خودکشی و خودآزاری در نوجوانان

امروزه یکی از مسائلی که خیلی با آن روبرو هستیم، موضوع خودآزاری و خودکشی در نوجوانان می‌باشد. در این مقاله به مطالعه و بررسی دلایل ایجاد این اتفاق ناخوشایند میان نوجوانان پرداخته و امیدواریم که با راهنمایی‌های خانم دکتر یاسمی نژاد در کنترل این مسئله موفق باشید.

خودکشی در نوجوانان

در جامعه امروزی بیش از پیش در رسانه ها، شبکه های اجتماعی و بسیاری از سایت‌ها اخباری از خودکشی نوجوانان می‌شنویم و افسوس می‌خوریم که چرا کسی نتوانست جلوی همچین مسئله‌ای را بگیرد و یا راهی برای درمان این نوجوان پیدا کند؟ چه دلیلی برای خودکشی این نوجوان وجود داشت؟ آیا مشکل روحی یا خانوادگی داشت؟ چرا والدین او رسیدگی نکردند؟ هزاران سولی که پس از وقوع این حادثه در یک ثانیه از ذهن‌ها عبور کرده و عذاب وجدان خانواده و چراهای بی‌جواب!

رده سنی نوجوانی، مملو از فشارهای روانی و استرس است و نمی‌توانند با بزرگسالان ارتباط خوبی برقرار کنند. در این سن، تغییرات هورمونی شدیدی ایجاد می‌شود که منجر به حساس‌تر شدن افراد در این گروه سنی می‌شوند. طبق تحقیقات، آمار خودکشی در میان دختران نوجوان بیشتر از پسران این گروه سنی می‌باشد.

دلایل خودکشی در نوجوانان

خودآزاری و خودکشی در نوجوانان، دلایل روانی یا اجتماعی دارد که باید حتما مورد بررسی قرار بگیرند.

دلایل خانوادگی:

 • عدم برقراری رابطه مناسب والدین با فرزند : فرزندان در سن نوجوانی بسیار حساس هستند و ممکن است با کوچکترین حرف یا برخوردی نیز از خود بی خود شده و دست به کاری نامناسب بزنند. معمولا نوجوانانی که پدر و مادرشان با آن‌ها ارتباط خوبی برقرار نمی‌کنند، دچار اختلالات احساسی بسیار شدید شده و گاهی برای تنبیه والدین، به خودآزاری یا خودکشی دست می‌زنند. خواهر یا برادرم را بیشتر از من دوست دارند و من را نمی‌خواهند، بنابراین خودم را می‌کشم تا آسوده شوند.
 • اختلافات والدین: مابین اختلافات خانوادگی، فرزندان خصوصا رده نوجوانان به دلیل دوران بلوغ و احساسی بودن، آسیب زیادی دیده و اکثرا دچار تناقض رفتاری شده و به محیط بیرون از خانواده سوق داده می‌شوند که احتمال بروز خودکشی میان آن‌ها را بیشتر می‌سازد.
 • سابقه خودکشی در افراد با ارتباط نزدیک: وجود سابقه خودکشی میان یکی از اعضای خانواده یا بستگان و دوستان نیز در خودآزاری و خودکشی نوجوانان تاثیرگذار است. گاهی به دلایلی که بهترین دوست صمیمی‌ام، خودکشی کرد و از دست رفت، من چرا زنده بمانم؟ من هم برای رهایی از مشکلات  همانند عمویم (مثال) خود را می‌کشم. این مثال‌ها، نشانگر تاثیرات منفی شدید در ناخودآگاه نوجوانان بوده و سبب شده که در نهایت، این فرد خودکشی را یک راه حل بشمارد.

دلایل فردی:

 • احساس تنهایی
 • مشکلات عصبی و روحی
 • مصرف ماده مخدر توهم‌زا
 • استرس نوجوان در اثر افت تحصیلی
 • عدم داشتن اعتماد بنفس
 • شکست در روابط با دوست پسر یا دختر
 • عدم رسیدن به خواسته‌ها
 • قرارگیری در برابر آزار جنسی
 • مشکلات جسمی و ناتوانی حرکتی

فرد قبل از خودکشی چه افکاری در سر دارد؟

به طور کلی هر فردی که به خودکشی اقدام می‌کند، افکاری در سر دارد که ماه ها یا روزها ذهن او را درگیر و مختل کرده است. معمولا بزرگترین دلیل انجام این امر، این تصور است که فرد در زندگی خود به آرزو و خواسته های خود نمی‌رسد و مرگ برای او از زندگی کردن بهتر است.

بعضی روانشناسان معتقدند خودکشی در نوجوانان، فرآیندی انتقام جویانه است که فرد تصمیم می‌گیرد با حذف خود از زندگی دیگران، آن‌ها را تنبیه و مجازات کند. در واقع پدیده‌ای اجتماعی است که در اثر محدودیت‌های خانوادگی، دلبستگی اشتباه به دختر یا پسر، بت ساختن از دوست پسر یا دختر، تنش‌های خانوادگی، جملات نصیحت کننده نامناسب و …. رخ می‌دهد.

