بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه

کودکان یکی از شکننده ترین موجوداتی هستند که می توانیم با آنها روبرو شویم. بسیاری از کودکان هستند که در دوران کودکی خود، بی دغدغه و در کمال شادی زندگی می کنند. افراد دیگری نیز هستند که از نظر عاطفی تحت فشار قرار گرفته یا از نظر رفتاری تغییر کرده اند.

برای کمک به این کودکان در کنار آمدن با مشکلات مختلفی که ممکن است به آنها آسیب برساند، روانشناس کودک می تواند کمک کند.

روانشناس کودک آموزش و توانایی لازم برای مقابله با تمام جنبه های رفتاری و عاطفی را که کودک ممکن است تجربه کند، خواهد داشت.

در بعضی موارد کودک تمایلی به گفتن مشکلاتی که باعث آزار آنها می شود نخواهد داشت. برای حل آرام این معما و کمک به کودک در کنار آمدن با مشکلات مختلف، یک روانشناس کودک باید اعتماد کودک را جلب کند و از برخی روشهای نوآورانه استفاده کند تا کودک توضیح دهد که چه چیزی به آنها آسیب می رساند.

یک روانشناس کودک، علاوه بر کمک به کودکان و والدین آنها در شناسایی مشکلاتی در زندگی آنها که باعث تغییر الگوهای رفتاری و عاطفی می شود، به آنها یاد می دهد که چگونه مدارک مختلف علمی را که با تحقیقات جامع توانسته اند پیدا کنند، مستند کند. این تحقیق به ارائه اطلاعات بیشتر در مورد توانایی های ذهنی و شناختی کودکان کمک خواهد کرد.

بعلاوه یک روانشناس کودک می تواند از اطلاعات مختلفی که کشف شده است، از آنها برای یافتن ارتباط در الگوهای رفتاری استفاده کند. با استفاده از این اطلاعات می دانید که بهترین روش برای برخورد با بیماران شما و درک مشکلاتی که آنها با آن روبرو هستند چیست. به همین دلایل، یک روانشناس کودک باید آماده ساعت های طولانی کار باشد.

روانشناسی کودک شاخه ای تخصصی از روانشناسی رشد است.

یک روانشناس کودک، متخصص در رشد دوران کودکی است که با کودکان و نوجوانان برای تشخیص و کمک به حل مسائلی که باعث مشکلات عاطفی یا رفتاری می شوند، کار می کند.

روانشناسی کودک از این جهت مهم است که می تواند به ما در درک بهتر بچه ها و همچنین چگونگی حمایت بهتر از آنها کمک کند. بنابراین در کمک به والدین و معلمان برای درک بهتر و کمک به کودکان در مراقبت از آنها مفید است.

روانشناسی کودک به والدین و معلمان کمک می کند کودکان را بهتر درک کنند و نحوه حمایت بهتر از آنها را بدانند.

برخی از ویژگی های روانشناس خوب در کرمانشاه چیست؟

طبیعتا هر انسانی که به روانشناس مراجعه می کند به دنبال ویژگی هایی در او می گردد که نسبت به خود او برتری داشته باشد تا بتواند با تکیه بر علم و آگاهی و دانش او به پزشک اعتماد کرده و مشکلات خود را عنوان نماید. برخی از ویژگی هایی که یک روانشناس باید داشته باشند عبارتند از:

درمانگر قابل اعتمادی باشد

به اعتقاد ساکنین کرمانشاه روانشناس کودک خوب در کرمانشاه کسی است که هنگامی مراجعه کننده به راحتی بتواند به او اعتماد کند و حرف ها، تفکرات، احساسات و اتفاقاتی که برایش افتاده و یا کارهایی که انجام داده است را بدون اینکه به نادرستی قضاوت شود به روانشناس بگوید و روانشناس موظف است بدون قضاوت کردن بیمار خود، او را در رسیدن به اهدافش یاری کند. در نتیجه مراجعه کننده می تواند با اطمینان خاطر در مورد احساسات و افکار خود با روانشناس صحبت کرده و نگران اینکه مورد قضاوت واقع شود نیست.

دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد

شنونده خوبی است

مردم کرمانشاه می گویند روانشناسی خوب در کرمانشاه است که شنونده خوبی برای مراجعه کنندگان باشد. روانشناس باید این اطمینان را به طرف مقابل خود بدهد که تمام حرف های او شنیده می شود و به آنها توجه می شود. روانشناس خوب در طول جلسه خود با مراجعه کننده اش به طور کامل حواس خود را جمع صحبت های او کرده و با گوشی خود سرگرم نیست و به تلفن و موبایل خود پاسخ نمی دهد.

مهارت بین فردی خوبی دارد

یکی از بارزترین ویژگی ها و مهارت هایی که یک روانشناس خوب باید داشته باشد این است که قادر باشد با دیگران ارتباط خوبی برقرار کند و به افکار و احساسات دیگران توجه کند. با مراجعین خود گرم و دوستانه رفتار کند.

امیدوار و خوش بین به بهبودی است

فاکتور بسیار مهمی که در درمان و بهبودی مشکلات مراجعین تاثیر بسزایی دارد، امیدواری است. روانشناس باید به مراجعین این امید را بدهد که می توانند بر مشکلات خود غلبه کنند اما این نکته ضروری است که روانشناس نباید امید غیر منطقی و واهی به مراجعین خود بدهد و با توجه به مشکلات مراجعین و تجربه و مهارت خود، آنها را برای بهبودی امیدوار و خوشبین کند.

روند پیشرفت درمان را زیر نظر دارد

روانشناس پیشرفت مراجعین خود را بررسی می کند. شاید شما فراموش کنید که در جلسات مختلف روند درمانی خود را بررسی کنید. اما روانشناس باید روند درمانی مراجعین را بر اساس اهداف درمانی که تعیین شده است بررسی کند. این بررسی ها باعث می شود سرعت پیشرفت در جلسات افزایش پیدا کند و در صورتی که نیاز باشد روش های درمانی بازبینی و اصلاح شود.

بیشتر بخوانید: لالی انتخابی کودکان، اختلال وسواس در کودکان

هدف های درمانی مشترکی را تعیین می کند

یک روانشناس کارآمد باید با همکاری مراجعین خود در مورد اهداف درمانی تصمیم گیری کنند و برای رسیدن به آنها تلاش کنند. با این کار مشخص می شود که در جلسات درمانی چه هدفی دنبال می شود.

توصیه مستقیم نمی کند

روانشناس هرگز نباید به مراجعین خود توصیه مستقیم کند مگر اینکه در شرایط اضطراری و بحرانی قرار بگیرد. روانشناس باید توانایی حل مساله را به مراجعین خود آموزش بدهد تا خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

توصیف مشخصی از مشکل شما ارائه می دهد

معمولا مراجعین به روانشناس دوست دارند بدانند دلیل مشکلاتشان چیست. روانشناس خوب باید یک توضیح ساده و قابل درک به مراجعین در مورد علت مشکل و علائم ایجاد شده بدهد. این نکته مهم است که مراجعین نباید احساس ناآگاهی و سردرگمی داشته باشند و نداند چه چیزی در جلسه رخ می دهد.

به تفاوت های فرهنگی و قومیتی شما احترام می گذارد

روانشناس باید به مراجعین خود از هر قومیت و فرهنگ و باوری احترام بگذارد و باورهای آنها را زیر سوال نبرد. باورها و آداب و رسوم مراجعه کنندگان باید مورد احترام روانشناس قرار بگیرد. مگر اینکه این باورها تاثیر منفی در زندگی و عملکرد مراجعین داشته باشد.

