. روانشناس با انجام مصاحبه ی بالینی دقیق و استفاده از تست های مناسب به تشخیص اقدام می کند.

Call Now Button