چگونه میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندم را کاهش دهم؟

چگونه میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندم را کاهش دهم؟

توضیحات دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک و نوجوان در کرمانشاه:

خیلی از والدین از این گلایه دارند که فرزندشان بیش از حد تلویزیون نگاه می کند و همیشه این سوال را می پرسند که برای کاهش این رفتار باید چکار کنند؟

کاهش میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندان

برای کاهش میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندانتان باید چند مسئله را رعایت کنید.

اول اینکه باید میزان تلویزیون نگاه کردن خانواده را کنترل کنید و خودتان یک الگوی مناسب باشید. وقتی خود شما از صبح تا شب پای تلویزیون هستید و تلویزیون در تمام طول روز روشن است، فرزند شما هم از این رفتار شما تقلید می کند.

اینکه شما می خواهید تلویزیون نگاه کنید و میزان تلویزیون نگاه کردن خودتان زیاد باشد، اما میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندتان را کاهش بدهید، در واقع می توان گفت یک انتظار واقع بینانه و درست و منطقی نیست.

کاهش میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندان

کاهش میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندان

دوم اینکه تلاش کنید که یک قوانین عادلانه ای را وضع کنید. یعنی باید نگاه کردن تلویزیون در منزل شما طبق یک برنامه مشخص باشد.

مثلا اینکه بچه اجازه دارد چند ساعت در روز تلویزیون نگاه کند. زمانی که پای سفره یا میز شام و ناهار هستید، تلویزیون نگاه کردن ممنوع باشد. چه ساعتی تلویزیون در شب خاموش شود. این قوانین را باید خیلی شفاف برای فرزندتان وضع کنید و توضیح بدهید.

به جای تلویزیون دیدن چکار کنیم؟

می توانید فعالیت های جایگزین در نظر بگیرید. وقتی فرزند شما در طول روز فعالیتی ندارد که انجام دهد و خودش را سرگرم کند، بنابراین چاره ای ندارد بجز اینکه مرتب تلویزیون نگاه کند و به طور مداوم باید تلویزیون باشد.

شما باید با بچه بیشتر بازی کنید و فعالیت های جایگزینی را در نظر بگیرید. از تلویزیون به عنوان جایزه استفاده کنید. یعنی این طور نباشد که هر وقت دلش خواست تلویزیون روشن کند.

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

مثلا اینکه اگر بچه تکالیفش را انجام داد نیم ساعت به عنوان جایزه تلویزیون نگاه کند. یا مثلا اگر در تمیز کردن اتاقش کمک کند یا اتاقش را خودش مرتب کند، نیم ساعت یا یک ساعت به عنوان جایزه تلویزیون نگاه کند.

زمان هایی که منزل هم نیستید باید حتما میزان تلویزیون نگاه کردن فرزندتان را کنترل کنید. اگر نمی توانید مطمئن شوید یا اعتمادی ندارید که وقتی نیستید تلویزیون ممکن است باز هم روشن شود، می توانید سیم رابط تلویزیون را با خودتان ببرید.

آیا محتوای تلویزیون بر هوش کودک تاثیر می گذارد؟

طبق تحیقات انجام شده هر کودکی ممکن است هر برنامه ای که به آن علاقه دارد را تماشا کند. محتوای برنامه های تماشا شده ممکن عوارضی نداشته باشد اما سرعت تصاویر پخش شده در تلویزیون می تواند روی فعالیت های طبیعی مغز کودک تاثیر گذار باشد.

بیشتر بخوانید: اختلال یادگیری کودکان و درمان آن ، درمان سریع استرس و اضطراب

رژیم تلویزیون

بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه معتقد است، تماشای تلویزیون برای کودکان زیر دو سال ممنوع است و میزان ساعت مناسب برای کودکان 2 تا 6 سال و تا قبل از شروع مدرسه، نیم ساعت و برای کودکانی که در سنین دبستان هستند، 2 ساعت توصیه می شود. بهتر است برنامه هایی که در این ساعات مجاز می توان دید را از قبل مشخص کنید.

رژیم تلویزیون

رژیم تلویزیون

سخن پایانی

در مورد برنامه های تلویزیون توصیه می شود قاطعانه فرزندان خود را از تماشای برنامه های خشن منع کرده و نشان دهید که به تماشای این دست از برنامه های علاقه ای ندارید تا در صورتی که فرزند شما به صورت پنهانی این برنامه های را تماشا کرد بداند که از نظر شما تایید شده نیستند.

با بزرگ شدن سن فرزندانتان ممکن است اعتراضاتی مبنی بر سانسور شدن برنامه ها توسط شما انجام دهد و یا بگوید این کارتون را همه تماشا میکنند چرا من نباید ببینم؟ در این مواقع نباید تسلیم شوید و باید روی حرف خود بمانید .

گرچه ممکن است این برنامه را در منزل دوستان خود تماشا کند ولی این موضوع را می داند که از نظر خانواده خودش مورد تایید نیست و با روحیات خانواده سازگار نمی باشد.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.parisa.yasemi.nejad/

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
Call Now Button