گاهی مراجعین خود را ارجاع می دهد

هیچ روانشناسی وجود ندارد که در همه شاخه های روانشناسی و اختلالات روانشناسی مسلط باشد. برخی از روانشناسان در حوزه کودک و برخی دیگر در حوزه خانواده و … تخصص دارند. هر روانشناسی در شاخه تخصصی خود تسلط دارد. باید گفت روانشناسی که همه نوع مراجعه کننده را می پذیرد باید به توانایی او شک کرد.

روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در کرمانشاه

روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در کرمانشاه

رواشناس خوب کودک و نوجوان

در روانشناسی کودک و نوجوان مسئله با بزرگسالان کمی فرق دارد. تمرکز روانشناس کودک و نوجوان بیشتر روی مشکلات رفتاری و ارتباطی آنها می باشد. مثلا پرخاشگری، لجباری، بد غذا بودن، کابوس، جویدن ناخن، شب ادراری کودک و … اگر کودکی دچار این اختلالات باشد باید به یک روانشناس کودک و نوجوان مراجعه کند. روانشناس کودک با رشد اجتماعی، ذهنی و عاطفی کودک در ارتباط است.

روانشناس کودک و نوجوان معمولا باید ارتباط خوبی با مراجعین خود داشته باشد. مولفه های ظرفیت ارتباطی خوب شامل تقویت اعتماد و بهبودی در کودک می باشد.

روانشناس خوب باید اطلاعات دقیقی از بیماری های کودک مثل بیش فعالی کودک، اوتیسم در کودکان، تروما، افسردگی در نوجوانان، اختلال در یادگیری، اختلالات روانی، سوء استفاده و رفتارهایی مثل پرخاشگری، قلدری و لجبازی و نیازهای خاص داشته باشد.

5 نکته مهم اساسی که روانشناسی کودک می تواند به ما بیاموزد

توسعه زمینه رشد کودک

رشد جسمی به تغییرات بدنی بدن اشاره دارد. این موارد به طور کلی در توالی نسبتاً پایدار و قابل پیش بینی رخ می دهد.

رشد شناختی یا فکری، به فرایندهایی اطلاق می شود که کودکان برای کسب دانش استفاده می کنند که شامل زبان، فکر، استدلال و تخیل است.

رشد اجتماعی و عاطفی با هم ارتباط دارند و غالباً در یک گروه قرار می گیرند. یادگیری ارتباط با دیگران بخشی از رشد اجتماعی کودک است، در حالی که رشد عاطفی شامل احساسات و بیان احساسات است.

اعتماد، ترس، اعتماد به نفس، غرور، دوستی و شوخ طبعی همه بخشی از رشد اجتماعی-عاطفی فرد است.

گرچه ممکن است برای درک بهتر آنها به دسته هایی تقسیم شوند، اما زمینه های جسمی، شناختی و اجتماعی-عاطفی رشد کودک همه با یکدیگر پیوند ناگسستنی دارند.

توسعه در یک زمینه می تواند به شدت در حوزه دیگر تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، نوشتن کلمات هم به مهارت های حرکتی خوب و هم به مهارت های زبانی شناختی نیاز دارد.

علاوه بر زمینه های مختلف توسعه، تحقیقات نشان داده است که توسعه از الگوهای اصلی یا اصول پیروی می کند. درک این اصول تأثیر بسزایی در نحوه مراقبت، رفتار و آموزش کودکان امروزه داشته است.

چالش های رفتار متداول ترین دلیل مراجعه به روانشناس کودک است.

نقاط عطف

نقاط عطف رشد، راهی مهم برای روانشناسان برای سنجش میزان پیشرفت کودک در چندین زمینه اصلی رشد است. آنها به عنوان ایست بازرسی در رشد کودک عمل می کنند تا تعیین کنند کودک متوسط، در یک سن خاص چه کاری می تواند انجام دهد.

دانستن نقاط عطف برای سنین مختلف، به روانشناسان کودک کمک می کند تا رشد طبیعی کودک را درک کنند و به شناسایی مشکلات احتمالی رشد تأخیر کمک می کند.

