یادگیری عاطفی اجتماعی برای رشد کودک

یادگیری عاطفی اجتماعی برای رشد کودک ضروری است که در این مقاله نحوه آموزش آن در خانه آورده شده است. یادگیری عاطفی اجتماعی (SEL) مهارت های مهم زندگی مانند مدیریت احساسات، ایجاد روابط و تصمیم گیری را آموزش می دهد. در مورد مزایای SEL و نحوه گنجاندن آن در زندگی روزمره فرزند خود بیاموزید.

درست است که دانش قدرت است، اما پیشرفت تحصیلی تنها یکی از جنبه های یک آموزش موفق است. کودکان همچنین باید مهارت‌های اجتماعی-عاطفی مانند مدیریت احساسات، تمرین انضباط شخصی، تعیین اهداف و تصمیم‌گیری را بیاموزند. فرآیند آموزش و تمرین این تکنیک ها را «یادگیری عاطفی اجتماعی» (SEL) می گویند.

مزایای یادگیری عاطفی اجتماعی ( SEL )

‏SEL مزایای زیادی برای دانش آموزان دارد، از بهبود عملکرد مدرسه گرفته تا دوستی های سالم تر. علاوه بر این، طبق مطالعات مختلف، افرادی که دارای شایستگی اجتماعی و عاطفی قوی هستند، احتمال بیشتری دارد که از دبیرستان فارغ التحصیل شوند و شغل موفقی داشته باشند. یادگیری عاطفی اجتماعی در واقع آنقدر مهم است که روز خاص خود را دارد: روز جهانی SEL که در 26 مارس برگزار می شود. بسیاری از مدارس نوعی SEL را در برنامه درسی خود دارند، اما انجام فعالیت های یادگیری عاطفی اجتماعی در خانه نیز آسان است. به خواندن ادامه دهید تا در مورد مزایای SEL و نحوه الگوبرداری از درس ها در زندگی روزمره بیشتر بدانید.

5 مهارت کلیدی یادگیری اجتماعی-عاطفی

خودآگاهی

خودآگاهی شامل پرورش درک بیشتر از احساسات، اهداف، باورها، نقاط قوت و ضعف شماست. تشخیص ارتباط بین افکار و اعمال می تواند به شما کمک کند تا با بینش بیشتری تصمیم بگیرید.

خود مدیریتی

هنگامی که احساسات و اعمال خود را درک کردید، مهم است که آنها را از طریق خود مدیریتی تنظیم کنید. با تمرین کنترل تکانه و ارزیابی عملکرد خود در شرایط خاص، سریعتر به اهداف خود خواهید رسید.

تصمیم گیری مسئولانه

کسانی که مهارت تصمیم گیری مسئولانه دارند در هنگام انتخاب سازنده به اهداف، عوامل اجتماعی و درک خود فکر می کنند. این امر درک علت و معلول و همچنین پیامدهای اعمال را تقویت می کند.

آگاهی اجتماعی

این مهارت SEL به کودکان کمک می کند تا روابط سالم را ایجاد و حفظ کنند. این شامل درک و تأکید با دیگران – از جمله نژادها، جنسیت ها، فرهنگ ها، سنین و مذاهب مختلف است.

مهارت SEL و هنجارهای اجتماعی

مهارت های ارتباطی همچنین برای برقراری رابطه مهم است، این مهارت SEL به بچه ها می آموزد که چگونه در رابطه با هنجارهای اجتماعی عمل کنند. مولفه های کلیدی عبارتند از ارتباط، همکاری، گوش دادن، مدیریت تعارض و درک احساسات. آموزش یادگیری عاطفی اجتماعی فواید بسیاری برای کودکان دارد که با پشتوانه دهه ها مطالعه و تحقیق حمایت می شود. آنها عبارتند از:

