قرنطینه و سرگرم کردن کودکان در خانه

چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

روزهایی مملوء از استرس و اضطراب را پشت سر می گذاریم. رعایت قوانین سختیگرانه بهداشتی، ترس از ابتلا ، خستگی از قرنطینه و همه و همه باعث شده بیش از پیش نگران و مضطرب شویم.

این ویروس نیز به مانند بیماری های واگیر دار ادوار گذشته از بین خواهد رفت، اما ما چه کارهایی می توانیم برای ایجاد فضایی امن و عاری از اضطراب کنیم؟ چطور کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

پر واضح است که کودکان به دلیل عدم آگاهی درباره بیماری ها سریعا از شرایط موجود خسته شوند و نتوان به راحتی آن ها در خانه سرگرم کرد.

ما تلاش نموده ایم تا با ارائه راه حل های متنوع شما را در ایجاد فضایی آرامبخش یاری کنیم. در این خصوص  دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در کرمانشاه نکاتی که به والدین در این خصوص کمک می کند را در اختیار شما عزیزان قرار خواهد داد. تا پایان این نوشتار همراه ما باشید:

چطور کودکان را در این شرایط درخانه سرگرم کنیم

بازی رکن اساسی زندگی بچه ها

بازی کردن خاصیت دوران کودکی است. اصولا بچه ها تمامی وقایع محیطی خود را به مانند یک بازی می بینیند. والدین برای ایجاد فضایی مفرح می توانند از بازی های سرگرم کننده دسته جمعی استفاده کنند. بازی کردن به طور کلی می تواند علاوه بر ایجاد مهارت و خلاقیت کودکان را از فضای ناآرام محیط دور نگه دارد.

برای انجام بازی ها می توانید همراه با همسر خود بازی هایی را انتخاب کنید که نیازمند تعامل بیشتر با کودکان است. برای مثال می توانید همراه با فرزند خود نقاشی بکشید.

نحوه سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

نحوه سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

در کارهای خانه کودکان را مشارکت دهید

به علت اینکه در این روزهای شیوع بیماری مدارس تعطیل هستند، شما می توانید از کودکان در کارهای ساده منزل کمک بگیرید. برای مثال مادران می توانند برایی سرگرمی کودکان پخت یک نوع شیرینی را به او آموزش دهند و ساعت ها با کودک شان مشغول شیرین پزی باشند. این کار موجب می شود علاوه بر سرگرم کردن کودک به او مهارتی جدید را آموزش دهد. شاید این بهترین فرصت باشد تا کودکان بیشتر از والدین بیاموزند.

کتاب خوانی را فراموش نکنید

می توانید ساعاتی را در روز به کتاب خواندن اختصاص دهید. اگر کودک شما هنوز نمی تواند کتاب بخواند می توانید محتویات داستان را با او بازی کنید. فراموش نکنید که نتیجه گیری از داستان ها به کودکان آموزش های بسیاری می دهد. پس از آن غافل نشوید. اصولا کودکان در حین بازی راحت تر می آموزند پس سعی کنید اگر کودکان در مسئله موجب آزار و اذیت اطرفیان می شود در خلال بازی به او رفتار صحیح را بیاموزید.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

موسیقی، آرامشی در برابر بحران

محققین دریافته اند گوش دادن به موسیقی می تواند تاثیرات شگرفی در کودکان گذارد. والدین می توانند با انتخاب موسیقی های آرام از اضطراب و استرس کودکان بکاهند و فضای آرام بخشی را برای آن ها ایجاد کنند. موسیقی درمانی می تواند نظم ، برنامه ریزی و توجه را به کودکان آموزش دهد که همین فاکتورها می تواند در دوران مدرسه و حتی دانشگاه تاثیرات مثبتی ایجاد کند. بنابراین گوش دادن به موسیقی در این دوران برای کودکان بسیار سرگرم کننده و آرامش بخش خواهد بود.

البته سعی کنید از موسیقی های بی کلام و یا موسیقی هایی استفاده کنید که دارای محتوای مناسب برای کودکان باشد.

بیشتر بخوانید: سن فرستادن کودکان به کلاس موسیقی ، رابطه والدین با فرزندان

آموزش نکات بهداشتی

قطعا کودکان به دلیل عدم آگاهی از الزامات موارد بهداشتی ممکن است رفتارهای ناصحیح را انجام دهند . برای مثال ممکن است هنگام ورود پدر بخواهند او را فورا بغل کنند و یا در شستن دست ها مقداری مقاومت کنند. بهتر است در طول روز با صحبت های کودکانه آن ها را از وجود این بیماری آگاه کنید. البته باید توجه داشته باشید توضیحات شما ترس و دلهره را در آن ها به وجود نیاورد. برای نمونه می توانید به آن ها بگویید که یک سرماخوردگی جدید آمده است که باید بیشتر مراقب آن باشیم.

والدین باید تلاش کنند موارد بهداشتی مثل شستن دست ها و یا اجتناب از برخورد دستان کثیف با صورت را به صورت بازی و با سرگرمی به کودکان آموزش دهند . از اجبار به شستن دست ها و رعایت نکات بهداشتی بپرهیزید چرا که متوسل شدن به زور همیشه نتیجه عکس خواهد داد.

اخبار را در کنار کودکان رصد نکنید

اگر می خواهید از آمار مبتلایان و یا کشته شدگان این ویروس اطلاع کسب کنید، زمانی را که فرزندتان خواب است انتخاب کنید. به هیچ عنوان درباره مرگ افراد با آن ها صحبت نکنید.

مشارکت کودکان در کارهای خانه

مشارکت کودکان در کارهای خانه

وسواسی نشوید

برخی والدین ممکن است به علت ترس و اضطراب به وسواس دچار شوند . این مشکل می تواند کل خانواده را درگیر کرده و به دیگران نیز سرایت کند. والدین باید سعی داشته باشند به طور متعادل مسائل بهداشتی را رعایت کنند. هرگونه اجبار به نظافت و تمیزی می تواند اطرافیان و چه بسا فرزندان را دچار استرس کند.

توصیه ای در پایان

کرونا نیز به مانند هر ویروس دیگری زمانی ناپدید خواهد شد . باید سعی کنید در این دوران آرامش خود را حفظ و به نکات بهداشتی توجه کنید. اگر بخواهید بیش از اندازه در اخبار و وقایع ناگوار غرق شوید ممکن است بعد از پایان این ویروس به بیماری های روحی روانی دچار شده باشید. بنابراین در حفظ آرامش خانواده خود بکوشید.

دکتر پریسا یاسمی نژاد به عنوان روانشناس کودک در کرمانشاه آماده ارائه مشاوره به صورت حضوری و تلفنی می باشد.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام:

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button