چند روش برای درمان جویدن ناخن در کودکان

جویدن ناخن یکی از آن عادت هایی است که کودکان نوپا گاهی آن را انجام می دهند. این می تواند ناخوشایند ، آزار دهنده باشد و حتی برای سلامتی آنها مشکل ساز باشد. اما مانند مکیدن انگشت شست، معمولاً با گذشت زمان خود به خود از بین می رود. اما اگر از بین نرود چکار باید کرد؟ احتمالاً همه ما افرادی را در سن خود می شناسیم که ناخن های خود را نیز می جویند. بنابراین در اینجا چند نکته برای درمان جویدن ناخن در کودکان آورده شده است.

چرا کودکان ناخن های خود را می جوند؟

تخمین زده می شود که 30 تا 60 درصد کودکان و نوجوانان ناخن های خود را می جوند، بنابراین کودک شما تنها نیست. برخی تحقیقات نشان می دهد که جویدن ناخن ممکن است عوامل ژنتیکی داشته باشد. همچنین، کودک نوپای شما می تواند ناخن های خود را بخاطر جلب توجه شما بجود.

دلیل جویدن ناخن ها در کودکان

علائم جویدن ناخن ها چه می باشد؟

 • تبخال دهان
 • التهاب و خونریزی لثه
 • ترک دندان های جلویی
 • در آمدن دندان خراب و آسیب دیده در کودکان
 • عفونت ناخن
 • قارچ ناخن

چه کسانی ناخن های خود را می جوند؟

افراد در هر سنی ناخن های خود را می جویند.

 • تقریباً نیمی از کودکان بین 10 تا 18 سال ناگهان ناخن های خود را می خورند. جویدن ناخن بیشتر در سنین بلوغ اتفاق می افتد.
 • برخی از بزرگسالان جوان، از 18 تا 22 سال، ناخن های خود را گاز می گیرند.
 • فقط تعداد کمی از بزرگسالان دیگر ناخن های خود را گاز می گیرند. اکثر افراد از 30 سالگی خود به خود ناخن جویدن را متوقف می کنند.
 • پسران بیش از دختران بعد از 10 سالگی ناخن های خود را می جوند.

دلایل اصلی که باعث جویدن ناخن ها می شود چیست؟

دلایل مختلفی می تواند باعث این مشکل در کودکان و یا حتی بزرگسالان شود که ما در ادامه برخی از این موارد را معرفی خواهیم کرد:

 • استرس و اضطراب
 • بی حوصلگی
 • ژنتیک کودک
 • عصبانیت بیش از حد
 • گرسنگی
 • عادت
 • تقلید از بزرگترها

چه روش های درمانی برای جویدن ناخن وجود دارد؟

چندین روش درمانی ممکن است به کودک شما کمک کند تا ناخن های خود نجود. برخی از روش ها بر روی تغییرات رفتاری و برخی دیگر بر موانع جسمی جویدن ناخن تمرکز می کنند.

ناخن ها را کوتاه کنید

کودک شما نمی تواند ناخن های مرتب و کوتاه شده را بجود. بنابراین سعی کنید به محض اینکه احساس کدید کمی ناخن های کودکتان بلند شده، سریعا آن را کوتاه کنید تا عادت جویدن ناخن ها از سر او بیفتد.

جایگزین ها را پیشنهاد دهید

به کودک خود کمک کنید دست های خود را با چیزهای دیگر مشغول کند. توپ های لاستیکی، اسباب بازی های مورد علاقه او و… . اگر کودک ناخن های خود را به دلیل استرس یا اضطراب بجود، این روش ممکن است خوب عمل کند.

انرژی کودک خود را تخلیه کنید

شرایطی را برای کودک خود فراهم کنید که به تخلیه انرژی و استرس خود بپردازد. کودکان سرشار از انرژی و هیجان هستند و اگر اینها تخلیه نشوند می توانند منجر به انجام عادت های بدی چون جویدن ناخن در آنها شود.

از سیستم پاداش استفاده کنید

برای کودک خود هر روزی که ناخن هایش را نمی جوید، یک جایزه کوچک بگیرید. این کار باعث می شود کودک به شوق دریافت تشویقی از جویدن ناخن هایش صرف نظر کند.

سرگرمی های جذاب برای کودک خود طراحی کنید

اگر کودک شما تنها به خاطر بی حوصلگی و بیکاری ناخن های خود را می جود برای او یک سری بازی ها و سرگرمی های جذاب و جدید طراحی کنید تا مشغول بازی با آنها شود و این عادت بد را کنار بگذارد.

حواسش را پرت کنید

پرت کردن حواس را جایگزین تنبیه کردن کودک خود کنید. هرگاه احساس کردید کودکتان می خواهد شروع به جویدن ناخن های خود کند، سریعا او را به بازی کردن، تماشای برنامه مورد علاقه و یا نقاشی کردن دعوت کنید. با این کار بدون اینکه کودک را با تنبیه کردن تشویق به عادت بد کنید، از انجام این کار صرف نظر می کند.

صحبت کردن درباره عدات های بد

یکی از بهترین روش ها که کمتر والدینی از آن استفاده می کنند، صحبت کردن با کودک می باشد. بنشینید و با کودک خود صحبت کنید و یک لیست از عادت های بد که نباید انجام دهد برای او تهیه کنید و بعد عوارض بدی که این عادت می تواند به همراه داشته باشد را برای او توضیح دهید.

لاک هایی جلوگیری از جویدن ناخن را برای کودک خود تهیه کنید

یک سری لاک ناخن در بازار وجود دارد که مزه تلخ و خوبی ندارد و خوردن آنها ضرری برای سلامتی کودک ندارد. اما این امر باعث می شود کودک شما با یک یا دوبار جویدن ناخن های بد مزه دیگر دست از این کار بردارد.

از بدتر کردن آن خودداری کنید

اگر کودک خود را از انجام این کار منع و تنبیه کنید بیشتر نتیجه معکوس خواهید گرفت و با این کار موجب خجالت زدگی فرزندتان خواهید شد. درنتیجه با توجه بیش از حد به این موضوع تاثیر منفی خواهید گرفت.

صبور باشید

ناخن جویدن ممکن است گاهی بهتر شود و سپس دوباره بدتر شود. این اغلب بخشی از روند خلاص شدن از یک عادت بد است. با این حال، با گذشت زمان، احتمالاً جویدن ناخن کودک شما فروکش می کند.

آیا جویدن ناخن ها نگران کننده است؟

اغلب عادت ها به سادگی و خود به خودی فراموش می شوند. بنابراین معمولاً جای نگرانی نیست. گاز گرفتن و جویدن ناخن ها می تواند باعث عفونت و مشکلات دندان ها شود.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button