با بچه ای که به مدرسه نمیرود چه باید کرد؟

با بچه ای که به مدرسه نمیرود چه باید کرد؟

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در کرمانشاه:

خیلی از والدین با این مشکل دست به گریبان هستند که فرزند آنها حاضر نیست به مدرسه برود و معمولا این مشکل بیشتر زمانی که بچه ها کلاس اول هستند بوجود می آیند.

والدین چطور باید با این مشکل موجه شوند و در این مواقع چه رفتاری را با فرزندشان داشته باشند؟

نکته اول شرایط خاصی را برای بچه در خانه تعیین کنید

به گفته بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه: برای ماندن بچه در منزل شرایط خاصی را تعیین کنید. یعنی برای نرفتن به مدرسه شرایط مشخصی را تعیین کنید. یعنی به او بگویید اگر به مدرسه نرود اجازه نگاه کردن به تلویزیون یا بازی کردن را ندارید و یا اینکه حق ندارد از اتاق خارج شود.

حتی اگر بچه برای مدرسه نرفتن عذر آورده است که مریض است و بیمار است باید به او بگویید که شما بیمار هستید و باید تمام روز را در تخت خود باشد.

در این شرایط چون شرایط منزل موندن برای بچه شما سخت تر شده است. بنابراین خیلی مواقع مدرسه را به شرایط سخت خانه ترجیح می دهد.

با بچه-ای که به مدرسه نمیرود چه باید کرد؟

با بچه-ای که به مدرسه نمیرود چه باید کرد؟

نکته دوم علت نرفتن بچه به مدرسه را پیدا کنید

حتما جستجو کنید و ببینید چرا فرزند شما به مدرسه نمی رود؟ علت نرفتن به مدرسه چیست؟ می توانید این موضوع را از همکلاسی های و معلمان اطلاعات بسیار خوبی را دریافت کنید.

دلایل نرفتن بچه ها به مدرسه

یکسری از بچه ها ممکن است به دلایل زیر به مدرسه نروند:

  • جدایی از خانواده
  • جو خانه برای کودک راحت تر است.
  • درس خواندن را دوست ندارند.
  • و هستند بچه هایی که در مدرسه مورد آزار دوستانشان قرار بگیرند.

اینکه ما بتوانید علت را پیدا کنیم خیلی از مواقع به ما کمک می کند که با رفع علت، مدرسه نرفتن بچه را تا حد زیادی برطرف کنیم و مقاومت او را بشکنیم.

بیشتر بخوانید: درمان اختلال اضطرابی در کرمانشاه ، رابطه والدین با فرزندان

شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد به سایت دکتر پریسا یاسمی نژاد مراجعه و با پزشک مشورت نمایید. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره تماس 08337296769 تماس حاصل نمایید. همچنین می توانید از اینستاگرام دکتر پریسا یاسمی نژاد دیدن فرمایید.

سوم اینکه محیط مدرسه را برای فرزندتان جذاب کنید

با انجام یکسری از کارها سعی کنید محیط مدرسه را برای بچه ها جذاب کنید. مثلا ساعت هایی که بچه دوست دارد، فرض کنید که قرار است این هفته بچه ها را قرار است به باغ وحش ببرند و می دانید که بچه  شما به حیوانات علاقه دارد. در این مواقع می توانید مرتب به او اطلاع رسانی کنید تا مدرسه برای کودک خوشایند شود.

در انجام تکالیف بچه ها کمک کنید، اگر در تکلیفی مشکل دارد و احساس می کنید که به این خاطر مدرسه را دوست ندارد، سعی کنید خودتان به او کمک کنید تا تکالیفش را به موقع انجام دهد.

پیدا کردن دوست در مدرسه خیلی کمک کننده است که مدرسه برای بچه جذاب شود. معمولا بچه هایی که در مدرسه دوستی ندارند، علاقه به رفتن به مدرسه ندارد. این است که والدین باید کمک کنند که بچه در مدرسه برای خودش دوستی پیدا کند.

خودتان بچه را به مدرسه برسانید. تا زمانی که این مشکل برطرف شود سعی کنید همیشه خود شما کمک کنید و بچه را در مسیر مدرسه همراهی کنید.

اصلا با غر زدن های اول صبج بچه که مشغول آماده کردن کیف بچه هستید و آماده مدرسه رفتن می شود، توجه نکنید. هر چقدر به غر زدن بچه ها توجه کنید، میزان غر زدن ها بیشتر می شود نه کمتر.

با معلم ها و ناظم مدرسه هماهنگی کنید که روزهای اول که بچه به مدرسه می رود با شما هماهنگ باشند و همکاری کنند و با روی باز و خوش بچه را بپذیرند.

زمان هایی که بچه به مدرسه می رود او را مورد تشویق قرار دهید. مثلا می توانید با توجه کردن زیاد، او را تشویق کنید و یا اینکه جایزه ای برای او در نظر بگیرید. مثلا هر روزی که بچه مدرسه می رود و غر نمی زند می توانید به او یک ستاره بدهید و به او بگویید که اگر ستاره های او به 6 رسید یعنی تا آخر هفته به مدرسه برود، برای او یک جایزه کوچک در نظر بگیرید. حتی می توانید از قبل جایزه را مشخص کنید.

بیشتر بچه ها بعد از یک مدتی که به مدرسه می روند، غر زدن ها و مقاومت های او از بین می رود. اما اگر با رعایت این نکات، باز هم فرزند شما به مدرسه نمی رود، این یعنی اینکه پای اختلال جدیدتر مثل فوبیای مدرسه یا اضطراب جدایی در میان است که این را خود شما نمی توانید در منزل به تنهایی حل کنید و نیاز است که از یک دکتر روانشناس خوب در کرمانشاه  یا روانپزشک کودک کمک بگیرید.

محیط مدرسه را برای فرزندتان جذاب کنید

محیط مدرسه را برای فرزندتان جذاب کنید

 سخن پایانی

توصیه می شود برای رفع مشکلات کودکان خود در سنین پایین اقدام به درمان کنید. زیرا با گذشت زمان و با بزرگ شدن کودک ممکن است ترس ها در وجود او باقی بماند و در بزرگسالی نیز به او آسیب وارد کند.

اگر ساکن کرمانشاه هستید می توانید با مراجعه به مطب دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس کودک در کرمانشاه مراجعه کنید و در مورد مشکلات فرزند خود با پزشک مشورت کنید.

استفاده از تجربیات پزشکی که در این زمینه دانش و علم و کافی داشته و سالها تجربه خود را در اختیار بیماران قرار داده است، می تواند کمک خوبی برای والدین باشد.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد

شماره تماس: 08337296769

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/dr.parisa.yasemi.nejad/

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه 8

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button