همه چیز درباره تربیت جنسی کودکان

احساسات کودکان درمراحل مختلف زندگی درحال تغییر است و این تغییر احساسات نیازمند توجه و حمایت  از سوی والدین می باشد تا اگر زمانی موضوعی کودک را آزار داد بتواند آن موضوع را با والدین خود به راحتی و دوستانه مطرح کند. هیچ گاه والدین نمی توانند فرزندان خود را از تمامی آسیب ها دور کنند اما می توانند فرزند خود را از لحاظ جنسی به گونه ای تربیت کنند که در مقابل خطرات و تهدیدات از خود مراقبت کنند. هنگامی که والدین به علت روابط و زندگی زناشویی خود تحت فشار باشند، این فشار به کودک نیز منتقل می کنند در این صورت هنگامی که کودک چیز نامتعارفی را از پدر و مادر خود ببیند ممکن است اطمینان خود را در این زمینه از دست می دهد.

تربیت جنسی

خداوند انسان را به گونه ای خلق کرده است که اندام های دفعی او همان اندام هایی می باشند که در رابطه جنسی بیشترین لذت را تولید می کنند و در تولید مثل نیز نقش اصلی دارند. غریزه جنسی یکی از مهم ترین غرایزی است که در شکل گیری شخصیت انسان نقش دارد بنابراین وجود این تناقضات باعث می شود که کودک از بدو تولد نیازمند یک سری آموزش ها از سمت والدین باشد تا تربیت جنسی وی کامل شود.این آموزش ها علاوه بر جلوگیری از آسیب جنسی باعث می شوند که کودک در آینده یک رابطه جنسی سالم و خوب را تجربه کند. تربیت جنسی باید متناسب با سن کودک و مبتنی بر عقل و شناخت نیاز ها صورت گیرد به طوری که که اگر شتاب زده عمل شود بر عکس عمل کرده و آسیب زا می شود.

تمایلات جنسی در کودکان

احساسات و تمایلات جنسی دارای دو وجه عاطفی و جسمانی هستند و کارکرد های مختلفی نسبت به موقعیت دارند مانند هم آغوشی و ارضاء جسمی و یا ایجاد ارتباط و حس آرامش.

این تمایلات و احساسات در کودکان خود را با نگاه کردن، لمس کردن بدن و اکتشاف بدن یکدیگر نشان می دهد. به این نکته توجه کنید که تمایلات جنسی کودکان هیچ گاه نباید با تمایلات بزرگسالان اشتباه گرفته شود چون این احساسات دارای جنبه های دیگری نیز هستند.

سوالات جنسیتی کودکان از چه سنی آغاز می شود؟

کودکان در سنین 3 تا 5 سالگی در رابطه با بدن خود کنجکاوی های زیادی دارند. همین موضوع باعث تمایل کودکان به بازی هایی مانند دکتر بازی می شود. اگر والدین بتوانند فضای امنی برای کودک ایجاد کنند کودک سوالات و کنجکاوی های خود را از والدین می پرسد. توجه داشته باشید که سوالات مکرر کودکان در این زمینه به هیچ وجه جنبه جنسی ندارد .پس سعی کنید با آرامش و آگاهی پاسخ گوی سوالات فرزند خود باشید.

 10 نکته مهم در رابطه با سوالات جنسیتی کودکان 

 1. در هنگام گفت و گو با کودکتان شنونده خوبی باشید.
 2. احساسات کودک را درک کنید.
 3. صبور باشید.
 4. به زبان ساده و با لحنی آرام و مهربان با کودک صحبت کنید.
 5. در صورتی که کودکتان سوال نمی پرسد سعی کنید شما شروع کننده این گفت و گو باشید.
 6. سعی کنید با کودک خود صادق باشید و هر دو درگفت و گو شرکت کنید.
 7. به کودک خود نشان دهید که به او اعتماد دارید.
 8. فضایی گرم و صمیمی ایجاد کنید تا کودکتان به راحتی سوالات خود را بپرسد.
 9. در گفت و گوهایتان با کودک فضای مثبت و دلنشینی را ایجاد کنید.
 10. به کودک بفهمانید که درگفت و گو با شما نیاز نیست که احساس خجالت کند.

تربیت جنسی کودکان با رعایت یک سری نکات طلایی

 1. به کودکتان از 3 سالگی آموزش دهید که برخی از نواحی بدنش نباید توسط دیگران لمس شود.
 2. والدین می توانند با در زدن هنگام ورود به اتاق کودک او را با مفهوم حریم خصوصی و عمومی آشنا کنند.
 3. کودک بعد از سه سالگی باید با لباس زیر به حمام برود.
 4. والدین باید لباس زیر های کودک را به صورت مجزا در جای جداگانه ای قرار دهند.
 5. از شوخی های نا به جا دستی با کودک خودداری کنید.
 6. با کودک خود صحبت کنید و به او آموزش دهید که اجازه ندهد کسی او را به زور ببوسد و یا بغل کند.
 7. کودک را با مفهوم لمس خوب و لمس بد، راز خوب و راز بد آشنا کنید.
 8. به کودکتان آموزش دهید که در مقابل به زور بوسیدن و یا بغل کردن نه بگوید و محل را ترک کند.
 9. سعی کنید در حمام و یا در اتاق در مقابل کودک برهنه نباشید.
 10. از 6 ماهگی اتاق خواب کودکتان را از خود جدا کنید.
 11. در مقابل کودک رفتار و روابط محبت آمیزی در قالب یک چارچوب مشخص داشته باشید تا کودکتان  درخانه احساس آرامش و امنیت کند.
 12. در حضور فرزندتان فیلم هایی تماشا کنید که مناسب سن او نیز باشد.
 13. اگر کودکتان آلت تناسلی خود را دستکاری و یا لمس کرد عصبانی نشوید و سعی کنید با آرامش او را مشغول به کار دیگری کنید.
 14. تا سنین راهنمایی و دوران بلوغ فرزندتان ،آموزش هایی در رابطه با تولید مثل به او دهید و در رابطه با لذت جنسی با فرزند خود صحبت نکنید.
خود ارضایی در کودکان

خود ارضایی در کودکان

یکی از مشکلات شایع در کودکان خود ارضایی می باشد. برخی از حرکات مانند خوابیدن روی شکم و مالیدن آلت به زمین، مالیدن عروسک و یا سایر اشیا به آلت خود در کودکان بسیار معمول است.این رفتار در کودکان رفتاری طبیعی می باشد و والدین باید با حفظ آرامش کودک را متوجه این موضوع کنند که این رفتار مورد پسند جامعه نیست و نباید آن را تکرار کنند. بنابراین سعی کنید در این مواقع علاوه بر صحبت با کودک خود، با انجام برخی بازی ها و فعالیت ها حواس کودک را پرت کنید.

کلام اخر

والدین محترم لطفا تربیت جنسی فرزندتان را جدی بگیرید.چون در این صورت فرزندی تربیت می کنید که عزت نفس بالایی دارد و می تواند در این شرایط پر خطر جامعه در مقابل بسیاری از سوء استفاده ایستادگی کند.  

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button