 • افزایش توانایی برای مقابله با چالش های زندگی
 • بهبود عملکرد تحصیلی و حضور در مدرسه
 • مشکلات کمتر در رفتار یا سوء مصرف مواد
 • مهارت‌های اجتماعی بهتر و رفتارهای اجتماعی (مانند مهربانی و همدلی)
 • کاهش اضطراب و افسردگی
 • درک بیشتر از خود و دیگران
 • توانایی تقویت شده برای تصمیم گیری صحیح و آگاهانه
 • بهبود اعتماد به نفس و نگرش
 • افزایش احتمال فارغ التحصیلی از دبیرستان
 • موفقیت شغلی
 • زندگی خانوادگی پایدار

بیشتر بخوانید: درمان سریع استرس و اضطراب در کرمانشاه

یادگیری عاطفی اجتماعی برای رشد کودک

یک مطالعه گذشته نگر شامل 753 مهدکودک در اوایل دهه 1990، با بودجه بنیاد رابرت وود جانسون انجام شد. معلمان مهارت‌های شایستگی اجتماعی دانش‌آموزان در کلاس درس را در مقیاس پنج درجه‌ای ارزیابی کردند. عواملی شامل «به اشتراک گذاشتن مطالب»، «گوش دادن به دیگران» و غیره بود. پس از آن، محققان این کودکان را به مدت 20 سال دنبال کردند. بر اساس نتایج منتشر شده در شماره جولای 2015 مجله آمریکایی سلامت عمومی، دانش آموزان با افزایش یک امتیازی در مقیاس شایستگی اجتماعی تجربه کردند:

 • احتمال دستیابی به مدرک دانشگاهی در اوایل بزرگسالی دو برابر می شود.
 • 54 درصد احتمال بیشتری برای دریافت دیپلم دبیرستان دارد .
 • 46 درصد احتمال بیشتری برای داشتن شغل تمام وقت در سن 25 سالگی دارند .

فعالیت های یادگیری عاطفی اجتماعی لازم نیست به کلاس درس محدود شود! این فعالیت‌های خانگی می‌تواند مهارت‌های اجتماعی و عاطفی فرزند شما را تقویت کند و به او کمک کند در بسیاری از جنبه‌های زندگی رشد کند.

رسانه ها را با هدف استفاده کنید.

زمان تلویزیون فرزندتان را به یک درس SEL در مورد شناخت نشانه ها و احساسات اجتماعی تبدیل کنید. هر زمان که اتفاقی احساسی افتاد، نمایش را متوقف کنید و از فرزندتان بپرسید که او چه احساسی دارد. آیا آنها خوشحال، ناامید، خجالت زده، ترسیده، هیجان زده یا امیدوار هستند؟ همچنین می توانید این فعالیت را هنگام گوش دادن به آهنگ، خواندن کتاب یا تماشای فیلم امتحان کنید.

برنامه ها و لیست کارهایی که باید انجام دهید تهیه کنید.

آیا فرزند شما برای مدیریت زمان و تصمیم گیری مسئولانه مانند انجام تکالیف یا کارهای خانه به موقع نیاز به کمک دارد؟ به آنها کمک کنید تا یک لیست سازماندهی شده برای انجام کارها، برنامه روزانه یا “تصاویر چشم انداز” تهیه کنند که رویاهای آنها را برای آینده بیان می کند. با انجام این کار، آنها تجربه ای در مورد هدف گذاری و تصمیم گیری به دست خواهند آورد.

تسکین استرس

گاهی اوقات زندگی استرس زا می شود – حتی برای بچه های کوچک. به کودک خود کمک کنید تشخیص دهد که چه زمانی احساس خستگی یا ناراحتی می کند (خودآگاهی) و به او بیاموزید که احساسات خود را از طریق فعالیت های تمرکز حواس، ورزش یا موسیقی (خودمدیریتی) مدیریت کند. حتی بزرگسالان نیز می توانند از این فعالیت یادگیری عاطفی اجتماعی بهره مند شوند!

نوشتن نامه

وقتی فرزند شما برای یکی از اقوام یا دوستانش نامه می نویسد، مهارت های ارتباطی خود را با تأمل در روابط اجتماعی تقویت می کند.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button