به عنوان مثال، کودکی که 12 ماه دارد به طور معمول می تواند بایستد و وزن خود را با نگه داشتن چیزی تحمل کند. برخی از کودکان در این سن حتی می توانند راه بروند.

اگر کودکی به 18 ماهگی برسد اما هنوز قادر به راه رفتن نیست، این ممکن است مشکلی را نشان دهد که نیاز به بررسی بیشتر دارد.

نقاط توسعه، بهم پیوسته و بر یکدیگر تأثیر می گذارند.

4 دسته اصلی نقاط عطف توسعه

نقاط عطف فیزیکی: که مربوط به توسعه مهارت های حرکتی ناخوشایند و خوب است.

نقاط عطف شناختی یا ذهنی: که به استعداد رشد کودک برای تفکر، یادگیری و حل مشکلات اشاره دارد.

نقاط عطف اجتماعی و عاطفی: مربوط به توانایی کودک در ابراز احساسات و پاسخ به تعاملات اجتماعی است.

نقاط عطف ارتباطی و زبانی: که شامل رشد مهارتهای ارتباطی کلامی و غیرکلامی توسط کودک است.

نقاط عطف رشد به عنوان ایست بازرسی در رشد کودک عمل می کنند.

رفتار

همه کودکان می توانند هر از گاهی شیطان، سرکش و تکانشی باشند. درگیری بین والدین و فرزندان اجتناب ناپذیر است. زیرا كودكان از کودکی تا بلوغ تلاش می كنند استقلال خود را تقویت كنند و هویت خود را رشد دهند. این رفتارها بخشی طبیعی از روند رشد است.

با این حال، برخی از کودکان با رفتارهای چالش برانگیزی که برای سن آنها خارج از حد معمول است، بسیار غیر قابل تحمل هستند. در واقع، مسائل رفتاری رایج ترین دلیل این است که والدین از روانشناسان کودک کمک می گیرند.

روانشناسی کودک شامل بررسی تمام ریشه های ممکن در مسائل رفتاری، از جمله اختلالات مغزی، ژنتیک، رژیم غذایی، پویایی خانواده و استرس و سپس درمان مناسب آنها است.

مسائل رفتاری می تواند مشکلات موقتی باشد که معمولاً به موقعیت های استرس زا مرتبط است. به عنوان مثال: تولد خواهر و برادر، طلاق یا مرگ در خانواده.

متناوباً، مسائل رفتاری شامل الگویی از رفتارهای پایدار خصمانه، پرخاشگرانه یا برهم زننده است که برای سن کودک مناسب نیستند.

معمول ترین اختلالات رفتاری مختل کننده شامل اختلال سرپیچی مخالفت (ODD)، اختلال سلوک (CD) و اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) است. این سه اختلال رفتاری دارای برخی علائم مشترک هستند و می توانند با مشکلات عاطفی و اختلالات خلقی بیشتر تشدید شوند.

احساسات

رشد عاطفی شامل یادگیری احساسات و عواطف است. درک چگونگی و دلیل وقوع آنها، همچنین شناخت احساسات خود و دیگران و سپس ایجاد روشهای موثر برای مدیریت آنها.

این روند پیچیده از نوزادی آغاز می شود و تا بزرگسالی ادامه دارد. اولین احساساتی که در نوزادان قابل تشخیص است شامل شادی، عصبانیت، غم و ترس است.

بعداً، هنگامی که کودکان احساس خود را در خود پرورش می دهند، احساسات پیچیده تری مانند کم رویی، تعجب، وجد، خجالت، شرم، گناه، غرور و همدلی بروز می کنند.

موارد تحریک کننده واکنشهای عاطفی نیز تغییر می کنند، همچنین استراتژی هایی که برای مدیریت آنها استفاده می شود نیز تغییر می کنند.

یادگیری تنظیم احساسات برای برخی از کودکان دشوارتر از بعضی دیگر است.

یادگیری تنظیم احساسات برای برخی از کودکان دشوارتر از دیگران است. این ممکن است به دلیل خلق و خوی عاطفی خاص آنها باشد.