علائم هشدار دهنده خودکشی را بشناسیم:

یکی از مهمترین کار والدین، محافظت از فرزندان نوجوان خود می‌باشد. پدرها و مادرها باید دلایلی که سبب آسیب رسیدن به فرزندشان می‌شود را شناخته و محیطی امن همراه با آرامش را برای نوجوان خود بسازد.

خودکشی و خودآزاری در نوجواننان
 • علاقه زیاد به جمع‌آوری ابزار خطرناک مانند چاقو، شمشیر و …
 • خواندن مطالب در ارتباط با راه های متفاوت خودکشی
 • ابراز ناراحتی زیاد از محدودیت‌ها
 • احساس ناراحتی شدید از تبعیض میان فرزندان
 • تغییر در رفتار و سبک زندگی
 • از دست دادن تغذیه مناسب
 • بروز حالات افسردگی
 • عدم از دست دادن تمرکز
 • تهدید پدر و مادر برای از بین بردن خود به دلیل نرسیدن به آرزوها یا خواسته هایشان
 • نوشتن وصیت نامه و یا در خلوت خود حرف هایشان را روی کاغذ می‌نویسند.

راهکارهای مقابله با خودکشی نوجوانان

گاهی فرزندان، والدین خود را به موضوعی در رابطه با پایان دادن زندگی خود تهدید می‌کنند. در این هنگام والدین باید این تهدیدات را جدی گرفته و بر حسب یک شوخی از این مسئله نگذرند.

والدین باید بر دوست‌های صمیمی و افراد متفرقه‌ای که فرزندشان با آن‌ها در ارتباط است، شناخت داشته و به نوعی رفتار کنند که به فرزند، احساس چک کردن از جانب والدین دست نداده و احساس صمیمیت بین اعضای خانواده ایجاد شود.

خانواده باید بهترین راه را برای برقراری حس آرامش برای فرزند دلبند خود برگزیند اما سن نوجوانی، دوران بسیار حساسی است که کوچکترین حرفی می‌تواند؛ مسیر زندگی این گروه را تغییر داده و نتیجه‌ای جبران ناپذیر بوجود آورد.

والدین باید برای برقراری ارتباط درست با فرزندان خود، از بهترین روانشناس تخصصی کودک و نوجوان، مشاوره بگیرند.

روانشناس به والدین آموزش برقراری درست با فرزندان را داده و پدر و مادر یاد می‌گیرند، که چطور در هنگام ناراحتی فرزندشان با او ارتباط برقرار کنند. با کمک از مشاور، والدین می‌توانند به روش درست، نوجوان خود را برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایش سوق داده و با شیوه برقراری روابط عاطفی مناسب، از دلبستگی کودک به جنس مخالف در این سن جلوگیری فرمایند.

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی نوجوانان

ایشان روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ارشد بالینی کودک و نوجوان، همچنین دکترای روانشناسی تربیتی هستند.

سایر خدمات ایشان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن، تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و…

برای ارتباط و مشاوره با دکتر یاسمی نژاد با شماره 08337296769 یا 09180167005 تماس حاصل فرمایید.

دکتر پریسا یاسمی نژاد
دکتر پریسا یاسمی نژاد

دکتر پریسا یاسمی نژاد روانشناس تخصصی کودک و نوجوان ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎر ﺗﺸﺨﯿﺺ و درﻣﺎن اﺧﺘﻼﻻت رﻓﺘﺎری ﮐﻮدﮐﺎن و ﻧﻮﺟﻮاﻧﺎن (ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي) ﭘﺮﺧﺎﺷﮕﺮی، اﻓﺴﺮدﮔﯽ، اﺿﻄﺮاب، وﺳﻮاس، ﺳﻮگ و داﻏﺪﯾﺪﮔﯽ، ﺑﺎزي درﻣﺎﻧﯽ، ﻗﺼﻪ درﻣﺎﻧﯽ و … خدمات تشخیص و درمان کلیه اختلالات کودکان و نوجوانان (بیش فعالی، افسردگی، اضطراب ، وسواس، شب ادراری، ناخن جویدن، انگشت مکیدن، تیک، اوتیسم، اختلالات یادگیری، اختلال ریاضی ، اختلال املا، اختلال خواندن، پرخاشگری، لالی انتخابی (موتیسم)، اضطراب اجتماعی (خجالتی بودن)، اضطراب جدایی (وابستگی به مادر)، مدرسه یا مهد نرفتن و… همینطور انجام کلیه تست های روان شناختی مثل تست توجه و تمرکز ، تست سنجش بیش فعالی، تست هوش، تست خلاقیت، تست اوتیسم… انجام نوروفیدبک جهت درمان کودکان بیش فعال و اضطرابی انجام هیپنوتیزم شناختی رفتاری، تخصصی با کودکان و نوجوانان برگزاری کارگاههای مادر کودک برگزاری کارگاههای تربیتی برای والدین برگزاری کارگاههای آموزشی برای خود کودکان و‌نوجوانان برگزاری کارگاههای تخصصی جهت ارتقای دانش روانشناسان، مشاورین و مددکاران اجتماعی نقد روانشناختی فیلم

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
Call Now Button