بعضی از کودکان به سادگی احساسات را با شدت بیشتری احساس می کنند. آنها بیشتر از نظر احساسی واکنش نشان می دهند و آرامش آنها دشوارتر است.

کودکانی که واکنش عاطفی دارند هم نیز تمایل دارند زودتر و راحتتر از کودکان دیگر مضطرب شوند.

یک روانشناس کودک ابتدا دلایل مشکل کودک در بیان یا تنظیم احساسات خود را مشخص می کند. سپس استراتژی هایی را برای کمک به او در یادگیری پذیرش احساسات و درک روابط بین احساسات و رفتار آنها ایجاد می کند را در نظر بگیرد.

اجتماعی شدن

رشد اجتماعی با رشد عاطفی رابطه نزدیک دارد. جامعه پذیری شامل به دست آوردن ارزش ها، دانش و مهارت هایی است که کودکان را قادر می سازد تا با دیگران ارتباط موثر برقرار کنند و از طریق روش های مثبت به خانواده، مدرسه و جامعه کمک کنند. در حالی که این یک روند مداوم است، کودکی اولیه یک دوره حیاتی برای اجتماعی شدن است.

یکی از اولین و مهمترین روابطی که کودکان تجربه می کنند با والدین آنها است. کیفیت این رابطه در رشد بعدی اجتماعی تأثیر بسزایی دارد.

در روابط همسالان، کودکان می آموزند که چگونه تعاملات اجتماعی را با سایر کودکان آغاز و حفظ کنند. آنها مهارتهایی برای مدیریت تعارضات مانند نوبت گیری، سازش و چانه زنی کسب می کنند.

بازی همچنین شامل هماهنگی متقابل، گاه پیچیده اهداف، اقدامات و درک است. از طریق این تجارب، کودکان دوستی هایی برقرار می کنند که منابع امنیتی اضافی و پشتیبانی از موارد ارائه شده توسط والدین فراهم می شود.

عواملی که می توانند در ناتوانی در رشد مهارت های اجتماعی متناسب با سن نقش داشته باشند شامل مواردی از میزان عشق و علاقه ای است که کودک به وضعیت اقتصادی-اجتماعی خانواده می یابد. کودکانی که نتوانند به درستی معاشرت کنند، در ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش با دیگران مشکل دارند – محدودیتی که بسیاری از آنها در بزرگسالی به وجود می آورند.

بازی قسمت مهمی از رشد مهارت های اجتماعی است.

مناطقی که یک روانشناس سعی می کند هنگام کار با کودکانی که برای معاشرت می جنگند، به آنها بپردازد، شامل مهار انگیزه های خصمانه یا پرخاشگرانه است.

آنها به كودك كمك می كنند تا بیاموزد كه چگونه خود را با روشهای مناسب اجتماعی بیان كند، دست به اقدامات اجتماعی سازنده مانند كمك، مراقبت و مشاركت با دیگران بزند و احساس سالم از خود بروز دهد.

هزینه بهترین دکتر روانشناس کودک در کرمانشاه

گاهی نگرانی اصلی والدین این است که چگونه برای مشکلات سلامت روانی کودک خود بهترین روانشناس کودک در کرمانشاه مراجعه کنند. قبل از مراجعه به روانشناس بهتر است در مورد مسیر درمانی که دوست دارید برای کودک شما انجام شود فکر کنید و هزینه آن را در نظر بگیرید.

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان در کرمانشاه آماده ارائه مشاوره روانشناسی به صورت حضوری و تلفنی به عزیزان ساکن در کرمانشاه می باشد.

راه های ارتباطی با دکتر پریسا یاسمی نژاد:

شماره تماس: 08337296769

آدرس مطب: کرمانشاه، خیابان دارایی، کوچه دبیراعظم، جنب ام آر آی زاگرس، ساختمان ارشیا، طبقه ۴

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۳ دقیقه
Call Now Button